Yılmaz Özdil Adam Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 04 Ocak 2017
  • 938 kez görüntülendi.
Yılmaz Özdil Adam Pdf E-Kitap Tanıtımı

Yılmaz Özdil Adam Pdf E-Kitap Tanıtımı

Yılmaz Özdil Adam

Kadın’ı okudunuz.
Bu da Adam.

Kabul edebilirsiniz ki…
Hanımın karşılığı adam değil mi?
Bence değil.

Çünkü, her kadın kadın fakat…
Her erkek adam değil.

Herifleri yazmamayı tercih ettim!

Normal olarak memleketin tüm adamlarını sıralayıp, bir kitaba sığdırabilmek imkânsızdır…
Peki nedir?
Farklı zamanlarda, farklı ortamlarda yaşayan, hatta birbirleriyle hiç tanışmamalarına karşın,
ortak zihniyetin, ortak karakterin, ortak paydasıdır Adam.

Yıkılsın diye karşıdevrim kazmalarıyla kolonlarına kolonlarına yaralanan Türkiye, bugün hâlâ ayakta duruyorsa… İşte bu adamların ortak karakteri, ortak zihniyetinin sırtında duruyor.

Yılmaz Özdil Adam

bir önceki romanı “kadın” da Türkiye’nin birbirinden farklı kulvarlarındaki kadınları anlatan Özdil bu romanında ise adamları anlatmaktadır. Yazar yeni romanı için şöyle demektedir: ” Farklı zamanlarda, farklı ortamlarda yaşayan, hatta birbirleriyle hiç tanışmamalarına rağmen, ortak zihniyetin, ortak karakterin, ortak paydasıdır Adam. ” Böylece ülkemizde yer etmiş bambaşka kulvarlardaki adamları tanımamıza fırsat sunuyor Özdil.

Romanda politikaçilerden, oyunculara; talk showculardan askerlere; piyanistlerden gazetecilere; hakemlerden olimpiyat şampiyonlarına; iş adamlarından yazarlara hatta müzik gruplarına kadar herkes var. Birkaç örnek vermek adına;

Nesimi (halk ozanı) Anadolu’dan Paris’e gider. Tek başına. Orada sokak sanatçılarını görür ve kendisi de curasını çıkararak çalmaya söylemeye başlar. Oradan geçen Abidin Dino -görüşleri sebebiyle sürgün edilmiştir- onu görür ve evine çağrı eder. Akşam Nesimi, Abidin Dino ve eşi öğretim üyesi Güzin Dino sohbet ederlerken Nesimi birden Abidin Dino’dan yarın onu çarşıya götürmesini ister. Niçin sorusuna ise şu cevabı verir ” Oğluma bale ayakkabısı alacağım. ” Anadolu’nun bağrından kopan bu halk ozanının sözleri Dino çiftini çok etkiler. Daha sonrasında ise bu balet Mazlum Çimen olacaktır. Konservatuvarda eğitim aldıktan sonrasında besteci oldu ve film müzikleri yaptı. Oğlu piyanist Saki Çimen ile birlikte müzik şirketi kurdular.

Aslolan adı Kemal Sadık Gökçeli olan Yaşar Kemal 1923 senesinde dünyaya geldi. Dört yaşındayken kazayla bir gaslınü yitirdi, beş yaşındayken babasının öldürülüşüne şahit oldu, kekeme oldu, ortaokuldan ayrılarak pamuk tarlalarında ırgatlık yapmaya başladı. İlk kitabını yayınladı. Eserleri 29 dile çevrildi.

Vahdettin’in damadı olan Ali Şamil Güler Harbiye mezunuydu. Kurmay oldu sonrasında saraya damat oldu. Milli savaşım periyodunun başladığı yıllarda Mustafa Kemal ve arkadaşlarına katılmak istedi. Gizliden gizliye plan yaptı ve yardımcısı cüce Ali Şamil ile birlikte saraydan kaçarak Kuvayımilliye’ye katıldılar.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test