Elif Şafak Ustam ve Ben Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 02 Ocak 2017
  • 705 kez görüntülendi.
Elif Şafak Ustam ve Ben Pdf E-Kitap Tanıtımı

Elif Şafak Ustam ve Ben Pdf E-Kitap Tanıtımı

 

Türk edebiyatının usta kalemlerinden biri olan Elif Şafak son zamanların modasına uyuyor ve O da Osmanlı tarihinden bir kesidi yeni kitabı olan Ustam ve Ben’e aktarıyor. Doğal olarak söz mevzusu Elif Şafak oluncada ortaya muhteşem bir tarihi yaratı çıkıyor diyebiliriz.

Ustam ve Ben Osmanlı tarihinden bir kesit sunuyor fakat bu kesit diğerlerinden çok farklı. Elif Şafak tarihi gerçekler ile kendisinin muhteşem hayal gücünü harmanlıyor. Bunu yaparken de yalnız Türk tarihinin değil dünya tarihinin en usta mimarlarından biri olan Mimar Sinan’ı işin içine katıyor.

Bir karmaşanın içinde yükselen bir yaşam ve tarihe taşlarla atılan unutulmaz imzaları konu alan kitap Osmanlı tarihindeki çekişmeleri muhteşem bir şekilde okurlarına sunuyor.

 

Elif Şafak son kitabı  Ustam ve Ben’in tanıtımını yaparken kitabını 3 yıllık bir araştırma sonrası oluşturduğunu ve Mimar Sinan’ı farklı bir açıdan anlattığını açıklamıştı. Fakat bu biçim bir kitap yazmak için 3 yıllık çalışmaya pek gerek yok benzer biçimde görünüyor. Kitap da Mimar Sinan o denli azca anlatılıyor ki Yazar’ın sitem ettiği benzer biçimde Mimar Sinan’ın neden bu kadar az tanındığını da kendi bu kitap ile bir örnek sunmuş.

Ustam ve Ben kitabında Cihan adında Hindistanlı bir çocuk ile Çota adındaki bir filin hikayesi anlatılıyor. Mimar Sinan ile olan ilgisi ise Cihan’ın zaman içinde Mimar Sinan’ın çıraklarından biri olması.

Cihan Hintli bir çocuktur ve üvey babasına bir savaş fili emanet edilir. Fil hamile kalır fakat hamileliği beklenilenden çok daha uzun ve sıkıntılı geçer. Bunun üzerine Cihan anne adayına elinden geldiği kadar iyi bakar. Uzun beklentiler sonunda beyaz ve olağandan küçük bir fil dünyaya gelir. Cihan beyaz fili çok sever ve ona çok iyi bakar.

Bu sırada Şah Kanuni Sultan Süleyman’a değişik bir hediye vermek ister ve bunun üzerine ünü her yere yayılan beyaz fil akla gelir. Cihan istememesine rağmen bile beyaz fili onun elinden alarak İstanbul’a göndermek üzere hazırlarlar. Yanı bir de fil bakıcısı verirler. Fil tam gemiye yüklenecek iken veda etmek için gelen Cihan kırık bir sandık görür ve kaderini o an verdiği bir karar ile belirler. Sandığın içine gizlenir ve bu şekilde gemideki yerini alır.

Elif Şafak Ustam ve Ben Pdf E-Kitap Tanıtımı

Cihan devamlı sandığından çıkarak beyaz filin yanına gider ve gizliden onunla ilgilenir. Fakat sonucunda yakalanır ve kaçak yolcu olduğu anlaşılır. Fil bakıcısı ile Cihan seyahate devam ederler fakat bir fırtına çıkması ile gemiden ilk atılacak şey olarak fili görürler. Fili suya atınca Cihan’da dayanamaz ve fil ile beraber atlar. İmdatlarına başka bir vapur yetişir ve onları gemiye alır. Kaptan filin Sultan Süleyman için olduğunu öğrenince çocuğu ve fili korumasına alır ve onları İstanbul’a getirir. Fakat bunun bir bedeli vardır. Adam Cihan’ın fil bakıcısı olduğunu söyleyerek saraya sızmasını ve onun için değerleri şeyler çalmasını ister.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test