William Golding Sineklerin Tanrısı Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 06 Mart 2017
  • 1.200 kez görüntülendi.
William Golding Sineklerin Tanrısı Pdf E-Kitap Tanıtımı

William Golding Sineklerin Tanrısı Pdf E-Kitap Tanıtımı

William Golding Sineklerin Tanrısı Pdf E-Kitap Tanıtımı

Sineklerin Tanrısı başlangıçta, ıssız bir adaya düşen çocukların serüvenlerini özetleyen, küçükler için yazılmış bir öykü, R.M. Ballantyne’ın Mercan Adası’nın çağdaş bir uygulaması olarak düşünülebilir. Hatta Golding, kendine has olan buruk alaycılıkla, okuyucunun bu sanısını pekiştirmek istercesine, Sineklerin Tanrısı’nın başlıca iki kişisine Mercan Adası’ndaki çocuklardan aldığı Ralph ve Jack adlarını verir. Mercan Adası’nda Ballantyne, çok duygusal ve biraz da bön bir iyimserlikle, gemileri battıktan sonra Pasifik Okyanusu’nda ıssız bir adaya sığınan üç İngiliz gencinin, Büyük Britanya uygarlığının çok başarılı bir ufak örneğini iyi mi tekrar kurduklarını anlatır. Golding’in Sineklerin Tanrısı’nda da bir mercan adası ve İngiliz çocuklar vardır. Fakat yaşları altı ile on iki yaş arasında olan bu çocuklar, gelecekteki atom savaşı sırasında, güvenli bir yere gidebilmek için bindikleri tayyare bir hücuma uğradığı için bu mercan adasına düşmüşlerdir. Ve bu mercan adasında olanlar, Ballantyne’ın romanında olup bitenlere hiç mi hiç benzememektedir…

William Golding Sineklerin Tanrısı Pdf E-Kitap Tanıtımı

Britanyalı bir grup çocuğu nükleer savaşının etkisinden kurtarmak için taşıyan tayyare, ıssız bir adaya düşer. Ralph, iyi huylu ve zeki bir çocuktur. Büyüklerin baskısından uzakta kendi hallerinde bu adada yaşayacaklarını düşündükçe mutlu olur. Adım atarında onlara ne yapmalarını söyleyecek kimse yoktur. Domuzcuk lakaplı şişman ve gözlüklü çocuk ise tam tersine korkmaktadır. Domuzcuk adada mantıklı olarak düşünebilen tek çocuktur. Adadan iyi mi kurtulacaklarını düşünmekte ve adada kaç birey olduğunu saptamak ve derhal bir iş bölümü yapmaları gerektiğini düşünür. Bunun nedenle Ralph’in denizden çıkardığı deniz kabuğunu öttürerek  uçaktan kurtulan her insanın toplanmasını sağlamasını ister. Ralph ilk başka pek önemsemese de Domuzcuk’un dediğini yapar böylece uçaktan kurtulmuş olan çocuklar adanın kıyısına gelirler. Çocuklarla hemen bir toplantı yaparlar ve toplantıda deniz kabuğunu kim tutuyorsa onun hitabına izin verilir. Böylece toplantıların demokrat bir düzen içinde devam etmesi sağlanır.

William Golding Sineklerin Tanrısı Pdf E-Kitap Tanıtımı

Deniz kabuğunu öttürmek suretiyle tüm çocukları bir araya toplayan Ralph, bu özelliği yardımıyla adanın şefi seçilir. Bu karar Jack’ın pek hoşuna gitmez. Jack kilise korosunun şefidir ve kendi grubuna liderlik etmektedir. Jack ve grubu hayatta kalabilmek adına avcılığa önem verilmesini savunurken, Ralph ve Domuzcuk ise kurtulabilmek için sürekli yanan bir ateşin olması gerektiğini ve duman yardımıyla gemilerin onları kurtarabileceğini iddia ederler. Bu anlaşmazlık nedeniyle adada liderlik bölünür. Jack ve ekibi avcılıkla ilgili konulardan görevli, Ralph ise düzeni sağlamaktan yükümlü olur.

Adanın en yüksekte olan yerine ateş yakılmasına karar veren çocuklar bu görevi Jack ve ekibine verirler. Avcılık yaparken ateşi de denetim edebileceklerini düşünürler. Jack çok istemese de bu görevi kabul eder. Yatacak yer için barınak yapılması, meyvelerin toplanması benzer biçimde konular ise Ralph ve diğerlerinin görevidir. Fakat kimse Ralph, Domuzcuk ve Simon’a yardım etmez.Bu nedenle Ralph her şeyi tek başına yapmak zorunda kalır. Adadaki diğer çocuklar devamlı olarak denize girip eğlenmekte hiçbir işe yardım etmemektedirler. Kurtulmaları gerektiğini düşünmemekte, büyüklerin ve kuralların olmadığı bu adada yaşamak düşüncesi onları mutlu etmektedir.

Jack ve ekibinin avcılıkla ilgilenilmiş olduğu bir gün sahilden bir vapur geçer. Ancak ateş söndüğü için adadakileri fark edemez. Bunun üzerine Ralph ve Domuzcuk derhal dağın tepesine çıkarlar ve Jack ile yüzleşirler. Ralph ateşin adada en önemli şey bulunduğunu savunurken, Jack ona aldırmaz ve avladığı domuzdan yemesini söyler. Sadece aralarındaki gerilim adım atmıştır bile.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Esra Dönmez dedi ki:

    Sineklerin Tanrısı çocuklarımız için yazılmış bir roman. Ama büyüklerin de okumasını tekrar tekrar düşünmesini sağlayacak bir niteliği var. Sanırım William Golding bu nedenle böyle bir kitap yazdı.
    Macera ve farklı ortamları bize sunmasından dolayı evrensel bir yapıt. Dugusallık, insanlık duyguları taşıyan, çok ince ayrıntıları gözümüze sokabilen bir roman. Bizleri ve küçükleri hayal alemine sürükleyebilen bu kitap bize açlık, tehlike, sağduyu, insan ilişkileri gibi konularda çok önemli ip uçları vermektedir.
    Her yetişkin çocuğuna bu kitabı almalı, okutmalı ve kendi de mutlaka okumalı derim. Hatta okuduktan sonra ailece oturup bu kitap üzerinde yorum yapmak fikirlerimizi paylaşmak çok keyifli olacaktır.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test