KPSS tercih sonuçları açıklandı! Taban ve tavan puanlar

  • 09 Ocak 2017
  • 1.021 kez görüntülendi.
KPSS tercih sonuçları açıklandı! Taban ve tavan puanlar

KPSS tercih sonuçları açıklandı! Taban ve tavan puanlar

 

KPSS tercih sonuçları ÖSYM tarafınca bugün açıklandı. Yüz binlerce adayın merakla beklediği KPSS sonuçları, 9 Ocak 18.05 itibariyle erişime açıldı. Lise, Ön Lisans ve Lisans mezunlarının yapmış olduğu tercihler dahilinde 2 bin 51 kişilik ekibe atanan memur adayları bu sonuçlarla netleşmiş oldu. İşte KPSS tercih neticeları ve detaylı bilgiler

KPSS TERCİHLERİ GEÇEN YIL NE zaman AÇIKLANMIŞTI?

 

Geçtiğimiz yıllarda 16-25 Kasım tarihlerinde tamamlanan KPSS tercih işlemleri, sonuçları ile 01 Aralık tarihinde işgören adaylarının erişimine açılmıştı. Aynı hesaba gore bu yıl en geç 9 Ocak Pazartesi günü açıklanması gereken sonuçlar, beklendiği tarihte erişime açıldı.

KPSS SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS’DE İSTATİSTİKİ BİLGİLER

 

KPSS 2016/2 tercih neticelarının ardından yayımlanan istatistiklere göre, sınava 1 milyon 862 bin kişi tercihini gerçekleştirmiş oldu. Toplam 2 bin 51 kişilik kadrodan Lisans mezunlarına ayrılan bin 148 kişilik sayı, 257 bin 431 aday içinde tercihe açıldı. 752 kontenjana sahip olan Ön Lisans mezunları, 555 bin 856 kadroyu bölüştü. 1 milyon 49 bin birey ile maksimum tercih yapan ortaöğretim adayları, kendilerine ayrılan 151 kişilik kadro için mücadele verdi. Sayısal bilgilere nazaran, kadroların tamamı doldu ve boş saptanca kalmadı.

LİSANS KADROLARINA YAPILAN ATAMALARIN TABAN PUANLARI

ÖN LİSANS BÖLÜMLERİNE YAPILAN ATAMALARIN TABAN PUANLARI

ORTAÖĞRETİM KADROLARINA YAPILAN ATAMALARIN TABAN PUANLARI

YENİ UYGULAMALAR HAKKINDA

KPSS tercih neticeları kafalarda soru işareti olarak kalmaya devam ederken ÖSYM’nin resmi sayfasındaki duyuru sayfasından yeni bir izahat geldi. “2017 KPSS ve ÖABT Adaylarının Dikkatine!” başlığıyla verilen haberde KPSS testlerindeki ve puan türündeki değişiklere değinildi. İşte, duyuruda yer alan o ifadeler ve yeni KPSS puan türleri!

YENİ KPSS PUAN TÜRLERİ

2017 KPSS ve ÖABT’de yapılan değişimler aşağıda adayların bilgisine sunulmuştur:
• KPSS’de Ekonometri Testi yer almayacaktır.

• KPSS Puan Türleri yine belirlenmiştir.

• Lisans düzeyinde yapılan KPSS’lerde alan testleri (İşletme, Muhasebe, Hukuk, Kamu Yönetimi, İktisat, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Çalışma Ekonomisi ve sanayi İlişkileri, İstatistik) Cumartesi ve Pazar günlerinde sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki veya üç kontrol olarak uygulanacaktır.

Memur ATAMASI KAÇ PUANLA OLUR?

 

KPSS tercihlerini meydana getiren adayların maksimum merak ettikleri konulardan biri de aldıkları puanların memur olmak için kafi olmadığı. Hepimiz de bu sorunun cevapını KPSS alanında rehberlik hizmeti veren uzmanlara sorduk. İşte, uzman KPSS puanlarına yönelik açıklamalarından çıkan sonuç!

Uzmanların verdiği bilgiye gore adayların hangi kadrolara başvurabilecekleri ÖSYM tarafınca açıklanacak tercih kılavuzunda yer alacak. KPSS’ye giren işyar adaylarına 30 tercih hakkı verilecek ve puan üstünlüğüne göre yerleştirme yapılacak. Kadro sayısı ne kadar yüksek, adayın puanı ne kadar fazla olursa o kadroya yerleşmek daha avantajlı hale gelecek. Bu yüzden kamu kurumlarının duyuru edeceği kadro sayıları oldukça önemli.

SAĞLIK MESLEK LİSESİ MEZUNLARI AVANTAJLI OLABİLİR

 

ek olarak uzmanlara gore sağlık alanında daha fazla kadro açıldığı için sıhhat meslek lisesi mezunları bu sınavda daha avantajlı olabilir. Düz lise mezunları ise eğer düşük puan aldıysa, yani yüksek puanları yoksa sıra onlara gelmeyebilir. Adaylar bakanlıklar, belediyeler, üniversiteler, hastaneler şeklinde kamu kurumlarında düz memur, itfaiye görevlisi, laborant, şoför, sıhhat teknisyeni, ebe, hemşire ile beraber birçok vazife için atanabilecek. Adaylar KPSS sınav neticelarını 2 yıl süresince kullanabilecek.

85 VE ÜSTÜ PUAN ALANLAR AVANTAJLI

 

Uzmanlar lisans, ön lisans ve ortaöğretim düzeyinde sınava katılan adaylar arasında 85 ve üzerinden puan alanların işgören olabilme şansının daha yüksek olduğunu söylüyor. Ek olarak kadro sayısı fazla olduğundan sıhhat meslek lisesi mezunlarının 60 ve üzerindeki puanla yerleşebildiğini, düz lise mezunlarının 85 ve üzerinde puan aldıklarında avantajlı olabileceklerini, mesleki ve teknik lise mezunlarının ise kendi alanlarına bakılırsa 80 ve üzerinde puan alanların memur olma ihtimalinin bulunmuş olduğunu belirtiyor.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test