Bülbülü Öldürmek Harper Lee Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 11 Ocak 2017
  • 996 kez görüntülendi.
Bülbülü Öldürmek Harper Lee Pdf E-Kitap Tanıtımı

 

Bülbülü Öldürmek Harper Lee Pdf E-Kitap Tanıtımı

Bülbülü Öldürmek Harper Lee Pdf E-Kitap Tanıtımı

1960 senesinde yayımlandığından bu yana bütün edebiyatseverlerin gönlünde özel bir yer edinen, Pulitzer ödüllü Bülbülü Öldürmek, Amerika’nın güneyinde yaşanmış olan ırkçılığı ve eşitsizliği bir çocuk kahramanın, Scout Finch’in gaslınden konu alıyor.

Harper Lee, kullandığı yalın fakat çarpıcı dil aracılığıyla adalet, özgürlük, eşitlik ve ayrımcılık gibi hâlâ güncel temaları, Scout’ın büyüyüş öyküsüyle birlikte dokuyarak, iyilik ve fenalüğü hem bireysel bununla beraber toplumsal düzeyde mercek altına alıyor. Bir “zenci”nin haksız yere suçlanması üzerinden gelişen vakalar; önyargılar, riyakârlık, derslik ve ırk çatışmalarıyla beslenen ufak Amerikan kasabasının sınırlarını aşıp, insanoğlu arası ilişkide adaletin ve dürüstlüğün önemini özetleyen evrensel bir hikâyeye dönüşüyor. Etkileyici gerçekliği ile ürperten, “insani” vurgusuyla sarıp sarmalayan, çağdaş dünya edebiyatının en önemli örneklerinden kabul edilen bu klasik roman, Ülker İnce çevirisiyle tekrar Türkçede.

“İstediğin kadar saksağanı vur vurabilirsen ama unutma, bülbülü öldürmek günahtır.”
(Tanıtım Bülteninden)

Bülbülü Öldürmek Harper Lee Pdf E-Kitap Tanıtımı

Scout’un ağabeyi Jem’in on üç yaşındayken kolu kırılmıştır. Aralarında kolunun niçin kırıldığını mevzusunda farklı nedenler söylerler. Babaları Atticus ikisinin de haklı olduğunu söyler. Evde Jem, Scout, babaları Atticus ve aşçıları Calpurnia ile birlikte Maycomb adlı minik bir kasabada yaşamaktadırlar. Anneleri onlar küçükken ölmüştür.

Her yaz mahalle komşularının yeğeni Dill gelir ve onunla oynarlar. Tüm yaz komşuları Boo Radley’i dışarı çıkarmak için uğraşırlar. Babaları Atticus bir avukattır ve çok yoğun çalışmaktadır. O yıl Scout okula adım atar. Öğretmeni okumayı bildiğini anlayınca ona kızar okumasını yasaklar. Okula gitmek istemez. Babası akşamları okuyacaklarına söz verince okula gitmeye ikna olur. Ama okulda çok sıkıntı çekmekte öteki öğrenciler de onunla alay etmektedir

Okula giderlerken önünden geçtikleri bir ağaca bilinmeyen birileri hediyeler ve şeker koyar sadece Nathan Radley ağaçtaki o kovuğu çimentoyla kapatır. Dill o yaz yine gelir ama Scout’la çok oynamazlar artık. O da hanımefendi Maude’nin terasında yaz boyunca ikindi vakitleri oturarak onunla sohbet eder.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Sinem Kara dedi ki:

    Her sayfası öğretici bilgiler ile donatılmış harika bir kitap. Zaten yazarın daha önceki eserlerini de okumuştum.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test