John Steinbeck Fareler ve İnsanlar Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 17 Mart 2017
  • 936 kez görüntülendi.
John Steinbeck Fareler ve İnsanlar Pdf E-Kitap Tanıtımı

John Steinbeck Fareler ve İnsanlar Pdf E-Kitap Tanıtımı

John Steinbeck Fareler ve İnsanlar Pdf E-Kitap Tanıtımı

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödüllü John Steinbeck’in günümüzün toplumsal ve insani sorunlarını ustalıkla resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken gene de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Tarihin bir kesitindeki dramı insani detayları kaçırmadan sergilerken, “tozpembe olmayan gerçekçi bir umudun” türküsünü dillendirir. Bu yüzden eserleri edebi değerleri kadar güncelliklerini de hiç yitirmemiştir.

Fareler ve İnsanlar, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, parlak zeka George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Ufak bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamı sürdürmenin hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma duygusu önemli bir yer tutar. Steinbeck insanın insanla ilişkisini anlatmakla kalmaz insanın doğayla ve toplumla kurduğu ilişkileri de mevzu eder bu destansı romanında. Kitabın ismine esin veren Robert Burns şiirindeki şeklinde; “En iyi planları farelerin ve insanların / Sıkça ters gider…”

George, az ileriden gelen sesleri dinliyordu. Bir an için önemli bir iş yapanların ciddiyetine büründü.
“Nehrin öbür yakasına doğru bak Lennie,” dedi.
“söylediklerimi orada görüyor  biçimde olacaksın.”
Lennine başını çevirdi ve Gabilan dağlarının karanlığa gömülmek üzere olan yamaçlarına bakmaya başladı.
“minik bir yerimiz olacak,” diyerek başladı. George. Elini yan cebine gdolayıp Carlson’ın Luger marka tabancasını çıkardı.
Tabancanın emniyetini açtı ve tabancayı tuttuğu elini Lennie’nin tam peşinde toprağa koydu.
Lennie’nin başının arkasına, omurgasıyla kafa tasının birleştiği ense çukuruna baktı.
Nehrin aşağılarından seslenen bir adam, sonra da ona yanıt veren bir diğerinin sesi duyuldu.

John Steinbeck Fareler ve İnsanlar Pdf E-Kitap Tanıtımı

İlk olarak 1937 senesinde yayınlanan ve çok tartışılan roman zaman içinde hak ettiği kıymeti gördü ve okunması ihtiyaç duyulan romanlar listesinde yer almayı başardı. Halen tartışmalara neden olan, bazı ülkelerde yasaklanan veya sansüre uğrayan kitap adını fareler ile ilgili bir şiirden alır.

Kitabın ana iki karakteri olan Lennie ve George birbirine kardeş gibi yakın çok iyi dosttur. Lennie zihinsel engelli, uzun boylu ve çok güçlü biridir. George ise aklı başında Lennie’ye göz kulak olan bir kişidir. Lennie’nin yaptıklarından dolayı adım atarı sürekli belaya girer ve o yüzden sürekli seyahat etmek zorunda bırakılırlar. En büyük hayalleri yeterince para biriktirip kendilerine ufak bir çiftlik almak ve hayatlarını orada devam ettirmektir. Çiftliklerinde her çeşit sebzenin yanında hayvanlara da bakmak isterler ve Lennie özellikle tavşan sahibi olmayı arzular. Lennie’nin en büyük zayıflığı ise güzel ve yumuşak şeyleri çok sevmesidir. Tavşanları da Lennie ister ve hatta sırf yumuşak olması nedeniyle cebinde ölü fare taşır.

Son yaşanan olayın ardından Lennie ve George yeni bir çiftlikte işe başlarlar. Fakat çiftlik sahibinin oğlunun kısa boy takıntısı vardır ve bu yüzden uzun boylu kişileri hiç sevmez. Bu nedenle daha ilk günden kafayı uzun boylu olan Lennie’ye takar. Fakat onların huzurunu kaçıran başka bir durum vardır. O da çiftlik sahibinin güzel karısıdır. Güzelliği ile Lennie’yi daha ilk görüşte etkisinde bırakır ve George Lennie’den ondan uzak durmasını ister. Fakat çiftlikte yalnızlıktan sıkılan ve konuşacak birilerini arayan kadın George ve Lennie’yi pek rahat bırakmaz.

John Steinbeck Fareler ve İnsanlar Pdf E-Kitap Tanıtımı

George kişiliği ile Lennie de gücü ve çalışkanlığı ile çiftlikte çalışan her insanın beğenisini kazanır. Çiftlikte bir elini kaybetmiş Candy isminde yaşlı bir adam vardır. Kendi gibi köpeği de çok yaşlıdır ve bundan dolayı köpek çiftlikte istenmez. Bir gün köpeği alırlar ve tabanca ile başının arkasından vurarak öldürürler. Candy  çok sevdiği köpeğinde kendi geleceğini görür. Günün birinde onu da işe yaramadığı için bir kenara atacaklarını düşünerek Lennie ile George’nun küçük çiftlik hayallerine kulak misafiri olur. Birikmiş parasını da ortaya koyarak onlara katılmaya karar verir ve üçlü artık hayallerine birkaç ay uzaktadırlar.

İşler yolunda giderken George’un korkmuş olduğu başına gelir. George ortalıklarda yokken Lennie’nin samanlıkta ziyaretine güzel hanım gelir. Lennie kaçmak istese de bir tek sohbet etmek isteyen kadın onu etkiler. Yumuşak şeylerden hoşlanılmış olduğunı öğrenince de Lennie’nin saçlarını okşamasına izin verir. Lennie kendini kaybeder ve hanımı bırakmak istemez. Korkan hanım çığlık atıp kaçmak isteyince de Lennie daha çok korkar ve yanlışlıkla kadının boynunu kırarak öldürür. Kötü bir şey meydana getirdiğinın farkına varıp kaçar ve çiftlik sahibinin oğlu tüm çiftlik çalışanlarını alarak peşine düşer.

Her şeyden çok yaklaştığı hayallerini kaybettiğinin farkına varan George Lennie olmasa iyi mi bir yaşamı olacağını sorgulamaya başlar. Bu çiftlikte de daha çok kalamayacağı bilir ve herkesten önce Lennie’yi bulur. Ona minik çiftlik hayallerini yine anlatır ve Lennie’den nehire ve ötesine bakarak o anlatırken hayal etmesini ister. Lennie ona söyleneni yapar. George Lennie’nin arkasına geçer ve yapması gerekeni yapar….

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test