Gabriel Garcia Marquez Kırmızı Pazartesi Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 14 Şubat 2017
  • 834 kez görüntülendi.
Gabriel Garcia Marquez Kırmızı Pazartesi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Gabriel Garcia Marquez Kırmızı Pazartesi Pdf E-Kitap Tanıtımı

 

Kolombiyalı büyük yazar Gabriel García Márquez’in 1981’de piyasaya sürülen yedinci romanı Kırmızı Pazartesi, işleneceğini her insanın bilmiş olduğu, engel olmak için kimsenin bir şey yapmadığı bir namus cinayetinin öyküsü. Hem Kolombiya’da, aynı zamanda yayımlandığı dünyanın dört bir tarafındaki pek çok ülkede sarsıcı tesirleri olmuş bir roman. Usta yazar, çocukluğunu geçirmiş olduğu kasabada yıllar önce yaşanmış olan bir cinayet olayını aktarıyor. Romanın kahramanı Santiago Nasar’ın öldürüleceği daha ilk satırlardan belli. Kırmızı Pazartesi, sadece bir cinayetin arka planını değil, bir halkın ortak davranış biçimlerinin potresini de çiziyor. Böylece, sonuna dek ilgiyle okuyacağınız bu kısa ve ölümsüz roman, bir toplumsal ruh çözümü niteliği de kazanmış oluyor.

Gabriel Garcia Marquez Kırmızı Pazartesi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Gabriel Garcia Marquez’in görkemli eseri Kırmızı Pazartesi, işleneceğini her insanın bilmiş olduğu bir namus cinayetinin öyküsünü konu alıyor. Kitabın ana karakteri Santiago Nasar, Pablo ve Pedro Vicario kardeşler tarafından göz nazaran nazaran öldürülmüştür.

Vakalar, Santiago’nun bir dostunun ağzından röportaj şeklinde anlatılmaktadır. Kitap, Angela Vicario ve Bayardo San Roman’ın düğünüyle başlar. Bayardo San Roman, bölgeye hemen hemen yeni taşınmıştır. İlk vardığında yerli halka esrarengiz bir adam benzer biçimde görünür. Çünkü her mevzuda derin bilgiye haizdir ve mesleğinin ne olduğu bilinmemektedir. Lakin çok varlıklı bir adam olduğu bilinmektedir. Bu tartışmalara son vermek isteyen Bayardo San Roman, ailesini de yanına aldırır ve herkese şehir şehir dolaşıp evlenecek birini aramış olduğunı söyler.

Bayardo, bir gün bir meyhanede otururken meydandan annesiyle beraber geçen Angela Vicario’yu görür ve orada bulunanlara onunla evleneceğini söyler. Onu ciddiye almazlar, çünkü Bayardo dut şeklinde sarhoştur. Lakin Angela’nın ailesiyle mevzuşur ve anlaşırlar. Bayardo San Roman oldukca varlıklı olduğundan, şölen şeklinde bir düğün merasimi düzenleme eder. Gecenin nihayetinde, Angela’yı da alarak düğün hediyeleri olan üstü açık bir arabayla evlerine doğru uzaklaşırlar.

Gabriel Garcia Marquez Kırmızı Pazartesi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Fakat, güzel süregelen evlilikleri yalnızca altı saat süre gelir. Çünkü Bayardo San Roman Angela’nın bakire olmadığını anladığında onu evine geri gdolayır. Angela’nın kardeşleri Pablo ve Pedro ona bunu kimin meydana getirdiğinı sorduklarında, Santiago Nasar cevabını verir ama nerede, nasıl olduğu mevzusunda ağzını bıçak açmaz. Bunun üzerine Pablo ve Pedro ellerine en kaliteli kasap bıçaklarını alır ve Santiago’yu öldürmek için yola çıkarlar.

O sabah, piskoposun gemiyle yaşadıkları yerden geçecek olmasından dolayı tüm yöre halkı çok heyecanlıdır. Santiago Nasar, en güzel giysilerini giyer ve piskoposu karşılamaya gider. Pablo ve Pedro ise sabahın o saatinde açık olan tek yerde, Clotilde Armenta’nın meyhanesinde oradan geçer fikriyle Santiago’yu beklemeye başlarlar. Bununla beraber karşılaştıkları her insana Santiago’yu öldüreceklerini söylerler. Çünkü her ne kadar şereflerini kurtarmak için onu öldürmek zorunda olsalar bile, temiz kalpli olduklarından Santiago’yu öldürmek istemezler ve bunun için içten içe birilerinin onları durdurmasını dilemektedirler. Fakat Santiago’yu öldüreceklerini Santiago haricinde ki herkes öğrenmiş olsa da çeşitli sebeplerle hiç kimse onu uyarmamıştır. Çünkü herkes bildiğinden nasıl olsa onunda haberi vardır diye düşünürler.

Gabriel Garcia Marquez Kırmızı Pazartesi Pdf E-Kitap Tanıtımı

Pablo ve Pedro Vicario’nun öldürmek üzere Santiago Nasar’ı beklediğini öğrenen belediye başkanı onları durdurmak için yanlarına giderek ve bıçaklarını alır ve onları evlerine gönderir. Fakat onlar yanlarına yeni bıçaklar alır ve  Clotilde Armenta’nın meyhanesine geri dönerler ve yeniden Santiago’yu beklemeye koyulurlar. Bu sırada Santiago Nasar ise yakın arkadaşı Cristo Bedoya ile birlikte evine dönmektedir. Dönüş yolunda Cristo Bedoya’yla ayrılır ve yoluna devam eder. Meydanın köşesini döndüğünde nişanlısı onu evine çağırır. Olanları duyduğundan, Santiago’nun kendisine yazmış olduğu mektupların bulunmuş olduğu kutuyu eline verir ve ona gitmesini söyleyip ağlayarak kendisini odasına kapatır. Aslabir şeyden haberi olmayan Santiago, nişanlısının bu tavrı karşısında şaşırıp kalır. Nişanlısının babası ona Pablo ve Pedro’nun öldürmek için kendisini aradığını söylediğinde, donakalır ve evine doğru yürümeye adım atar. Lakin onu gören Pablo ve Pedro ise peşine takılarak onu takip etmeye başlar. Santiago Nasar tam evinin ön kapısından içeri gireceği sırada, annesi Plâcida Linero Pablo ve Pedro’nun eve doğru koştuğunu görerek  kapıyı Santiago’nun yüzüne kapatır. Çünkü farklı bir yönden eve girmeye çalışan Santiago’yu fark etmemiştir. Pablo ve Pedro, Santiago’yu onlarca kere kez ölümcül yerlerinden bıçaklarlar. Santiago, arka kapıdan eve girer ve mutfağın ortasında yere yığılır.

Kırmızı Pazartesi, namus cinayetinin vahşetini gözler önüne seriyor. Okuyucu, kitabın ilk cümlesinden beri cinayetin işleneceğini bilmesine karşın, son sayfaya kadar nasıl işlendiğini öğrenemiyor. Bayağı cinayet romanlarının aksine, merak mevzusu olan öğe cinayeti kimin işlediği değil, nasıl işlendiği oluyor. Bu muhteşem romanı, her insanın kesinlikle okuması gerekiyor.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test