Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 15 Şubat 2017
  • 1.083 kez görüntülendi.
Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Pdf E-Kitap Tanıtımı

Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Pdf E-Kitap Tanıtımı

Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Pdf E-Kitap Tanıtımı

O, tuz ruhu isteyen müşteriye yiyecek tuzu gönderip “ruhu arkadan gelecek” diyen bir girişimci…
O, fukara müşterilere bedava ürünler satıp ücreti zenginlerin hesabına yazan bir kahraman…
O, bakkaldaki içecekleri birbirine karıştırarak daha güzelini bulmak ve müşterilerine sunabilmek için uğraşan bir sivri zeka…
O, Afrikalı çocuklara yardım göndermek için arkadaşlarının ellerinden kandil yiyeceklerini toplayan bir yardımsever…
O, attığı her adım olay olan, çok fazla eğlenceli, cin fikirli, kötü halde yenilikçi bir bakkal çırağı…

Ticaret hayatında tam gaz koştu ama her defasında yetişkinlerin dünyasına tosladı. Yetişkinler yüzünden başına gelmeyen kalmadı… Ve tüm tecrübeleriyle, senin için mükemmel bir rehber hazırladı.

Çocukların Yetişkinlerle İletişimde Dikkat Etmesi ihtiyaç duyulan duyarlı mevzular, bu kitapta.
Tam on madde. Oku ve dikkat et…
Sana bir sır vereyim:
Yetişkinler…
Her yerdeler…

Şermin Çarkacı’nın kendi hatıralarından ilhamla kaleme aldığı Dedemin Bakkalı, büyüklere çocukların gaslınden kendilerini görme imkânı verirken; küçüklere ticaretin, yenilikçi düşünmenin, büyüklerin dünyasının ve insan ilişkilerine dair inceliklerin ipuçlarını veriyor. Epey komediyor, biraz hüzünlendiriyor, uzun uzun düşündürüyor.

Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Pdf E-Kitap Tanıtımı

Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Pdf E-Kitap Tanıtımı

Küçük Şebnem henüz 8 yaşındaydı. Bursa’nın bir köyünde ailesiyle birlikte yaşıyordu. çevreındaki herkes ona büyüyünce ne olacaksın, diye soruyordu. Hemen hemen karar vermemişti ancak bir sıralama yaparak bu işe koyulmuştu. Anası gibi ev hanımı olabilirdi örneğin. Bütün gün evde temizlik ve yiyecek yapıyordu. Bu iş ona göre değildi. Babası benzer biçimde işçi olabilirdi. O ise bütün gün, “Çok yoruldum. Bugün çok yorucuydu.” deyip sızlanıp duruyordu. Bu da Şebnem’e göre değildi. Polis olabilirdi. Öğretmen olabilirdi. Ya da dedesi gibi bakkal olabilirdi! Bu düşünce Şebnem’in çok hoşuna gitti ve okul dışındaki zamanlarında dedesine çıraklık yapmaya başladı. Şeker tarttı. Limon kolonyası doldurdu. Bakkalı süpürdü. Biten ürünleri yenisiyle doldurdu. Dedesi ise sabah namazını kılar bakkalı açıp, gazetesini okuyup uyurdu. Onun haricinde camiye gidiyordu.
Bakkalda çalışmaya başlamak Şebnem’e yaramamıştı. Devamlı bir gelişme, daha çok para kazanmak arzusuyla icatlar yapmaya karar vermişti. Bir gün gelen müşteriye ne içecek önerse kabul etmediği için birkaç şişesini icadı uğruna heba ederek nihayetinde vişneli sodayı bulmuştu. Ama açık olduğu için kimse tercih etmiyordu. Büyükbabası görünce çok kızdı ve bu mevzu kapandı.

Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Pdf E-Kitap Tanıtımı

Bakkalda açık çekirdekte satıyorlardı. Düğün olduğu süre inanılmaz satışlar yapıyorlardı. Ancak çekirdekleri içine koyabilecekleri kağıtları yapması gerekiyordu. Şebnem kağıtları yapıp çekirdekleri içine koymayı düşündü. Bu sayede çok daha hızlı satılacaktı. Bu muhteşem bir fikirdi! Çekirdekleri keselere koydu sadece kimse onun hazır çekirdeklerinden almadı. Açık istediler. İtiraz edemedi Şebnem. Boşalt şunları diye kızdı, büyükbabası ona.

Şermin Çarkacı Dedemin Bakkalı Pdf E-Kitap Tanıtımı

Bir gün müşterilerinin görüşlerine önem vererek her insana kağıtlar bıraktı ve bakkalla ilgili pozitif negatif düşüncelerini yazmalarını istedi. Bir gün büyükbabası içerideyken ellerinde kağıtla geldiler. Kağıtta Şebnem’i fenalemişlerdi. Sinirlenmişti Şebnem. Dedesi ona yine kızmıştı. Kimse onu anlamıyordu. Dükkanı büyütme çabalarını… Kahveci dedesine gitse “Boşveer, koy bi oralet!” derdi ona. Orada da çalışıyordu arada Şebnem fakat bakkalın yerini tutmuyordu. Bakkala dönüyordu her seferinde. Orada istediği kadar abur cubur yiyebiliyordu. Çöplerini daha uzak bi yere atsa dedesine yakalanmayacaktı aslen. Yazın dedesi köye dondurma getirdiğinde tam bir şenlik havası olurdu. Elektrikler gittiği süre negatif etkileniyorlardı. Dedesi dondurmalar erimesin diye ilçeye götürüp birinin buzluğuna koyduruyordu. Elektrikler erişince geri getiriyordu. Şebnem, dedesinin yokluğunda bu elektrik krizinden faydalanarak mumları iki katı fiyatına satmaya karar verdi. İki de mum yakarak ilgi yakalamaya çalıştı. Sadece kimse mum almadı ve büyükbabası gene ona kızdı.

Şebnem bir gün satın alan memnuniyetine örutubet vermek için bütün kapaklı gıdaların içine ‘afiyet olsun.’ yazdı. Müşteriler dedesine şikayette bulundu. Bunlar açılmış, dediler. Dedesi kızdı.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test