Stephen Hawking Zamanın Kısa Tarihi Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 14 Mart 2017
  • 932 kez görüntülendi.
Stephen Hawking Zamanın Kısa Tarihi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Stephen Hawking Zamanın Kısa Tarihi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Stephen Hawking Zamanın Kısa Tarihi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Zamanın Kısa tarihi 1988 yılındaki ilk basımından bu yana geçen yıllar içinde bilimsel yazın alanında bir başeser konumu kazandı. Kırk dile çevrildi ve dokuz milyonun üzerinde baskı yaparak devasa bir uluslararası ün kazandı.

Kitap o dönemde evrenin doğası hakkında öğrendiğimiz en son bilgiler göz önüne alınarak yazılmıştı, öte taraftan o günden bu güne hem atom-altı dünyanın aynı zamanda büyük ölçekte evrenin ghasret teknolojilerinde olağanüstü ilerlemeler yaşandı. Bu yeni gözlemler Profesör Hawking’in kitabın ilk baskısında yaptığı kuramsal öngörülerin çoğunu doğrulayan özellikteydi. Bu gözlemlere, evrenin başlangıcından itibaren  300.000 yıl sonrasını araştıran ve Hawking’in varlığını ileri sürdüğü uzay zaman dokusundaki kırışıklıkları tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun son bulguları da dahildir.

Kaleme aldığı özgün metne kendisinin son araştırmasından ve en son gözlemlerden edindiğimiz yeni detayları katma arzusuyla Hawking, kitabının elinizdeki son baskısı için yeni bir önsöz yazmakla kalmadı, aynı zamanda solucan delikleri ve süre yolculuğuyla ilgili çok etkileyici yepyeni bir bölüm kaleme alarak kitabını güncelledi.

“Canlı ve kışkırtıcı.. Hawking naturel bir öğretmen kabiliyetine haiz: kolay anlaşılır yazıyor, gülmece katıyor ve gmeşhurk yaşamdan örnekler veriyor.”
-The New York Times-

“Tekerlekli sandalyede oturmasına karşın Hawking’in zihni uzayın sonsuzluğunda her yere ulaşıyor ve evrenin gizemlerini açıklıyor.”
-Time-

“Usta işi.”
-The Wall Street Journal-

Stephen Hawking Zamanın Kısa Tarihi Pdf E-Kitap Tanıtımı

İngiliz fizikçi ve yazar Stephen William Hawking sıkıntılı yaşamına karşın Nereden geldik? Evren niçin bu şekilde? Gibi sorulardan yola çıkarak araştırdığı çalışmalarını toplayarak zamanın Kısa tarihi adlı kitabı meydana gelmiştir. Kitabın bazı bölümlerini anlayabilmekte zorluk çekilse de birçok soruya yanıt bularak evrene dair birçok konuya değinmiştir.

Evrenin ya ezelden beri hiç değişmeyen bir durumda var olduğu ya da geçmişte sonlu bir zaman içerisinde hemen derhal bugün gözlemlediğimiz biçimiyle yaratılmış olduğu genel kabul görmüştür. Bunun sebebi, kısmen insanların öncesiz ve sonsuz doğrulara inanma eğiliminde olması, kısmen de kendiler yaşlanıp ölecek olsalar bile evrenin sonsuz ve değişmez kalacağı düşüncesinde buldukları rahatlama hissine bağlanmıştır.

Evren daima var olmuş olsun veya olmasın, zaman önceden beri devamlı vardır. Evrenin başlangıcından önce zaman teriminin bir anlamı yoktur. Bunu İlk olarak Aziz Augustinus vurgulamıştır. Ona sorulur : ‘’Tanrı evreni yaratmadan önce ne yapıyordu?’’ Augustinus şu cevapı vermez: ‘’Bu tip sorular soran insanoğlu için cehennemi hazırlıyordu.’’ Bunun yerine zamanın Tanrı’nın yarattığı evreni bir mülkü olduğunu ve evrenin başlangıcından önce vakitında var olmadığını söyler. Bu probleminin gerçek yanıtının metafiziğin ve din biliminin alanına girmiş olduğu anlatılır.

Günümüzde bilim insanlarının evreni iki temel kısmi kuramla açıkladığı anlatılır. Genel görelilik kuramı ve kuantum mekaniği. Her ikisinin de 20. Yy.’ın ilk yarısının büyük entelektüel başarıları arasında yer aldığı belirlenmiştir. Sadece gene de yazar, bu iki kuramın birbirleri ile tutarsız olduğu, başka bir ifade ile her ikisinin birden doğru olmadığının bilindiğini söyler.

Stephen Hawking Zamanın Kısa Tarihi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Bugün fizikteki en hummalı faaliyetlerden biri ve bu kitabın da ana mevzusu, iki kuramı birleştiren yeni bir kuram, bir kuantum kütle çekim kuramı bulma yönündeki arayıştır. Çünkü evrenin gelişigüzel olmadığına ve ona belli yasaların hükmettiğine inanıyor, eninde nihayetinde kısmi kuramları birleştirerek evrendeki her şeyi açıklayacak tam birleşik bir kurama ulaşmak durumunda kalacakları anlamına geliyordur.

Süreın Kısa tarihi kitabının Uzay ve vakit bölümünde; Aristoteles ile Galileo ve Newton’ın fikirleri arasındaki değişiklık, Aristoteles’in cisimlerin belli bir kuvvet veya itki tarafından hareket ettirilmedikçe eylemsizlik durumunda kalmayı tercih ettiklerine inanmasıydı. Bu bakışla dünyanın da hareketsiz olduğu düşüncesindeydi. Sadece Newton’ın yasalarından çıkan sonuç, özel bir eylemsizlik standardının var olmamasıydı. Mutlak eylemsizlik, mutlak zaman ve Aristo ile Newton arasındaki mevzulara bu bölümde yer verilmektedir. Bununla birlikte Nobel fizik ödülüne layık görülen ilk Amerikalı Albert Michelson’ın ve Edward Morley’in gerçekleştirmiş olduği deneye de değinilir. Dünyanın hareket yönündeki ışık hızı ile dünyanın hareketine dik açılardaki ışık hızını karşılaştırırlar. Büyük bir şaşkınlıkla her ikisinin de aynı olduğu sonucuna ulaşırlar.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test