Ayşe Kulin Kanadı Kırık Kuşlar PDF Kitap Tanıtımı

  • 01 Ocak 2017
  • 1.045 kez görüntülendi.
Ayşe Kulin Kanadı Kırık Kuşlar PDF Kitap Tanıtımı

Ayşe Kulin Kanadı Kırık Kuşlar PDF Kitap Tanıtımı

 

Dünyaya geldiğ1n yer değil, yaşadığın yerdir senin vatanın. Ekmek teknenin menzilini dolduran yerdir.

1933 yılında çok önemli hayatları olan Gerhard ve ailesi çok mutlu ve refah içindedir. Hatta Gerhard bir hafta hemen sonra bulunduğu bölümün yani Patoloji bölümünün başkanlığını yapacaktı. Lakin hayat her zaman mucizelere gebedir. Bizler yarınlarımızın planlarını kurarken bir dakika sonramızın bile ne olunacağı bilinmez. Tıpkı Gerhard ve ailesinin benzer biçimde.

Frankfurt da Yahudiler Nazilerden çok baskı görüyordu. Lakin alttan alttan… Bir gece yarısı aniden evlere baskın yapılıp olmayacak nedenlerden aileleri tutuklayıp görevlerinden men ediyorlardı. Gerhard tehlike içersindeydi. Bu olasılığı düşünmemeye çalışıyordu fakat bir yere kadar. Bir gün bölüm arkadaşı gelip Gerhard’la ilgili öğrendikleri şeyleri anlatana kadar. Gerhard hemen Frankfurt’u terk etmeliydi ailesi ile birlikte. Yoksa herhangi bir gelecekleri olmayabilirdi.

Karısı Lisa’ya hademe ile bir mektup yollayıp evindeki tüm mücevher ve çocukları alıp Zürih’e gitmelerini söylüyordu. Şanslıysa aynı tren vakitlerine düşerlerdi ki düşmemişlerdi. Zürih’e kayınpederi ve kayınvalidesinin yanına varan Gerhard, ailesi ile birlikte gelmedikleri için kendine kızıyordu. Frakfurt’dan ayrılmış olduğundan itibaren birkaç saate çok şey değişmişti çünkü.

Endişeli geçen saatler peşinden sonucunda Lisa ve çocuklarına kavuşmuştu Gerhard. Lakin artık görmezden gelmeyeceği bir problem daha vardı. Gerhard işsizdi ve öylece kayınpederinin evine sığıntı gibi sığınamazdı. Günlerce hatta aylarca iş aradı fakat nafile. Herkes esasen işsizdi. Kendisi ne kadar önemli bir bilim adamı olsa da alanında bir türlü iş bulamıyordu.

Bigün kayınpederi ona bir ofis açmak istediğinden bahsetti. Yahudi bilim adamlarına iş bulmak için açılan bir ofis. Gerhard ümitsizdi. Daha kendisi için bir iş bulanmamıştı. Başkalarına nasıl yardım edebilirdi ki?

Ama umut fakirin ekmeğidir işte. Ofis açılalı uzun zaman oldu olalı da yalnız üş kişiye iş bulabilmişlerdi. Lakin Gerhard’ın kayınpederi eski dostundan iyi haberler alır. Prof. Malche adında ki eski dostu kendisi için üç bilim insanını önermesini ve bunu yeni temelleri atılmış Türkiye Cumhuriyeti için ister.

Gerhard’ın kayınpederi, Gerhard’ın gitmesi gerektiğini söyler. Altından kalkabileceğine inanır ve onu büro temsilcisi olarak İstanbul’a yollar.

Gerhard İstanbul’a hayran kalmıştı. Pek gezmeye vakti olmasa da, karşıya geçerken vapurdan izlediği o güneşin doğuşu esir almıştı onu.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test