İskender Pala Efsane Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 05 Şubat 2017
  • 932 kez görüntülendi.
İskender Pala Efsane Pdf E-Kitap Tanıtımı

İskender Pala Efsane Pdf E-Kitap Tanıtımı

İskender Pala Efsane Pdf E-Kitap Tanıtımı

Efsane isimli eser ÜnlüYazar İskender Pala’nın en çok okunan romanlarından biridir.Ülkemizde uzun süre çok satan kitaplardan biri olmayı başaran bu kitap hikayesiyle de başarısını desteklemektedir.

Efsane, Barbaros Hayrettin Paşa’yı anlatan bir eser olarak dünyaca ünlüTürk denizcisini detaylarıyla önümüze seriyor. Kitap, Gazavat-ı Hayrettin Paşa adlı eserin yazarı olan Alkala  gözünden anlatılan bir hikaye.Alkala, Barbaros tarafından haçlı korsanlardan kurtarılmış bir esir ve ileri coğrafya ve denizcilik bilgisi ile de. Onun katibi şeklinde yanında yer bulmuş Gırnatalı bir Müslüman olarak dikkat tanınıyor. Alkala, küçük yaşlarda Barbaros’un yanına geldiği için onunla epey zaman geçirmiş ve buna istinaden birbirlerine sırlarını ve aşklarını anlatmaya başlamışlardır.

İskender Pala Efsane Pdf E-Kitap Tanıtımı

Efsane, Hayrettin Paşanın hayatından ayrı bir biçimde Said Alkala’nın dilinden de o dönemi ve aşkını okuyacağınız bu eserde daha detaylı olarak.  İspanya’daki son İslam devletinin yıkılışından hemen sonra Müslümanların katledilerek Endülüs devletlerinin yok edilişlerini, Said Alkala’nın ailesinin nasıl katledildiğini ve 12 yaşın da köle pazarında Kral Fernando’nun sarayı tarafından satın alınan. Billure’nın de hayat hikayesini şaşırarak okuyacaksınız. Müslüman olduğu öğrenilirse hemen öldürüleceği  için Beatrix adını alan Billure, Said Alkala ile tanıştığında ise 13 yaşındadır ve Alkala da 15 yaşındadır. Alkala ve Beatrix aralarında bir uzlaşı ve plan yaparlar ve buna göre Beatrix Alkala’ ya Türkçe dilini iyice öğretecektir.

Alkala’ da Almanca, Arapça ve harita okumayı aktaracaktır. Beatrix 15 yaşına gelince bazı nedenlerden dolayı saraydan kaçmaya kalkışır. Alkala’da ona yardım edecektir ancak kaçması için bir gemi bulmaya çalışırlarken onlar da kaçırılır ve birçok kızla birlikte bir gemiye alınırlar. Alkala her yerde Beatrix’i tüm gücüyle arar ancak asla bulamaz. Bunun üzerine ise Barbaros Hayrettin Paşanın yanında harita okuma ve çizimi için bir işe başlar. Kısa bir zaman sonra Barbaros Hayrettin Paşanın en önemli adamlarından olur ve aşkını anlattığı. Barbaros Hayrettin Paşa’nın kimsenin bilmediği sırlarını birinci ağızdan öğrenen birisi haline gelir. Alkala bir yandan kendine verdiği Beatrix için çaba gösterme sözünü yerine getirmeye çalışırken İspanya’ da ailesini öldürdüğünü düşündüğü kişileri ise tek tek öldürmek için yola koyulmuş ve işe başlamıştır bile.

 

Efsane, Oruç Reis ve kardeşlerinin denizciliğe başlamalarından başlayarak  Preveze Aslanı’nın ölümüne kadar bahsedilen bir. Dönemi ve dönemin bütün şartlarını yolculuk yaparcasına işleyen hikayesiyle; Madrid, Gırnata, Tunus ve Cezayir arasında gemilerle yapılan yolculuklarda yaşanan mücadeleleri ve aşkları bu hikayede göreceksiniz. Ayrıca Endülüslü Müslümanların vahşice katledilişini, Cezayir’in Osmanlı’ya katılışını,Barbaros ile Andrea Doria arasındaki zorlu ve enteresan mücadeleyi, kilise otoritesini ve infazları Osmanlı’nın karadaki hükümranlığının denizlere de Barbaros Hayrettin Paşa ile yansımasınıokuyacağınız bir kitaptır.

İskender Pala  Efsane  

İskender Pala tarafından 2013 yılında kaleme alınan Efsane romanı bir Barbaros romanı olarak da adlandırılmaktadır. Bilindiği üzere İskender Pala tarihi aşk romanları ile özdeşleşmiş bir yazardır. Her romanında olduğu gibi bu romanında da aş konusu bulunmaktadır. Romanda genel anlamda 16. Yüzyılda Osmanlı devletinin her anlamda yaşadığı olaylar ve durumu aynı zamanda Akdeniz çevresinde yaşanan olaylar konu alınmıştır. Efsane romanı kategori olarak Tarihi roman başlığı altında yer almaktadır. Bu roman ilk baskısında 300.000 adet üretilmiş ve hepsi büyük rağbet ve beğeni içinde satılmıştır.

İskender Pala her yeni romanında hayran kitlesini biraz daha arttırmaktadır. Aynı zamanda artık İskender Palanın yakın takipçileri bileceklerdir ki İskender Pala tarihi aşk hikayelerinin vazgeçilmez yazarları arasında yer almaktadır. İskender Pala Efsane Bir Barbaros Romanı ile de büyük bir okuyucu kitlesine sahip olmuştur. Romanın genel anlamda konusundan bahsedecek olursak romanda olaylar Akdeniz bölgesinin Midilli adasında geçmektedir. Olayların geçtiği Midilli adasında, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethi sırasında askerler arasında bulunan ve bu askerler içinden en güçlü, en görkemli asker olan Yakup Ağa yaşamaktadır. Yakup Ağa İstanbul’un Fethinden sonra Midilli Adasına yerleşmiş ve burada bulunan Rum kızları içinden güzelliği ile en çok dikkat çeken bir kızla evlenip dört çocuk sahibi olmuştur.İskender Pala Efsane Pdf E-Kitap Tanıtımı

İskender Pala Efsane Pdf E-Kitap Tanıtımı

Efsane romanının ana karakterleri Yakup Ağanın dört çocuğudur. Yakup Ağanın çocukları hem kendisine hem de eşine çekmiştir. Hatta halk bu çocuklar için babalarının koruyucu melekleri olarak hitap etmeye başlamışlardır. Bu çocuklar biraz büyüdüklerinde Yakup Ağa çocuklarının belirli zanaatlar ile uğraşmalarını istemiştir. Aynı zamanda evlatlarına sık sık denizin insanı iflah etmeyeceğini denize düşenin bir daha kurtulamayacağını öğütlemekteydi. Yakup Ağa’nın çocuklarına böyle bir öğütte bulunmasının sebebi denizlerin artık korsan yuvası haline gelmesidir. Yakup Ağanın bir evladı onun gibi Marangoz olmuş, diğer evladı imam olmak için hafızlık yapmaya başlamış ve  üçüncü oğlu bir çömlekçinin yanında zanaat öğrenmeye başlamıştır. Yakup Ağanın ikinci oğlu ise sürekli babasının tersine gittiği için hiçbir zanaatla uğraşmayıp adada boş boş gezmeyi ve denizden gelen kişiler ile muhabbet etmeyi benimsemiştir ve romanda olaylar bunun üzerine gelişmiştir.İskender Pala Efsane Pdf E-Kitap Tanıtımı

 

Sayfa sayısı :465

Baskı Yılı: 2015

Dili: Türkçe

Yayınevi: Kapı Yayınları

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test