Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 10 Mart 2017
  • 981 kez görüntülendi.
Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Pdf E-Kitap Tanıtımı

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Pdf E-Kitap Tanıtımı

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Pdf E-Kitap Tanıtımı

Bu manasız ve yabancı hayatta bir tek şeye hakikaten sarılmış, gerçekten inanır gibi olmuştu. Bu da karısı idi. Muazzez’in varlığı Yusuf için büyük boşlukları dolduracak önemde bir şey değildi, ancak onun yokluğu müthişti. Onun bu kadar nedensiz yere, bu kadar acımasızca Yusuf’un hayatından koparılması çıldırtacak kadar acı idi. Hayatında asıl aradığı şeyin Muazzez olmadığını biliyordu, ancak Muazzez olmadan bunu aramaya muktedir olmayacağını sanıyordu.”
Kuyucaklı Yusuf Türk edebiyatının kim bilir en romantik kahramanıdır. Yaşamın ve insanoğlunun zalimliği karşısındaki naif duruşu ile bir taraftan ağlatısal bir sona ilerlerken, bir taraftan da yaşadığı lirik aşk hikayesinin kahramanı olarak edebiyat tarihinde yerini almıştır.

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Pdf E-Kitap Tanıtımı

Kuyucaklı Yusuf romanında Yusuf ile Muazzez’in birbirlerine karşı olan aşkları anlatılmaktadır. Hikaye Yusuf’un çocukluğundan, 1903 senesine adım atar. Anne ve babası öldürülen Yusuf daha dokuz yaşında iken yetim kalır ve Salahattin Bey tarafından evlat edinilir. Yeni anne babasının sorunlu evliliği sebebi ile ebeveyn sevgisini tam olarak tadamayan Yusuf yine de yaşamına devam eder.

Yusuf’un hayatı 19 yaşına geldiğinde tamamen değişir. Kaymakamın kızı olan Muazzez’e sevgi duymaya başlar ve bu aşk onun başına her türlü belayı da getirir. Muazzez ile kasabanın en zengini olan Hilmi beyin oğlu Şakir içinde bir sürtüşmeye dahil olan Yusuf aniden hedef tahtası olur. Şakir bu sinir ile bir süre sonrasında Kübra adında bir kıza tecavüz eder ve bu saldırıü de intikam olarak kullanmak ister. Babasının gücünü kullanarak saldırı kabahatunu Yusuf’un üzerine yıkmaya çalışır fakat Yusuf’un Kübra ve ailesini koruması sonucu bu planı suya düşer. Fakat bu vaka Şakir’in öfkesini daha da körüklemiş ve intikam yolları aramaya itmiştir.

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Pdf E-Kitap Tanıtımı

Şakir bunun üzerine Yusuf’un aşık olduğu Muazzez’i hedef seçer ve onunla izni olmadan evlenmenin planlarını oluşturmaya adım atar. Hilmi bey gücünü kullanarak Kaymakamı iyice borç içine götürür ve bu borcu karşılığında da kızı Muazzez’i Şakir ile evlenmeye zorlar. Fakat Yusuf yine işin içine girer ve arkadaşı Ali’den aldığı borç ile Kaymakamın borcunu kapatıp Muazzez’i evlenmekten kurtarır. Fakat Muazzez bu defa borcu ödeyen Ali ile evlenmek zorunda kalır. Muazzez Yusuf’a aşık olduğu için Ali ile evlenmek istemez ancak borç sebebi ile de elinden bir şey gelmez. Fakat imdadına bu defa da düşman bildiği Şakir yetişir ve Şakir, Ali’yi her insanın içinde öldürür. Parasını kullanarak da kasaba halkının konuşmasını engeller ve cinayeti tüm kasaba örtbas etmeye adım atar.

Sabahattin Ali Kuyucaklı Yusuf Pdf E-Kitap Tanıtımı

Şakir’in Muazzez ile evlenebilmek için yapmış olduklarını gören Yusuf, ondan kurtulamayacağını anlayınca Muazzez’i kaçırır ve evlenir. Şakir bunu bir türlü kabullenemez ve çifte yaşamı zindan etmeye kararlıdır. Yusuf kaymakamlıkta işe adım atar ve geçimini kazanmaya çalışır fakat Kaymakamın ölmesi ile çiftin yaşamı iyice zorlaşır çünkü tek destekleyenleri de artık hayatta değildir. Yeni atanan kaymakam da Hilmi beyin parasının oyuncağı olunca Yusuf ayak işleri yapmak zorunda kalır. Şakir’in planları sonucu da Muazzez zenginlerin yaşamına giriş yapar ve alkol bağımlısı yapılır. Yusuf ayak işleri ile uğraşırken karısını bu durumda görünce kendini iyice kaybeder ve silahını alıp istemese de Muazzez’i vurur. Derhal pişman olan Yusuf Muazzez’i de alıp dağlara kaçmaya adım atar fakat Muazzez yolda ölür. Bunun üzerine de Yusuf bağlara çıkar ve eşkıya olmaya karar verir.

Sabahattin Ali aslına bakarsak Kuyucaklı Yusuf romanını seri haline getirmeyi düşünüyordu fakat ölümü nedeni ile bunu başaramadı. Serinin ikinci kitabı tecavüze uğrayan ve Yusuf’un koruması altına alınan Kübra’nın öyküsünü anlatacak olan Çineli Kübra olacaktı. Serinin üçüncü kitabında ise Yusuf çıktığı dağdan inecek ve bürokrasi ile yüzleşecekti.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Esra Dönmez dedi ki:

    Kuyucaklı Yusuf Romanını çok duymuş ve sonunda okumuştum. Çok etkileyici bir roman. Herkesin mutlaka okuyup kendine düşen payları alması gerekli diye düşünüyorum. Bir kadını bu kadar sevmek, elde edemediğin kadının peşinden koşmak, hayatın getirdiği zenginlikler, fakirlikler, alkol, eğlence, cinayet…
    Okudukça içine dalınan, olmazmış gibi görünen ama günlük hayatta rastlanan gerçek bir hikaye.Bir de bu kitabı okuyun aradan bir zaman geçsin mesela 5 yıl. Tekrar kitabı elinize alıp okuyun. İlk okuduğunuz zaman ile ikinci okuduğunuz zaman arasında çok farklı duygular hissedeceksiniz. Çünkü insan değişken bir varlıktır. 5 yıl gibi bir sürede yaşanılan olaylar insanları öyle bir değiştir ki, bambaşka bir düşünce yapısına sahip olabilirsiniz.
    Deneyin görün derim ben.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test