Franz Kafka Dönüşüm Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 30 Ocak 2017
  • 999 kez görüntülendi.
Franz Kafka Dönüşüm Pdf E-Kitap Tanıtımı

 Franz Kafka Dönüşüm  Pdf E-Kitap Tanıtımı

Franz Kafka Dönüşüm  Pdf E-Kitap Tanıtımı

İlk defa 1915’te “Die Weissen Blaetter” adlı aylık dergide yayımlanan Dönüşüm, Kafka’nın en uzun ve en tanınmış öyküsüdür. Yayımlanmasının üzerinden nerdeyse bir asır geçmesine rağmen hâlâ tüm dünyada en çok okunan kitaplar arasındadır.

17 Ekim 1912’de Felice Bauer’e gönderilmiş olduğu mektupta Kafka ABD romanı üzerinde çalıştığını, ilerleyemediğini görünce sıkılmış olduğunu. Yataktan kalkamaz hale geldiğini, bundan dolayı bir öykü yazarak ara vermek istediğini yazar. Dönüşüm işte bu şekilde ortaya çıkar.

Kumaş pazarlamacısı olan Gregor Samsa’nın uykusundan kocaman bir böceğe dönüşmüş olarak  uyanmasıyla başlayan. Dönüşüm, giderek gerçeklikle kurmacanın sınırlarını zorlayan müthiş bir anlatıma dönüşür.

 Franz Kafka Dönüşüm  Pdf E-Kitap Tanıtımı

Franz Kafka Dönüşüm  Pdf E-Kitap Tanıtımı

Franz Kafka’nın 1915’te yayımlanan Dönüşüm adlı öyküsü, yazarın, ifade sanatının doruğuna ulaştığı bir eseridir. Küçük burjuva çevrelerindeki yozlaşmış aile ilişkilerini en ince detaylarına kadar irdeleyen bu uzun öykü, aynı zamanda camianın dayattığı. İşlevini çoktan yitirmiş kalıplara bilinç düzeyinde başkaldıran ferdin tragedyasını çarpıcı bir biçimde dile getirir.

Kitabın değişim olarak malum adının gerçekte Dönüşüm olduğu, ifadesini Ahmet Cemal’in açıklamasında bulur: “Gregor Samsa’nın bir sabah kendini yatağında bir böcek olarak bulması, salt bir değişim değil ama ‘başkalaşım’dır. O, insanlığını koruyarak bazı değişiklikler yaşamamıştır; artık farklı bir canlı türü olmuştur.”

Bu izahat, Kafka’nın eserini tanımlarken kullandığı ifadeyle de örtüşür: “herkes, bununla beraber taşıdığı bir parmaklığın ardında yaşamakta. Şimdi hayvanlarla ilgili bunca şey yazılıyor olmasının nedeni de bu. Özgür ve organik bir yaşama duyulan özlemin ifadesi. Oysa insanlar için naturel yaşam, insanca yaşamdır. Ama bunu anlamıyorlar. Anlamak istemiyorlar. İnsan benzer biçimde yaşamak çok güç, o nedenle hiç eğer olmazsa kurgusal düzeyde bundan kurtulma isteği var… Hayvana geri dönülüyor. Böylesi, insanca yaşamaktan çok daha rahat.”

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test