Victor Hugo Sefiller Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 31 Ocak 2017
  • 876 kez görüntülendi.
Victor Hugo Sefiller Pdf E-Kitap Tanıtımı

Victor Hugo Sefiller Pdf E-Kitap Tanıtımı

Victor Hugo Sefiller Pdf E-Kitap Tanıtımı

Yeryüzünde yasalar, gelenekler vasıtasıyla uygarlık içinde yapay cehennemler yaratan, ilahi mukadderatyı uğursuz insanlar vesilesiyle karıştıran bir cemiyet lanetlemesi çok; çağımızın üç temel sorunu, adamın fakirlik yüzünden alçalması, kadının açlık yüzünden düşkünleşmesi, çocuğun cehalet yüzünden kabiliyetlerini geliştirememesi sorunları çözümlenmedikçe; bazı bölgelerde topluluğun insanları boğması mümkün oldukça; başka bir deyişle ve daha geniş bir açıdan yeryüzünde bilgisizlik, sefalet bulundukça bu şeklinde kitaplar faydasız olmayacaktır.

Şu anda okuyucunun elinin altında bulunan kitap, eksikleri, zayıf veya üstün tarafları ne olursa olsun, bir baştan bir başa bütünü de, teferruatlarında fenalükten iyiliğe, adaletsizlikten adalete, sahtelikten hakikate, geceden gündüze, ihtirastan vicdana, çürümüşlükten hayata, canavarlıktan vazifeye, cehennemden cennete, hiçlikten allah’a doğru bir yürüyüştür. Çıkış noktası madde, vardığı nokta ruhtur. Başlangıçta canavar, neticede melektir.

Victor Hugo Sefiller Pdf E-Kitap Tanıtımı

Victor Hugo Sefiller kitabını yazarken kendi yaşadığı olaylardan da esinlenmiş ve bazılarını kitaba bire bir aktarmıştır. Kitabın baş karakteri olan Jean Valjean karakterini yazarken kendisine yardımcı olan eski bir mahkum olan fakat o zamanlar yardımsever bir iş adamı arkadaşından etkilenmiştir. Romanda geçmiş olduğu şeklinde bir hayat kadınını tutuklanmaktan kurtarmış ve ayaklanma konusunda olduğu şeklinde eşyalardan barikatlar yaparak direnen gençlere bizzat tanıklık etmiştir.

Sefiller romanının mevzusu 1815 yılında başlar ve 1832 yılına kadar devam eder. Kitabın ana karakteri olan Jean Valjean kız kardeşinin çocuğunu açlıktan kurtarabilmek için ekmek çalarken yakalanır. Hırsızlık kabahatinden bey yıl mahkum olur. Ancak mahkumiyet sırasında yeniden kaçmaya çalıştığı için cezasını tamamlaması tam 19 yıl sürer.

Cezası bitip yeniden özgür kaldığında artık Jean Valjean çok farklı biridir. Yeniden hayata tutunmaya çalışır fakat eski bir mahkum olduğundan cemiyet tarafından dışlanır. Ne açlığını giderebilecek ekmek ne de soğuk günlerde ısınabilecek bir yer bulabilir. Sonucunda yolu bir piskopos ile kesişir ve piskopos ona yemek ve yatacak yer sunar. Fakat gerek mapushane döneminde gerekse ondan sonra yaşadıkları Jean Vajean’ın tüm duygularını yitirmesine neden olur ve piskoposa ait tüm gümüşleri çalarak kaçar. Fakat bu kadar yük ile yakalanması uzun sürmez ve kabahatunu onaylaması için piskoposun karşısına getirilir. Piskopos durumu görünce gümüşleri kendisinin verdiğini, hırsızlığın söz mevzusu olmadığını söyleyerek onun özgür bırakılmasını sağlar. Dahası ona iki gümüş şamdan daha verir ve karşılığında tek bir şey ister. Tüm bu gümüşleri iyi bir insan olma yolunda kullanmasını ister. Bu olay Jean Valjean’ın yok olan duygularını yine kazanmasını sağlar.

Seneler geçer ve Jean Valjean düzmece bir kişilik ile iş yaşamına atılır ve çok başarılı olur. O artık zengin olmuştur ve kasabanın en yardımsever ve sevilen kişilerinden birisidir. Fakat geçmişi onu takip etmeye devam eder ve onun gerçek kişiliğinden yalnız polis şefi Javert şüphelenir. Fakat Jean Valjean’ın unvanı nedeni ile elinden bir şey gelmez. Bu zaman diliminde Jean Vajean’ın gelecek yaşamını etkileyen bir kadın yaşamına girer.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test