Hasan Ali Toptaş Kuşlar Yasına Gider Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 24 Mart 2017
  • 944 kez görüntülendi.
Hasan Ali Toptaş Kuşlar Yasına Gider Pdf E-Kitap Tanıtımı

Hasan Ali Toptaş Kuşlar Yasına Gider Pdf E-Kitap Tanıtımı

Hasan Ali Toptaş Kuşlar Yasına Gider Pdf E-Kitap Tanıtımı

Pırıl pırıl parlayan Türkçesiyle Hasan Ali Toptaş, Kuşlar Yasına Gider’de romancılığına yeni bir boyut katıyor: anlatmıyor, söylemiyor; nefeslendiriyor.

Kadirşinas otlarının mırıltısını, of dememenin ilmini, eldeyken kıymetini bilmenin erdemini, ömürden giden günlerin sabrını okudukça zihnimiz, gönlümüz havalanıyor.

“Babalar, alınlarımıza yazılmış yalnızlıklardır” sözü yankılanıyor kulaklarımızda.

Kuşlar Yasına Gider; atların koşması kadar organik, kaleme iç çektirecek kadar merhametli bir roman.

“Toptaş’a yazarlık âdeta bahşedilmiştir.”
-ANDREW RIEMER, Sydney Morning Herald-

“esasen o yıllarda burnumuzun ucunda gezinen bir mazot kokusuydu babam, kulağımızda çınlayan uzak bir motor sesiydi ve az evvelde söylediğim gibi, gitti mi gelmek bilmezdi bir türlü.”

Hasan Ali Toptaş Kuşlar Yasına Gider Pdf E-Kitap Tanıtımı

Hasan Ali Toptaş Kuşlar Yasına Gider Pdf E-Kitap Tanıtımı

Bir baba ve oğulun ilişkisini özetleyen bir hikayenin içine giriyoruz. Ama sakın öyle klasik birbirini yiyen baba-oğul ilikilerine benzetmeyin derhal. Aslında tam tersi bir vaziyet söz mevzusu. Aslen tema ölüm ve hayatta kalma mücadelesi yer alıyor. Kahramımız Ankara’da yaşıyor ve bu kısımlarda Ankara betimlerimini de oldukça sevdiğimi söylemem gerekir.

Baba karakteri olan Aziz gençliğinde çalışmayı çok seven ve minibüslere hayran bir adamdır. Aldığı minibüslerde sabah akşam demeden çalışarak kasabada devamlı kendine yapacak bir iş bulur. Fakat sonrasında nedendir bilinmez minibüslerini satarak bir tırda şoförlük yapmaya adım atar. Devamlı uzun yollara,farklı ülkelere gitmektedir. Ailesi tarafınca da bundan dolayı çok az görülmektedir. Yazar bunu anlatırken ‘”aslına bakarsan o yıllarda burnumuzun ucunda gezinen bir mazot kokusuydu babam, kulağımızda çınlayan uzak bir motor sesiydi ve az evvelinde söylediğim gibi, gitti mi gelmek bilmezdi bir türlü.” İfadesini kullanıyor.

Tır şoförlüğü üzücü ve kalıcı hasarlar bırakan bir kaza sonucu bitiyor. Aziz baba bir bacağını kaybediyor. Aslına bakarsak öykü örgüsü bu kayıptan sonra başlıyor denebilir. Sağlığı devamlı bozulan ve her geçen gün yürümekte zorluk çeken Aziz baba hekim tabip derman aramaya başlıyor. Oğlu da heralde her vakit yanında ve o tabip senin bu doktor benim dolaşarak babasını şifa bulması için taşıyor.

Hasan Ali Toptaş Kuşlar Yasına Gider Pdf E-Kitap Tanıtımı

Bir tedavi için babasını Ankara’ya yanına getiriyor. Onu tedavi merkezine her gün getirip götüren oğluna Aziz baba bir gün beklememesini kendisini bırakıp gitmesini söyler. Oğlu istemeyerek de olsa babasını tedavi merkezine bırakıp çıkışta gelmek üzere oradan ayrılıyor. Fakat çıkıştan önce geri dönmek istiyor , merkeze döndüğünde ise babasının erkenden çıktığını öğreniyor. Bir telaş her yerde babasını arayan oğlu bir telefon ile babasının nerede olduğunu öğrenip yanına gidiyor. Babasının yanına gittiğinde onu perişan şekilde üstü başı kirlenmiş bulunca telaşı katlanıyor. Babası da ona bir süs havuzuna düşmüş olduğunü ve kimseciklerin yardım etmediğini anlatıyor, eve geliyorlar. Ertesi gün babadaha fazla kalmak istemiyor ve oğluna kendisini memlekete götürmesini istiyor. Babasını ikna edemeyen oğlu onu memlekete geri gdolayıyor.

Baba ile oğlunun iç dünyalarında yaşadıkları ölüm ve yaşam duygusallıkları kitapta çok net bir şekilde farkedilebiliyor. Kitapta şimdiki süre yaşanırken arada verilen geçmiş zaman bilgileri ve anıları da oldukca zevkli bir okuma sunuyor.

Hasan Ali Toptaş Kuşlar Yasına Gider Pdf E-Kitap Tanıtımı

Kuşlar Yasına Gider kitabının sonlarına doğru ise aslen beklendik ama gene de vaka örgüsü içinde insanı şaşırtan gelişmeler içeriyor. Bu gelişmelerden sonrasında aslen hikayenin mesajlar barındırdığını daha net idrak etmek mümkün oluyor. Sonlara doğru kitabın analizini yapmak daha kolay bir hal alıyor.

Genel olarak Hasan Ali Toptaş kitaplarının ortak özelliklerini taşıyan ama bence öteki kitaplarından çok farklı bir yeri olan bu Kuşlar Yasına Gider, okuma kolaylığı ile de okuyucularına keyif veriyor. Okurken zihin yormayan, temalarını açık ifade edebilen bir dille yazılmış olması tercih edilebilirliğini arttıyor. Kitaptaki köy betimlemeleri de okuyucu da sıcacık hisler uyandırıyor. Bu denli usta bir kalemin kitaplarını okumaya adım atmak için iyi bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Hasan Ali Toptaş’ın diğer kitaplarını da şiddetle tavsiye ettiğimi belirtmek isterim.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test