Suzanne Collins Açlık Oyunları Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 09 Şubat 2017
  • 925 kez görüntülendi.
Suzanne Collins Açlık Oyunları Pdf E-Kitap Tanıtımı

Suzanne Collins Açlık Oyunları Pdf E-Kitap Tanıtımı

 

Suzanne Collins Açlık Oyunları Pdf E-Kitap Tanıtımı

Açlık oyunları isimli kitap Ünlü Amerikalı Yazar Suzanne Collins tarafından yazılan bir romandır. Tüm dünyada satış rekorları kıran eser daha sonra beyaz perdeye de uyarlanarak çok seyredilen filmler arasında girmeyi başarmıştır.

Açlık oyunları, belirlenmemiş gelecek bir zamanda geçen bir hikayeyi işlemektedir. Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerde Panem ulusu yaşamaktadır. Zengin ve güçlü Başkent Capitol’ün çevresinde uzun bir hat boyunca sıralanan fakir 12 bölge bulunmaktadır. Capitol şiddetli ve çok acımasızdır. Bu 12 bölgenin her biri her yıl yapılan Açlık oyunlarına ise mutlaka ama mutlaka katılmak zorundadır. Bu oyunlar ise 74 yıl evvel Capitol’e karşı gelen ve sonucunda Capitol tarafından yok edilen 13.Bölgenin başına gelenleri anımsatmak amacıyla yapılmaktadır. Capitol’un hazırladığı bir alanda düzenlenen ve kurallarının kurucuları tarafından belirlendiği yarışma için kura ile her bir bölgeden 12 ila 18 yaş arasında değişen birer erkek ve birer kız çocuğu seçilerek gönderilmektedir. Bu oyunlar aynı zamanda  TV’den canlı yayınlanan ve herkesin seyretmek izlemek olduğu, 23 çocuğun ölümü ve hayatta kalmayı başarabilen mücadelesinden ayrıca 1 çocuğun zaferiyle sonuçlanan bir ölüm oyunu olması söz konusudur.

Hikayenin baş kahramanı ise on altı yaşındaki babasız Katniss Everdeen, annesi ile 12 yaşındaki kız kardeşi ile birlikte yaşamaktadır. Oyunlarda kurada çıkan kız kardeşi Primrose’ın yerini alarak ölüm cezasını kendi üzerine alır. Katniss daha evvel de ölüme çok fazla yaklaşmıştır ve bu kez kız kardeşi için ikinci kez hayatta kalma mücadelesi önemlidir. Gerçekten ne anlama geldiğini bilmeden çok iddialı bir şekilde yarışmacı olmuştur. Eğer bu mücadeleyi kazanırsa hayatta kalma şansını kendi yaratmış ve başlatmış olacaktır. 12.bölgedeki kuradan çıkan erkek yarışmacı Peeta Mellark ise Katniss’in okuldan tanıdığı fırıncının oğludur. Peeta’nın Katniss’in ailesinin açlıktan hayatını kaybetmek üzere olduğu bir durumda ceza alacağını bile bile Katniss’e bir parça ekmek vermiş olması oyunlarda Katnis’in işini çok fazla zorlaştırır. Bir zamanlar hayatını kurtaran çocuğu bu noktada hemen şimdi öldürmek zorunda kalacaktır.

Açlık oyunları, gerilim ve fantastik dolu hikayeleri sevenler için aksiyon ve korku dolu bir hikaye sunmaktadır.

Suzanne Collins Açlık Oyunları Pdf E-Kitap Tanıtımı

Açlık Oyunları 

Amerikalı yazar Suzanne Collins tarafından yazılan Açlık Oyunları 2008 yılında gençlik kategorisinde yayımlanan romandır. Romanda olaylar 16 yaşında ki Katniss Everdeen’ın ağzından anlatılmaktadır. Romanın anlatıcısı Katniss Everdeen belirsiz bir zamanda Kuzey Amerika’da kıyametten sonra kurulmuş olan Panem de yaşamaktadır. Romanda ki halk gelişmiş şehir Capitol tarafından yönetilmektedir. Romana da adını veren söz konusu Açlık Oyunları, ülkenin on iki bölgesinden her yıl 12 ve 18 yaş arası seçilen bir kız ve bir erkeğin tek başlarına kalana kadar savaştıkları ve yönetildikleri şehir tarafından yani capitol halk tarafından görsel şölen gibi sunulan televizyon programıdır.

Açlık oyunlarını inceleyen kitap eleştirmenleri ve profesyonel yazarlar kitap için olumlu eleştirilerde bulunmuşlardır. Kitap ne kadar olumlu yorumlar alsa da bazı yazarlar Suzanne Collins’in kitabı yazarken bazı kitaplardan esinlendiğini ileri sürmüşlerdir. Fakat genel anlamda kitabın hikayesi ve karakterlere uyarlanışı özgündür. Açlık Oyunlarının yazarı Collins kitabı yazarken Yunan mitolojisinden ve günümüzde popüler olan Reality showlardan esinlenmiştir. Kitap gerek konusu gerekse sürükleyiciliği sonucu birçok değerli ödüle hak kazanmıştır. Kitap ilk baskısında 200.000 satmıştır. Aynı zamanda 800.000 kopya satmıştır. Açlık oyunları geniş yankı uyandırdığı için 26 dile çevrilmiş ve 38 ülkede satışa sunulmuştur.

Açlık Oyunları kitabının genel anlamda konusu, 13 bölgeden oluşan bir ülkede 74 yıl önce çıkmış olan bir isyan sonucu bu 13 bölgenin kendilerini yöneten Capitol’e karşı ayaklanmasını konu almaktadır. Ortaya çıkan bu isyan sonucu Capitol 13. Bölgeyi yok etmiş geriye kalan 12 bölgeyi ise Açlık Oyunları ile cezalandırmıştır. Açlık oyunları yarışmadır. 12 ve 18 yaş arasında değişen kız ve erkeklerin tek kişi kalana kadar arena da savaşmalarını konu almaktadır. Üstelik bu yarışmayı yönetici şehir Capitol gösteriye dönüştürmeyi başarmış ve yarışmayı bütün Panem halkının rahatlıkla izleyebileceği şekilde tasarlamıştır. Açlık oyunlarının orijinal dili İngilizcedir ve kitabın türü bilim kurgu aynı zamanda maceradır. Aynı zamanda Açlık oyunları 3 cilt olarak karşımıza çıkmaktadır. Açlık Oyunları Bilim kurgu ve macera konularını seven gençlerin en çok tercih ettikleri romanlar arasında ilk sırada yer almaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test