Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Puanı Uyarısı

  • 21 Şubat 2017
  • 929 kez görüntülendi.
Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Puanı Uyarısı

Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Puanı  Uyarısı

 

Millî Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin’den öğretmenler için müjde durumunda açıklamalar geldi. Yusuf Tekin yaptığı açıklamada öğretmenlik mesleğinin işlerliğini artırabilmek ve öğretmenlerin toplumsal statülerine katkı sağlayabilmek, öğretmenler arasındaki çalışma koşullarını dikkate alıp bu bağlamda oluşacak olan sorunlara çözümler üretebilmek adına yapılması planlanan değişikliklere vurgu yaptı. Öğretmenlerin birçoğunun ilk vazife yerinin doğu illerimiz bulunduğunu, doğura göreve başladıklarını söyleyen Müsteşar Tekin, bu illerimizdeki mecburi hizmet süresini tamamlayan öğretmenlerin göreve başladıkları yerde daha çok kalmadan başka yerlere atama istediklerini veya doğudaki ilk görev yerlerinden ayrılabilmek için özür grubu tayinlerinde yer edinen basamakları kullandıklarını dile getirdi.

Bu durumun da hem ülke genelindeki eğitim anlayışının ortak paydada buluşmasına engel olduğu bununla beraber öğretmen ve öğrencilerin niteliklerine olumsuz yönde temas ettiğini vurguladı. Dile getirilen sorunlar çerçevesinde mevzuşan Tekin: “Öğretmenlerin çalışma sürelerinin ve yapmış oldukları işin sıkıntılığunun göz önüne alındığı, yeni bir sistem üzerinde çalışıyoruz. Bu bağlamda, okul temelli kredilendirme sistemi getirmeyi planlıyoruz.

Ülke genelindeki bütün okulların hepsinı fiziksel koşullarından, kurumun bulunduğu coğrafyanın sosyo-ekonomik yapısından, bölgenin güvenlik konusundaki durumundan ve harici bunlara benzer 100’den fazla kriterden geçirerek değerlendireceğiz. Örneğin Diyarbakır’da 100 üzerinden 70 puan alan bir okul düşünelim. Kastamonu’da da 100 üzerinde 20 puan alan bir okulumuz olduğunu varsayalım. Bu puanlama, 20 puan alan okulumuzdaki öğretmen arkadaşlarımızın daha zor şatlarda çalıştığı anlamına gelecektir. Bizler de buna bakılırsa öğretmenlere teşvik uygulayacak ve ek ders ücretleri üzerinden miktar farkılılığı ile hizmet puanı açısından farklılıklar getireceğiz. Bu çalışmanın tamamlanabilmesi için TÜİK, Maliye Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, adalet Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile beraber bir veri havuzu oluşturuyoruz. Çalışmalarımız tamamlanmak üzere.” dedi.

 

Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Puanı  Uyarısı

 

Mecburi Hizmet Görevi Bittikten Sonraki daha çok vazife İçin extra Puan Verilme Teklifim Kabul Edilerek Yönetmeliğe Girmişti mecburi hizmet süresini bitirip mecburi hizmet sayılan okulda görevine idame eden öğretmen için ekstra meydana getirilen her yıl için ekstra puan verilmesi teklifim kabul edilmiş ve yönetmeliğe eklenmişti ; “Hizmet puanlarının hesabında “ Öğretmenler için, mecburi hizmet yükümlülüğü bittikten sonraki her yıl için vazife yaptığı okul için öngörülen hizmet puanının iki katı hesaplanır,bu hesaplama her yıl için 20 hizmet puanından aşağı olması olanaksız” hükmü ile “ Öğretmenlere ,mecburi hizmet yükümlülüğü öngörülen okullarda meydana getirilen 4. Hizmet yılından sonraki her yıla o eğitim kurumu için belirlen hizmet puanının iki katı verilir.” Hükümleri getirilebilir.”

Öğretmenlere Zorunlu Hizmet Puanı  Uyarısı

Şeklinde teklifte bulunmuştum. Daha sonra yönetmeliğe şu madde eklenmişti. 17 Nisan 2015 CUMA günü 29329 Sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen belirleme ve Yer değişim yapma Yönetmeliği’nin “Hizmet puanları” başlıklı 40 maddesinin 6. Fıkrasında “mecburi çalışma yükümlülüğünü yerine getirmek üzere zorunlu hizmet alanlarına atanıp mecburi hizmet alanlarında fiilen vazife yapmakta olan öğretmenlerden bu Yönetmelikte mecburi hizmet alanları için öngörülen azami çalışma sürelerinin üzerinde görev yapanların hizmet puanları, görev yapmakta oldukları hizmet alanı için öngörülen puan dikkate alınarak azami çalışma sürelerinin üzerinde geçen ilk yıl için %25, ikinci yıl için %50, üçüncü ve sonraki yıllar için %100 artırılarak belirlenir.”

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test