Stefan Zweig Olağanüstü Bir Gece Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 19 Şubat 2017
  • 914 kez görüntülendi.
Stefan Zweig Olağanüstü Bir Gece Pdf E-Kitap Tanıtımı

Stefan Zweig Olağanüstü Bir Gece Pdf  E-Kitap Tanıtımı

Stefan Zweig Olağanüstü Bir Gece Pdf  E-Kitap Tanıtımı

Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın yaşamındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Bayağı bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak “suç” işler. Böylece tekrar “hissetmeye” başladığını, kötücül ve yakıcı hazları olan gerçek bir insan bulunduğunu farkına varır. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, “hayatın en dibindeki lağımlara” sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.

Stefan Zweig Olağanüstü Bir Gece Pdf  E-Kitap Tanıtımı

1914 senesinde Rava-Ruska’da bir Avusturya hafif süvari alayıyla katıldığı çarpışmalarda şehit düşen Baron Fredrich M. Von R.Nin yazı masasında bulunan notlar daha sonrasında ailesi tarafınca gözden geçirilmesi istenerek yazara verilmiş. Stefan Zweig de yalnız altı saatlik bir vakit dilimini kapsayan bu olağanüstü geceyi sadece ismini değiştirerek Olağanüstü Bir Gece kitabı ile yazıya dökmüş. Baron Fredrich’in hikayesi ise şöyle;

Tarihler 7 Haziran 1913 ü gösterdiğinde otuz altı yaşındaki barona erken ölen ailesinden bir miras kalmıştı. Kendisi bu fırsatı iyi değerlendirmiş subaylık mesleğinden vazgeçmiş ve kendince emekliye ayrılmıştı. Ailesi soylu bir sınıftan geliyordu, normalde de durumu çok iyiydi. Üstüne bir de bu miras erişince tamamen zengin ve asil bir aristokrat olmuştu. Tüm ilgi alanını lüks ve çok nadir uğraşlara ayırıyordu. örneğin antikacılardan nadir parçalar bularak bunları uygun bir sistemle dizmek ona çok keyif verirken, o günlerin maksimum okunan kitaplarına ilk sahip olmak da bir diğer uğraşıydı. Tabii birde kadınlar vardı. Kadınlar ne olursa olsun ilgi alanına giriyordu. Fakat tüm bu varlıklı yaşayış bir süre sonrasında onu derin bir durgunluğa soktu. Tam altı ay sürecek bu uzun durgunluk döneminde tüm heveslerinden uzaklaştı. Artık ne kitaplar ne pahalı antikalar ne de kadınlar ona heyecan veriyordu. Sıradan bir hayatın tam içindeydi. Ta ki o olağanüstü geceye kadar.

 

Stefan Zweig Olağanüstü Bir Gece Pdf  E-Kitap Tanıtımı

Stefan Zweig Olağanüstü Bir Gece Pdf  E-Kitap Tanıtımı

O gün evden bir anlığına çıktı ve etrafın fazlaca kalabalık olduğunu faytonların soyluları ve sosyeteden tanıdığı simaları sırayla götürdüklerini gördü. O da hemen bir faytona atladı. Arabacının sorusu ise bütün olayı açıklıyordu. Arabacı ” At yarışlarına değil mi efendim? “demişti. Baron da bu soruya başını sallayarak cevaplamış ve kendisini bir anda yarışların içinde bulmuştu. Aslında altı ay öncesine kadar böyle vakaları hiç kaçırmazdı. İçeri girdiğinde her insanın sıralarına oturduğunu, çok itinalı giyindiklerini görmüştü. Yarışın başlamasıyla birlikte tüm soylular sanki bambaşka insanlar haline gelmişti. Bağırıyor, kazanmasını istedikleri atın adını haykırıyorlardı. Bu coşku aniden baronu etkiledi. Çünkü onun uzun süredir hissedemediği bir duyguyu tüm bu insanlar yaşıyorlardı. Peşinden yarışlara biraz ara verildi. Bu ara esnasında baronun gözü bir hanımefendiye takılmıştı. Çok güzel ve alımlı olan bu hanım adeta gözleriyle barona cilve yapıyordu.

Stefan Zweig Olağanüstü Bir Gece Pdf  E-Kitap Tanıtımı

Bu durum gene hoşuna gitti baronun. Çünkü gizli saklı bir oyun ona heyecan vermişti. Fakat hanımın yanında birden şişman ve kel bir adam belirdi. Elini kadının omzuna atmasıyla baron onun hanımın kocası olduğunu anladı. Artık oyun bitmiş ve heyecanını yitirmişti. Yarışlar yine başlarken bir anda anarşi oldu. Şişman ve kel adam o karmaşayla elindeki tüm kuponları düşürdü. Bir tane kuponda baronun ayağına denk geldi. Eline aldığı sırada yarış başladı. Maçı takip etmeye ve heyecanlanmaya başladı. Çünkü kuponundaki at yeniyordu. Yarış sona erdi ve tüm ikramiyeyi baron aldı.

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test