Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 04 Mart 2017
  • 690 kez görüntülendi.
Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık Pdf E-Kitap Tanıtımı

Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık Pdf E-Kitap Tanıtımı

Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık Pdf E-Kitap Tanıtımı

“Yüzyıllık Yalnızlık’ı yazmaya başladığım zaman, çocukluğumda beni etkilemiş olan olayları edebiyat vasıtasıyla aktarabileceğim bir yol bulmak istiyordum. Çok kasvetli, kocaman bir evde, toprak yiyen bir kızkardeş, geleceği sezen bir büyükanne ve mutlulukla çılgınlık arasında fark gözetmeyen, adları birörnek bir yığın akraba içinde geçen çocukluk günlerimi sanat içerikli bir üslupla ardımda bırakmaktı gayem. Yüzyıllık Yalnızlık’ı iki yıldan daha azca bir sürede yazdım. Fakat yazı makinemin başına oturmadan önce bu kitap hakkında düşünmek on beş, on altı yılımı aldı… Büyükannem, en acımasız şeyleri bile, kılını kıpırdatmadan, sanki yalnızca gördüğü şeylermiş benzer biçimde anlatırdı bana. Anlattığı öyküleri bu kadar değerli kılan şeyin, onun duygusuz tavrı ve hayallerindeki zenginlik olduğunu anlardım. Yüzyıllık Yalnızlık’ı işte büyükannemin bu yöntemini kullanarak yazdım… Bu romanı büyük bir dikkatle ve keyifle okuyan ve hiç şaşırmayan bayağı insanoğlu tanıdım. Şaşırmadılar, çünkü ben onlara hayatlarında yeni olan aslabir şey anlatmamıştım. Kitaplarımda gerçekliğe dayanmayan tek satır bulamazsın

Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık Pdf E-Kitap Tanıtımı

Albay Aureliano Buendia seneler sonrasında idam edilirken babasının onu buzu keşfetmeye götürdüğü günü anımsar. O zamanlar dünya öylesine çiçeği burnundadır ki, pek çok şeyin adı yoktur. Kurucularının arasında Buendia ailesinin de olduğu 20 hanelik kerpiç bir köydür Macondo. Her yıl mart ayında Çingeneler gelir Macondo’ya. Melquiades adlı bir Çingene Jose Arcadio Buendia’ya çeşitli aletler getirir her yıl, simya hakkında bilgiler verir. (Albay Aureliano Buendia’nın babası). Jose Arcadio Buendia kendine bir simya laboratuvar yaparak zamanının çoğunu orda geçirir. Karısı Ursula bu durumdan çok şikayetçidir ve karşıdır. Sürekli söylenerek, çocuklarla daha yakından ilgilenmesini ister. Buendia ailesi köyü ilk kuranlar arasındadır. Jose Arcadio Buendia’nın önerisiyle köyü nehre yakın bir yere kurarlar. Ursulanın maharetli elleriyle güzel evler yaparlar.

Ursula ve Jose Arcadio Buendia amca çocuklarıdır. Ursulanın annesi evlendiklerinde kızını domuz kuyruklu çocukların olur diye korkutur ve kızına bekaret kemeri taktırır. Jose Arcadio Buendia bu durumda ancak köyde dedikodular çıkmaya başlar Ursula kız oğlan kız diye. Jose Arcadio Buendia sinirle bir adamı vurunca  karısına kemeri çıkarmasını ve onun yüzünden köyde başka kimsenin ölmeyeceğini söyler. İlk çocukları Jose Arcadio göç yolunda doğar ve kuyruğu yoktur. Ursula her doğan çocukta kuyruk var mı diye bakar. Sonrasında Aureliano doğar. Jose Arcadio aynı babası gibidir, Aureliano sessiz içine kapanık. Jose Arcadio, Pilar Ternera adlı bir kadınla birlikte olmaya adım atar.

Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık Pdf E-Kitap Tanıtımı

Bu sıralar Ursula kızı Amaranta’yı doğurur. Amaranta doğduktan kısa bir süre sonra Pilar Ternera bir oğlan doğurur, 2 hafta sonrasında dedesinin evine getirilir ve Arcadio ismiyle vaftiz edilir annesinin Pilar Ternera olduğunu bilmez. Bir Pazar günü 11 yaşlarında bir kız çocuğunu getirip Jose Arcadio Buendia’ya emanet ederler. Ursulanın bir akrabasının çocuğudur annesi babası ölmüştür. Kıza annesinin adını veriler, Rebecca. Köye bir sulh Yargıcı atanır, Jose Arcadio Buendia ile araları ev boyama meselesi sebebiyle araları açılır ve birbirlerine düşman olurlar. Sulh yargıcının kızlarından Remedios a Aureliano gönlünü kaptırır sadece aradaki yaş farkından çekinir açılamaz. Amaranta ve Rebecca büyümüşlerdir, Rebecca çok güzel bir kız olur. Evlerine latrna alınır bunu onarmaya gelen Pietro Crispi adlı gence ikisi de aşık olurlar. Evde heryer köşe bucak aşk doludur. Aşk acısı çeken Aureliano’nun da Pilar Ternera ilişkisi olur ve Aureliano Jose adlı bir oğlan doğurur Pilar Ternera. Melquiades ölür.

Gabriel Garcia Marquez Yüzyıllık Yalnızlık Pdf E-Kitap Tanıtımı

Remediosla Aureliano evlenirler fakat kısa bir süre sonra Remedios ölür. Rebeccayla Pietro Crispi nişanlanır, Amaranta çok öfkelidir. Sürekli düğünleri ertelenir. O sıralar ötelerde olan Jose Arcadio eve döner ve Rebeccayla ilişkileri olur, sonucunda evlenirler ve Ursula bu duruma çok kızar ve onların eve ayak basmasını yasaklar. Pietro Crispi, Amaranta ya evlenme teklif eder Amaranta kabul etmez ve Pietro Crispi intihar eder. Aureliano Jose nin bakımını Amaranta ya verirler. Savaş adım atmıştır. Aureliano artık Albay Aureliano Buendia olduğunu açıklar ve harpa gider. Macondo yu Arcadio bırakır. Arcadio Pilar Ternera nın anası bulunduğunu bilmeden onunla beraber olmak ister. Pilar Ternera çare olarak gece karanlıkta onun koynuna Santa Sofia de la Piedad adlı kız oğlan kız sokar. Arcadio Macondo yönetimini kaybederek ve sonucunda idam edilir. Santa Sofia de la Piedad bir kız çocuğu doğurmuştur, daha sonra ikizleri olur. Kıza Remedios, oğlanlara Jose Segundo ve Aureliano Segundo isimleri konulur. Albay Aureliano Buendia yakalanmıştır idam edilecektir.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test