Yeni Müfredatın Ayrıntıları Belli Oldu

  • 15 Ocak 2017
  • 953 kez görüntülendi.
Yeni Müfredatın Ayrıntıları Belli Oldu

Yeni Müfredatın Ayrıntıları Belli Oldu

 

Ulusal Eğitim Bakanlığınca (MEB), bir senedir hazırlıkları devam eden tüm öğretim kademelerindeki 51 zorunlu derse ilişkin yeni müfredat taslak programı. “http://mufredat.Meb.Gov.Tr” adresinden kamuoyunun görüşüne sunuldu. Yeni müfredat için, web sitesi üzerinden 10 Şubat’a kadar görüş bildirilebilecek. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın düzenlediği basın toplantısı ile açıklanan zorunlu eğitim kademelerindeki 53 derse ait yeni öğretim programından. Din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri dışındaki 51 dersin program taslağı bugünden itibaren askıya çıkarıldı.

Yeni müfredat için, “http://mufredat.Meb.Gov.Tr” web sitesi üzerinden öğretmenlerden velilere, öğrencilerden uzmanlara kadar herkes, yeni taslak ders programlarını inceleyerek öneri, şikayet ve eleştiride bulunabilecek. Görüş bildirmek isteyenler adını, soyadını ve mail adresini vermek zorunda olmayacak. Yapılacak öneriler incelenerek, müfredat çalışmalarına 20 Şubat’ta son şekli verilecek ve daha sonra kitap yazımları başlayacak. “15 Temmuz Demokrasi Zaferi” Müfredatta, “Tarih bilinci”, “Sağlıklı yaşfakat ve yaşlanma”nın yanı sıra “15 Temmuz Demokrasi Zaferi”, “21. Yüzyıl becerileri”, “Atatürkçülük”, “Değerler eğitimi”, “milli Eğitim Kalite Belgesi”, “Türkiye Yeterlilikler Çerçevesi”, “Yaşam becerileri” de ana eksenler olarak belirlendi.

Öğretim programlarının bilimsel nitelikli data yoğunluğu azaltıldı. Bilişim teknolojilerinin kullanımı ile kazanımlar EBA içerikleriyle eş güdümlü hale getirildi. Ülkenin tarihsel, kültürel, toplumsal ve ahlaki birikimi, ulusal, tinsel kültürel değerler eğitimi yaklaşımıyla programlara eklendi. Güncellenen öğretim programlarında değerler, konu ve kazanımlarla ilişkilendirildi yada işlenecek değerler belirlenerek bu tarz şeylerin kitap yazımında yer alması ve sınıfta verilmesi zorunlu hale getirildi.

Yeni Müfredatın detayları Belli Oldu

Yeni müfredat taslağı, TIMSS, PISA, TEOG ve üniversite sınavları şeklinde tüm merkezi sınavlardaki kapsam ve kazanımlar da dikkate alınarak oluşturuldu. Bu kapsamda, yeni müfredat, sahadan gelen bilgiler doğrultusunda devamlı güncellenecek. Beşinci sınıflardan itibaren yabancı dil ağırlıklı hazırlık sınıflarına, 2017-2018 eğitim-öğretim yılından itibaren 81 ilde belirlenen 500 pilot okulda başlanacak. Müfredat taslağındaki yenilikler Taslakta, öğrencilere duygu yönetimi, farklılıklara saygı, güven, bildirişim, kaynakların kullanımı. Kendini ifade etme, kendini koruma, kendini tanıma, kurallara uyma, mekanı algılama, ulusal ve kültürel değerleri tanıma, öz saygı, sevgi, saygı, sorumluluk ve sosyal katılım mevzu başlıklarında genel kazanımların aktarılması hedeflendi.

Girişimcilik, finansal okuryazarlık, toplumsal cinsiyet eşitliği, siber güvenlik, iş sağlığı ve güvenliği, verimlilik stratejisi, ulusal fikri haklar, çölleşme, vergi bilinci şeklinde çeşitli mevzulara da öğretim programlarında yer verildi. Mevcut tarih kitaplarında, İkinci Dünya Savaşı’na kadar anlatılan Türkiye Cumhuriyeti zamanı, 1950-2016 senelerı arasındaki yakın tarih de dikkate alınacak şekilde müfredata girdi. Yakın tarih içinde, özellikle 15 Temmuz darbe girişimi, milli iradeye haiz çıkış, AB üyelik süreci ve Kıbrıs müzakereleri şeklinde son döneme damgasını vuran gelişmeler de yer aldı. Matematik dersleri gündelik hayatla ilişkilendirilecek. Ortaokul matematik derslerinde cebir, geometri, veri işleme, mümkünlık konularının ağırlığı artırıldı. Programda, somut öğretim materyalleri, oyunlar, etkinlikler ile gündelik hayatla ilgili problemlerin çözümünde matematiğin kullanımı esas alındı.

Yeni Müfredatın ayrıntıları Belli Oldu

Ayrıca, matematik derslerinde data bilişim teknolojilerinin ve yazılımların kullanımının da teşvik edilmesi planlaması yapıldı. Fen bilimleri programında ise bilimsel, teknolojik ve çevresel okuryazarlık becerilerinin kazandırılması mevzularına yer verildi. Kodlama becerisinin geliştirilmesi için ilkokul birinci sınıftan itibaren, algoritmik düşünme kabiliyetini geliştirecek çalışmaların yapılması hedeflendi. Öğretim programlarında bilimsel niteliği olan data yoğunluğu azaltıldı. Derslerde öğrencileri zorlayan, özel ders, ek kaynak gibi ihtiyaçları doğuran, bir üst öğrenim düzeyine bırakılması ihtiyaç duyulan mevzu ve işlem basamakları ayıklandı.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test