Oğuz Atay Tutunamayanlar Bütün Eserleri1 Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 03 Mart 2017
  • 963 kez görüntülendi.
Oğuz Atay Tutunamayanlar Bütün Eserleri1 Pdf E-Kitap Tanıtımı

Oğuz Atay Tutunamayanlar Bütün Eserleri1 Pdf E-Kitap Tanıtımı

Oğuz Atay Tutunamayanlar Bütün Eserleri1 Pdf E-Kitap Tanıtımı

Türk edebiyatının yazılmış en iyi eserlerinden biridir Tutunamayanlar. Alışılmış anlatımın dışında, yer yer kasvetli, okuyucuyu kızdıran, sevdiren ama bir o kadar da bağlılık meydana getiren, bizi, insanlığı doğrusu hayatı özetleyen bir roman… Unutulmaz karakterler, Selim Işık, Turgut Özben, Süleyman Kargı, Metin, Esat ve diğerleri… Her biri bir roman karakteri bir ihtimal… Okuyunca yaşamdan koparan bir yerlerde Selim var mı, Turgut ben miyim diye düşüncelere daldıran bir metin. Kısacası hayata tutunamayan, gidişatı kabul etmeyen, inkarın ve isyanın romanı.

Aslında bir karakter romanı olan bu kitapta, çok fazla olay örgüsü yok. Oğuz Atay’ı ve eserlerini anlamak için öncelikle karakterleri iyi özümsemek ve iç dünyasını idrak etmek gerekmektedir. Trende başlayan romanda, Turgut trende tanıştığı bir gazeteciye bir mektupla yazdığı notları gönderir. Mektupta gazetecinin bu ‘yaratı’i yayınlamayı düşünürse ilgili kimselerle görüşmesini ve onların onaylarını aldıktan sonra harekete geçmesini ister. Böylece romanımız adım atar.

Oğuz Atay Tutunamayanlar Bütün Eserleri1 Pdf E-Kitap Tanıtımı

Tutunamayanlar’ın başlıca kahramanları Selim Işık, Turgut Özben, Süleyman Kargı, Nermin Özben, Metin Kutbay,Nermin Özben, Günseli Ediz’dir. Düşünceleri ve sözü en çok bahsedilen kahraman Selim Işık olsa Günseli Ediz’dir. Düşünceleri ve sözü en çok edilen kahraman Selim Işık olsa da vaka örgüsü Turgut Özben üzerinden anlatılmaktadır. Evli ve iki çocuk sahibidir. Kahramanlarını “tutunan” ve “tutunamayan” olarak sınıflandırdığımız romanın, her iki kavramın arasında kalan bir karakterdir. Mühendistir ve rahat bir hayatı vardır. Selim’in intiharından sonra, bir dönüşüm sürecine girecek kendi kişiliğini sorgulamaya başlayacak ve “özben” soyadını alacaktır. 1933 doğumludur ve çocukluğu İkinci Dünya Savaşı’nda geçmiş biridir. Aydınlanmaya üniversite yıllarında başlar ve maksimum örnek aldığı birey ise Selim’dir. Onun benzer biçimde çok okumaya özenip okunmadığı biroldukça kitap almıştır. Fakat iş hayatına atılıp evlenince birincil amacı para kazanıp rahat bir yaşam sürmek olmuştur. Fakat Selim’in intiharı onu altüst eder ve arkadaşının hayatını araştırarak bir nevi benliğini bulmaya çalışacaktır. Ki intiharı bir gazete haberinden öğrenir ve çok sarsılır. Öncelikle Metin ve Esat’la mevzuşur. Metin Zeliha adlı bir kızdan bahseder. Eski sevgilisidir.

Oğuz Atay Tutunamayanlar Bütün Eserleri1 Pdf E-Kitap Tanıtımı

Selim’in bu kızı Metin’e yakıştırmadığını söyler. Birlikte bir tiyatro gurubunda rol aldıklarından bahseder. Metin kızı bırakınca Selim’in ona aşık bulunduğunu söyler. Fakat kız sonunda başkasıyla evliliğe ilk adımını atmıştır. Esat ise Selim’in okuma aşkından ve Oscar Wilde’a olan hayranlığından bahseder.Daha sonra devreye Süleyman Kargı girer. Süleyman Turgut’a Selim’in şarkı diye yazdığı 600 mısralık bir şiir verir. Bu satırlardan Selim’in düşünen ve sorgulayan fakat mutsuz bir insan olduğu anlaşılmaktadır.

Turgut’la tanışmak isteyen, kendini Selim’in arkadaşı olduğunu söyleyen bir hanım gelir. Adı Günseli’dir. Günseli Selim’le nasıl tanıştıklarını ve aralarındaki ilişkiyi anlatır. Anlattıklarıyla Selim’in tutunamayan karakteri daha çok ortaya çıkar. Bunları duydukça Turgut, ben o zamanlar neredeydim neden Selim’i anlamadım diye yakınmaya başlar. Turgut sonra Selim’in günlüğünü bulur. Günlüğü okudukça Selim’i intihara sürükleyen nedenler bir bir ortaya çıkmaya adım atar. Selim’in son zamanlarında “Türk Tutunamayanları Ansiklopedisi” hazırladığı anlaşılır. Hüsnü Ergeç, Ahmet Çekingen, Nazmiye Erdoğdu yazdığı bazı ‘tutunamayan’ karakterlerdir. Turgut bu ansiklopediyle sonuca ulaşır. Selim toplum tarafından kabul görmeyen, farklı bir kişiliktir. Selim’in de tabir ettiği gibi bir tutunamayandır. Böylece Turgut kendisinin de bir tutunamayan olduğuna karar verir. Sonucunda da trende tanıştığı birine yazdıklarını verir ve ortadan kaybolur.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test