Anthony Burgess Otomatik Portakal Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 21 Mart 2017
  • 801 kez görüntülendi.
Anthony Burgess Otomatik Portakal Pdf E-Kitap Tanıtımı

Anthony Burgess Otomatik Portakal Pdf E-Kitap Tanıtımı

Anthony Burgess Otomatik Portakal Pdf E-Kitap Tanıtımı

Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek bulunduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka aslabir şey yapamıyorum…

Cockney dilinde (İngiliz argosu) bir deyiş vardır. “Uqueer as as clockwork orange”. Bu deyiş, olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamına gelir. Bu çok sevmiş olduğim sözı, yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüşümdür. Bir de doğal Malezya’da “canlı” anlamına gelen “orang” sözcüğü mevcut. Kitabı yazmaya başladığım anda, rengi ve hoş bir kokusu olan bir meyvenin kullanıldığı bu deyişin, tam da benim anlatmak istediğim duruma, Pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikâyeye çok iyi oturduğunu düşündüm…
-Anthony Burges-

kabus şeklinde bir gelecek atmosferi… Geceleyin sokaklara dehşet saçan, yaşamları şiddet üzerine kurulu gençler… Sosyal kehanet? Kara gülmece? Özgür iradenin irdelenişi?.. Otomatik Portakal bunların hepsidir. Hem de hayranlık verici bir dilsel deneydir, çünkü Burgess antikahramanı için yeni bir dil yaratır: Yakın geleceğin argosu “nadsat”ı.

… Ve Stanley Kubrick’in görkemli film uyarlaması, yirminci yüzyılın kült eserlerinden biri olan bu romanın şöhretini pekiştirmiştir…

Anthony Burgess Otomatik Portakal Pdf E-Kitap Tanıtımı

Anthony Burgess Otomatik Portakal Pdf E-Kitap Tanıtımı

Otomatik Portakal adlı kitabında Anthony Burgess, fazlaca farklı bir üslupla Alex adlı bir gencin çocukluktan olgunluğa erişim hikayesini anlatıyor. çağıl bir klasik olarak vasıflandırılan eser, fazlasıyla bir klasik olmayı  hakkediyor. Hangi ülkede geçtiğini anlamasam da yazarın kendi ülkesi olan İngiltere’de geçmiş olabileceğini düşünüyorum. Kitapta ülkenin zalim ve otoriter bir rejimle yönetilmesi, adaletsizlikler ve halkın zalimce gerçeklerden uzak yaşamı dile getirilmiş.

Alex; Dim, Pete ve Georgie adlı dört gençten oluşan bir sokak çetesinin lideridir. Gündüzleri oldukça düzgüsel bir genç gibi okuluna gitmekte, akşamları ise çetesiyle beraber yaşlılara, hanımlara saldırarak paralarını çalmakta, kadınlara zorla sahip olmaktadırlar. Ancak bu durum fazla uzun sürmez, çünkü bir gece barda oturup uyuşturucu katkılı sütlerini içerlerken çetelerinin en güçlü ve iri -hem de aptal- üyesi Dim ile çok basit bir mevzuda tartışırlar. Dim’e çok sert davranır. Çetenin diğer üyeleri Alex liderleri olduğu için pek bir şey söylemeseler de, Dim’e gereksiz yere çıkışmasından rahatsız oldukları bellidir. Ertesi günlerde gene çete işleri yaparlarken Alex bazı şeylerin değiştiğini farklıdır. Otoritesi sarsılmıştır bir kere.

Anthony Burgess Otomatik Portakal Pdf E-Kitap Tanıtımı

Bir gece, Pete bir fikir ortaya atar. Kedileriyle yaşayan yaşlı ve yalnız bir kadının evine girip evindeki altın, gümüş ve antikaları çalacak, daha sonrasında da bunları kara borsada satacaklardır. Bunu daha önce hiç yapmadıklarından Alex pek benimsemez fakat Dim’le yaşadıkları vakadan sonra pek karşı çıkmak istemez ve kabul eder. Evin önüne ulaştıklarında Alex pencereden içeri girerek yaşlı hanımı etkisiz hale getirmeye çalışır. Fakat önceden hazırlıklı olan hanımın direnmesini önlemek o kadar da basit olmayacaktır. Hanımın kedileri Alex’in üstüne atlar, o da o arada bir vazoyla hanımın kafasına vurur. Hanım ölmüştür ölmesine ama önceden polisi çağırmıştır. Polis vardığında çete arkadaşları Alex’i satmaya önceden hazırdır aslına bakarsanız. Her şeyin Alex’in fikri bulunduğunu, kadını onun öldürdüğünü söylerler. Böylece Alex tutuklanır ve tam on dört yıl hapis cezası alır.

Alex’in hapise girmesinin üzerinden tam iki yıl geçmiştir. Üç kişilik minik bir hücrede altı kişi kalmaktadırlar. Ama minimumından aralarında sapık yoktur. Alex ilk tutuklandığında böyleleri ile de karşılaşmıştır ne de olsa.

Bir akşam hücrelerine yeni bir mahkum getirilir. Biraz kendini beğenmiş ve geveze bir mahkumdur kısaca. Gece hepimiz uyuduktan sonrasında Alex’in yanına yatar. Alex bunu fark edip de uyanınca olanlar olur. Hep birlikte bu yeni gelen mahkumu dövmekten beter ederler ve nihayetinde o da bayılır ve yere düşerek öylece kalır. Diğerleri de uykularına kaldıkları yerden devam ederler.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test