Hayvan Çiftliği George Orwell Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 13 Ocak 2017
  • 969 kez görüntülendi.
Hayvan Çiftliği George Orwell Pdf E-Kitap Tanıtımı

Hayvan Çiftliği George Orwell Pdf E-Kitap Tanıtımı

Hayvan Çiftliği George Orwell Pdf E-Kitap Tanıtımı

İngiliz yazar George Orwell, ülkemizde daha çok Bin Dokuz Yüz Seksen Dört adlı kitabıyla tanınmaktadır. Hayvan Çiftliği, onun çağdaş klasikler arasına girmiş bir diğer çok ünlü eseridir. 1940’lardaki “reel sos­yalizm”in eleştirisini yapan  bu roman, dünya edebiyatında yergi türünün başyapıtlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Hayvan Çiftliği’nin başkişileri hayvanlardır. Bir çiftlikte yaşayan hayvanlar, kendilerini sömüren insanlara isyanı çiftliğin yönetimini ele geçirir. Amaçları daha eşitlikçi bir topluluk oluşturmaktır. Aralarında en akıllı olan domuzlar, kısa sürede önder bir takım oluşturur; fakat devrimi de gene onlar yolundan saptırır. Ne yazık ki insanlardan daha baskıcı, daha acımasız bir diktatörlük kurulmuştur artık. George Orwell, bu romanında tarihsel bir gerçeğe eleştiri yapmaktadır. Romandaki önder domuzun, alenen Stalin’i simgelediği açıktır. Diğer kahramanlar gerçek kişileri çağrıştırmasalar da, bir diktatörlük ortamında olabilecek kişilerdir.

Altbaşlığı Bir Peri Masalı olan Hayvan Çiftliği, bir masal anlatımıyla kaleme alınmıştır; fakat küçükleri eğlendirecek bir peri masalı değil, çarpıcı bir politik taşlamadır.

Hayvan Çiftliği George Orwell Pdf E-Kitap Tanıtımı

George Orwell Hayvan Çiftliği romanı ile aslına bakarsak politikanın gerçek yüzünü sevimli hayvanlar üzerinden herkesin anlayabileceği bir üslupla anlatıyor. Birçok ülkede sansüre uğramış, İngiltere ve ABD da bile engellenmeye çalışılmış, bazen ise mevzusu değiştirilerek sunulmaya çalışılmıştır. Buna karşın gerçek konusunu korumuş ve birçok insanoğlunun politikacılara olan görüşünü değiştirmeyi başarmıştır.

Hayvan Çiftliği hakikaten kusursuz işlenmiş bir hikayeyi anlatılıyor. Özellikle hayvanların seçimi ve sunulması George Orwell’in ince zekasının muhteşem bir örneği. Esasen kitabı okudukça hangi hayvanın niçin seçildiğini çok daha iyi anlıyorsunuz.

Kitabın yazıldığı dönem saygınlıkı ile Stalin yönetimine gönderme yaptığı belirtilmektedir. Bu nedenle kitapta geçen hayvan karakterler Stalin dönemindeki kişilere benzetilmiştir.

Çiftlikte yaşayan hayvanların tek arzuları kendilerine iyi davranılmasıdır. Fakat borç batağında olan  ve kendini alkole veren çiftlik sahibi hayvanlara kötü davranır ve sıklıkla onlara yemek vermeyi unutur. Bunun üzerine hayvanlar sitem eder ve Koca Reis veya Binbaşı lakaplı yaşlı domuz önderliğinde ayaklanma yapmayı planlarlar. Ama planları gerçekleşmeden yaşlı domuz ölür ve hayvanlar öndersiz kalır.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test