Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 13 Şubat 2017
  • 906 kez görüntülendi.
Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Pdf E-Kitap Tanıtımı

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Pdf E-Kitap Tanıtımı

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Pdf E-Kitap Tanıtımı

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir kadının Mektubu (Brief einer Unbekannten) adlı uzun öyküsünü 1920’li yılların ilk yarısında kaleme aldı. Bilinmeyen Bir kadının Mektubu’nun kadın kahramanını bir tek uzun bir mektubun yazarı olarak tanıyoruz. Kadının yaşamı süresince sevmiş olduğu erkek için kaleme aldığı bu mektubun “gönderen”inin adı yoktur. Mektubun başlangıcında tek bir hitap vardır: “Sana, beni asla tanımamış olan sana”. Hanım büyük tutkusunu hep bir “bilinmeyen” olarak, yani tek başına yaşamaya razıdır, bu aşk öyküsünde “taraflar” değil, yalnız tek bir “taraf” vardır. Böylesine, gerçek anlamda aşk denilebilir mi? Zweig okurunu, bir kere daha, insan psikolojisinde eşine pek rastlanmayan bir yolculuğa çağrı ediyor. Bu yeni yolculuğun sonucunda “mutlak aşk” kavramının şimdiye kadar bilinmeyen kıyılarına ulaşmayı amaçlamış olması da ihtimaller arasında!

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Pdf E-Kitap Tanıtımı

Bilinmeyen Bir hanımın Mektubu kitabını elinize aldığınızda sizi tanınmış roman yazarı R. İle tanışmamızı sağlıyor. R. Belli bir süre seyahat ardından evine geliyor ve gazetede ki tarih ile doğum günü bulunduğunu fark ediyor. Uşağı ise o yokken kimlerin geldiğini, kimlerin telefon ettiğini ve bir tepsi ile biriken mektupları bırakıyor. Sayın R. Ise mektupları incelemeye başladığında ise bir zarf çok dikkatini çekmişti. Çok fazla kâğıtların olduğu ve sanki acil ile yazılmış olduğunu düşündü. Gönderen veya bireyin adı olmayışı ise daha çok ilginç bir hale dönüşmeye başlamıştı. R. Mektubu eline alınca hitap sayfası dikkatini çekmişti. “Sana beni asla tanımamış olan sana” hitap cümlesi ile okumaya başladı.

Çocuğu ölen bir annenin mektubu idi. Hislerini mektuba yazarken kendini çok zorlamış ve anlatmak zorunda olduğundan biriken cümleleri hızlı bir halde kâğıda dökmeye çalışmıştır. Mektup yazarımızın eline geçtiği anda artık kendisinin olmayacağını anlatan ve oğlunun ölümü ile sarsılmış olan bir annenin haykırışlarından ibaretti. Yalnızca R. Ile konuşmak istediğini söylüyordu ve anısal boyutlara doğru yol alıyordu R.’yi ilk tanıdığı ana götürüyor onu. Karşı komşusu olduğu ana. Oraya taşındığı andan itibaren on üç yaşlarında ki bir kızı etkilediğinin farkında bile olmayışını anlatmaya başlıyor. Taşınan eşyalara bakarken hayalinde farklı bir genç yazar ile karşılaşıyor olması da onun etkilenmesi içinde farklı bir sebep oluşturmuştu. Anası ise dul bir hanım olan kızının geleceği için bir adamla evlenerek, taşınmak zorunda olduklarında bahsetmeye başlıyor.

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Pdf E-Kitap Tanıtımı

Kitapları çok seven bir çocuk olduğu için onun ilk olarak zekâsından etkilenmesi onu düşünmesini sağlıyordu. On üç yaşındayken yirmi beş yaşındaki bir gence olan aşkının büyüklüğü ile yanarken tenine, kalbine hatta başka birinin ona bakmasına fırsat bile vermeyen bir aşk öyküsünü kaleme almıştır. Hepsi tek taraflı olan bu sayfaların ilerleyen cümlelerin de ise on üç yaşlarında ama on sekiz yaşına ulaşınca taşındığı yere geri dönerek, iş bularak özlemini gidermeye çalıştığını konu alıyor. Her karşılaşmış olduğunda R.’nin kıza bakışları daha farklı boyutlara ulaşırken gelip yanına mevzuşması ile âdete kalp krizi geçirebileceği anları anlatıyor. O gün birlikte yedikleri yemek evde bitmesi aslına bakarsanız kızın hayalini kurduğu bir durumdu. Çıktığı merdivenleri iyi mi beklediğini hayal eden o kız çocuğunu hatırladı bir anda. R.’nin onu tanımadığı için daha sakin davranmalıydı. Bakire bulunduğunu söylememişti. Onun içindi hazır bulunduğunu kitabı okumaya başladığınız andan itibaren size kenetlenecektir. Birlikte üç gece daha geçirdiler. Mektup bir anda çarpıcı gerçekler arasında süzülmeye başlıyor ve ölen çocuğunun o üç geceden birinde olduğunu anlatıyor.

Stefan Zweig Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Pdf E-Kitap Tanıtımı

Doğum da çok kötü bir hastanede doğum yapmıştı. R.’ye bunu bahset memesinin temel nedeni ise onun çocuğu olduğuna inanmıyor olması  onu çok üzeceğini düşündüğü için asla söylemedi. Şimdi ise öldüğü için acısını boşaltmaya çalışıyordu. Çocuğuna iyi bir hayat sunmuştu. Bunu nasıl yaptın sorusuna da “KENDİMİ SATTIM.” Cümlesini ilave ederek devam ediyor. Ama yalnız onu seven erkekler ile beraber olduğundan bahsediyor. Buradaki “satmak” eylemi fahişelik manasında olan bir vaka değildir. Hatta birlikte olduğu erkekler evlenme teklifi ediyorlardı. Fakat o bu teklifleri kibarca reddediyordu.

Bilinmeyen Bir kadının Mektubu kitabı içinde R. Ile bir oldukça karşılaşması vardı ve bu karşılaşmaların asla birinde bakir topraklarına girmiş olduğu o genç kızı hatırlamıyordu. Fakat her karşı karşıya gelme sonrası onu çok sevdiği için onun teklifini kabul ederek onunla birlikte oluyorlardı. R.’nin mektup karşında aldığı ifade ile şaşıran ve hala hatırlamayan bir adamdan ibaretti.

Bilinmeyen Bir kadının Mektubu kitabı sizi bambaşka bir aşk hayatına kapısını açarak sizi içinde ki yangına çekmeyi başarıyor. Dil sadeliği ile imgelerin kelimeler ile bütünlüğü sizi eşi olmayan sularda yüzmeye davet ediyor.

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test