Stefan Zweig Satranç Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 26 Şubat 2017
  • 952 kez görüntülendi.
Stefan Zweig Satranç Pdf E-Kitap Tanıtımı

Stefan Zweig Satranç Pdf E-Kitap Tanıtımı

Stefan Zweig Satranç Pdf E-Kitap Tanıtımı

Tesadüf sonucu eline geçen bir kitapla satrancın inceliklerini öğrenerek bu oyunu bir tutkuya dönüştüren ve giderek bu tutkusu yüzünden beyin hummasına yakalanan. Dr. B.’nin öyküsüdür görünüşte Satranç. Ama aslında derinlerde bir veda mektubudur.
Stefan Zweig’ın Brezilya’da sürgün sırasında yazdığı ve Şubat 1942’deki intiharından birkaç ay önce tamamladığı Satranç. Avrupa kültürünün nasyonal toplumcu tehlike altında yok oluşuna işaret eder.
Avrupa kültürüne elveda derken yaşama da veda etmeyi seçen Zweig’ın son yapıtı Satranç, gerilimli kurgusu ve kahramanın ruhsal gelgitlerinin işlendiği dokusuyla, kısa fakat her bakımdan etkisinde bırakan olağanüstü bir uzun öyküdür.

Stefan Zweig Satranç Pdf E-Kitap Tanıtımı

Kitap, iki arkadaşın New York’tan Buenos Aires’e giden bir gemiye binmesiyle adım atar. Gemide gazeteciler de yer almaktadır. Çünkü dünya satranç şampiyonu Mirko Czentovic de bir turnuva için Buenos Aires’e gitmektedir. Mirko Czentovic, küçük yaşlarda anlama, konuşma gibi biroldukça mevzuda güçlük çekmiş bir köylüdür aslen. Küçüklüğünde rahip olan babası ve arkadaşının her akşam oynadığı üç el satranç müsabakalarını düzenli olarak seyrederek satranç öğrenmiştir. Bir akşam babasının işi çıkınca arkadaşıyla oynadığı satranç yarım kalır, Mirko babasının yerine oyuna girerek o maçı ve devamındaki iki eli daha kazanır. Babası bu duruma çok şaşırır ve devamında şehirdeki satranç kulübüne giderek yeteneğini her insana gösterirler. Böylece büyük bir şöhrete ulaşan Mirko Czentovic, en sonucunda da dünya şampiyonu olarak şöhretini zirveye ulaştırır. Fakat satranç oyunu bitip masadan kalkınca, etrafındakilere küçüklüğündeki gibi aptal bakışlarla bakmakta ve gazetecilere saçma ve anlaşılmaz yanıtlar vermektedir. Bu nedenle gazetecilerle yada çevresindeki insanlarla satranç dışında hiç konuşmamaktadır.

Stefan Zweig Satranç Pdf E-Kitap Tanıtımı

Her geçen gün gemideki yolcular arasında bir satranç şampiyonu olduğu duyulmaya adım atar. Bunu duyan milyoner petrol zengini olan McConnor, Czentovic’e para karşılığı bir el satranç oynama teklifinde bulunur. Czentovic  bu teklifi seve seve kabul eder. Fakat Czentovic’e karşı o anda orada olan tüm satranç meraklıları birlikte oynayacaktır. Hamle sırası rakiplerine ulaştığında Czentovic salonun alt başındaki masaya gidip oturuyor, hamle sırası kendisine vardığında ise ayakta bir saniye bile duraksamadan hamlesini yapıyordur. Sonucunda yalnızca kırk ikinci hamlede rakiplerini mat eder. Fakat yenilgiyi hazmedemeyen McConnor Czentovic’e bir el daha teklif eder. Yine yenilgiye doğru giderlerken beklenmedik biri çıkagelir. Yapacakları hamlenin yanlış bulunduğunu, eğer bu hamleyi yaparlarsa birkaç hamle sonrasında yenileceklerini söyleyerek doğru hamleyi yapmalarını sağlar. Bu her hamlede böylece devam eder ve sonucunda Czentovic ile berabere kalırlar. Buna çok şaşırır ve sevinirler. McConnor adının Dr. B. Bulunduğunu öğrendikleri dostlarına bir el tek başına Czentovic ile oynamasını, parasını kendinin ödeyeceğini söyler. Fakat ne var ki Dr.B. Oyun sona erer bitmez utangaç ve pişman bir hale bürünür. Bunun olanaksız olduğunu, 25 senedir hiç satranç oynamadığını söyleyerek oradan ayrılır. Dr. B. Nin Czentovic’i yenmesini isteyen McConnor ve ötekiler aralarından birini Dr.B’yi ikna etmek için güverteye gönderirler. Dr.B’de bunu yapamayacağını söyler ve hikayesini anlatmaya başlar:

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test