Vladimir Pistalo Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 11 Şubat 2017
  • 1.045 kez görüntülendi.
Vladimir Pistalo Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat Pdf E-Kitap Tanıtımı

 Vladimir Pistalo Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat Pdf E-Kitap Tanıtımı

 

Vladimir Pistalo Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat Pdf E-Kitap Tanıtımı

“Fikrimi çalmaları önemli değil… asıl mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.”

Sırbistan’ın en prestijli edebiyat ödülünün sahibi Tesla: Maskelerle Çevrili Bir yaşam çağının ötesindeki bir mucidin, bir deli-dâhinin, sırlarla dolu bir adamın hikâyesini konu alıyor. Vladimir Pištalo elektrik yüklü, eğlenceli üslubu ve ustaca kurgusuyla hem biyografik roman türüne yeni bir soluk getiriyor bununla beraber hiçbir detayyı atlamadan, Nikola Tesla’nın bilinmezlerle dolu yaşamını aydınlatıyor.

Tesla: Maskelerle Çevrili Bir yaşam’ı okurken Nikola Tesla’nın dehasını bir kez daha takdir edecek, yaşamı başarılarla, kalp kırıklıklarıyla ve yoksullukla geçen bir insanın bitmek bilmez hırsına şahit olacaksınız.

“Tesla’nın olağanüstü hayatının yaydığı enerjiyle alev alev yanan bir roman… Pištalo’nun dolu dolu hayal gücü, yaşanmış vakaların arka planını anlatarak Tesla’nın ızdırap dolu kalbini okurlara açıyor ve vakitının ötesindeki mağrur mucidin varoluşsal korkularını ve tuhaf sanrılarını gözler önüne seriyor.”

-Booklist-

“mucit Nikola Tesla’nın esrarengiz ve yalnızlıkla geçen hayatı ustalıkla romanlaştırılmış… Pištalo’nun yazdığı, olağanüstü bir adamın kişiliğine ve türlü huylarına dair bu eksiksiz anlatı tam bir başeser.”

-Publishers Weekly-

“Nikola Tesla hakkında onlarca kitap yazıldı fakat Vladimir Pištalo’nun son derece özgün ve sıradışı romanı, okurlara yepyeni şeyler anlatabiliyor – hem “deli-dahi” mucidimize dair hem de edebiyatın ve hayal gücünün, yaşam öyküsü türünü yüksek sanata nasıl dönüştürebileceğine dair yepyeni şeyler.”

-Francine Prose-

“Nikola Tesla, alternatif akım motorunu ve kablosuz elektrik teknolojisini icat ederek, ABD’nin çağdaş dünyaya adım atmasına ön ayak olmuştu. Vladimir Pištalo, olağanüstü zenginlikteki hayal gücü ve metaforlarıyla, Tesla’nın iç dünyasını keşfe çıkıyor ve modernitenin kültürel ve içsel neticeleriniVladimir Pištalo, olağanüstü zenginlikteki hayal gücü ve metaforlarıyla, Tesla’nın mercek altına alıyor.”

-W. Bernard Carlson, Tesla: Elektrik Çağının Mucidi’nin yazarı-

“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir hayat, çağdaş zamanın dönüm noktası olan o ilk senelerine dair son derece sürükleyici bir roman. Vladimir Pištalo şimşekten kalemiyle, bir dâhinin, aynı elektrik şeklinde güçlü, dönüştürücü ve esrarlı bir portresini çiziyor.”

-Ken Kalfus-

“Zarifçe yazılmış, son derece sürükleyici bir roman. Pištalo, “yirminci yüzyılın mucidi” olduğu söylenen ve hayatı sırlarla dolu olan bir insanın hikâyesini şaşırtıcı derecede özgün bir üslupla konu alıyor. Tesla: Maskelerle Çevrili Bir hayat, Günter Grass’ın Teneke Trampet’ini ve Gabriel Garcia Marquez’in. Yüzyıllık Yalnızlık’ını aratmayacak denli dolu dolu, keyifli ve özgün bir roman.”

-Charles Simic-

“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir hayat, yaşam öyküsü türünün kapsamlılığına, roman sanatının samimiyetine ve şiir sanatının zarafetine sahip bir kitap.”

-Kirkus Reviews-

“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir hayat, Nikola Tesla’nın karakterine ve yaşadığı çağa hayat veriyor ve hem Tesla’yı bununla birlikte yaşadığı çağı adeta kanlı canlı kılıyor.”

-Washington Independent Review of Books-

“Şiirmişçesine okuyabileceğiniz bir roman. Pištalo’nun Tesla’nın yaşamına yönelik tutkusu her sayfada kendini hissettiriyor.”

-PRI-

“Tesla: Maskelerle Çevrili Bir hayat, Tesla’nın kıvılcımlarla ve hüsranlarla dolu yaşamını konu alıyor. Özgün bir hayal gücünün eseri olan rüya şeklinde bir roman…”

-Pasatiempo-

“Pištalo’nun Nikola Tesla’yı özetleyen romanı, bilim adamımızın laboratuvarındaki teçhizatlar gibi ışık saçıyor ve uğulduyor.”

-Vol. 1 Brooklyn-

 

 Vladimir Pistalo Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat Pdf E-Kitap Tanıtımı

Vladimir Pistalo Tesla Maskelerle Çevrili Bir Hayat Pdf E-Kitap Tanıtımı

Son dönemin en kayda değer nitelikteki, en yeni kitabı olarak kolaylıkla “Tesla-Maskelerle Çevrili Bir yaşam”ı izah edebilir ve önerebiliriz.

Biyografik roman türünün en iyi örneklerinden biriyle karşı karşıya olduğumuzu dile getirebiliriz öncelikle. Kitabın öznesini oluşturan birey Nikola Tesla olunca ve yazarın onun dünyasına olan ilgisi kendi yeteneğiyle birleşince böyle bir eserin meydana çıkması pek şaşırtıcı değil aslına bakarsak.

Nikola Tesla bir dahi ve bununla beraber klişe tabiriyle bir deliydi. Yoksuldu, aşırı istekliydı, yaşadığı devrin çok ötesinde biriydi, devletler için bir tehditti, çılgıncasına çalışkandı. Nobel Ödülü‘nü reddedecek kadar gururluydu.“Fikrimi çalmaları önemli değil; aslolan mühim olan kendi fikirlerinin olmaması.” diyecek kadar iddialıydı.

Çalışmalarının başlangıcındaki ana hedef, elektriği tüm dünyaya tek merkezden ve ücretsiz ulaştırabilmek şeklinde özetlenebilir. İleride elektrik mevzusunda “Tanrı” olarak betimlenecek olmasını sağlayacak sürecin girişi bu şekilde başlamıştır.

Elbet ki bu ütopik amaç ABD ve hepimizin yakından tanıdığı Edison tarafınca pek de hoş karşılanmayacak, onu hayatının sonuna dek “gözlenmesi gereken biri” haline getirecekti.

Tahmin edileceği üzere engellemeler onu asla yıldıramadı. Esasen takıntılarından biri de başladığı işi asla yarıda bırakmamak, mutlaka bitirmekti. Hitler’i önlemek de dahil olmak üzere birçok proje ve patente imza attı. İlk üreteçü tasarlayan birey de o idi.

Günümüze şekil ve yön veren tüm teknolojik aletlerin öncülüğünde onun delilikle dahilik arasında gezinen düşünce ve çalışmaları vardır. Ampulün tüm evlere girebilmesi, radyo, televizyon, bilgisayar ve nihayet web gibi buluşları kullanabiliyor olmayı ona borçluyuz.

“Tesla-Maskelerle Çevrili Bir yaşam” kitabının yazarı Vladimir Pistalo, kendine özgü diliyle bu müthiş dahiyi edebiyat içinde resmediyor. Onun baştan aşağı özgün dünyasında bazen keyifli, bazen de hüzünlü bir serüvene konuk oluyor okuyucu.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test