1984 George Orwell Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 10 Ocak 2017
  • 891 kez görüntülendi.
1984 George Orwell Pdf E-Kitap Tanıtımı

 

1984 George Orwell Pdf E-Kitap Tanıtımı

1984 George Orwell Pdf E-Kitap Tanıtımı

Parti’nin dünya görüşü, onu hiç anlayamayan insanlara çok daha rahat dayatılıyordu. (…) Her şeyi yutuyorlar ve aslabir zarar görmüyorlardı çünkü tıpkı bir mısır tanesinin bir kuşun bedeninden sindirilmeden çıkıp gitmesi gibi, yuttuklarından geriye bir şey kalmıyordu.

George Orwell’in kült kitabı Bin Dokuz Yüz Seksen Dört, yazarın geleceğe ilişkin bir kâbus senaryosudur. Bireyselliğin yok edilmiş olduğu, zihnin denetim altına alındığı, insanoğluın makineleşmiş kitlelere dönüştürüldüğü totaliter bir dünya düzeni, romanda inanılmaz bir hayal gücüyle, en ince detayına kadar kurgulanmıştır. Geçmişte ve günümüzde dünya sahnesinde tezgahlanan oyunlar düşünüldüğünde, ütopik olduğu kadar gerçekçi bir romandır Bin Dokuz Yüz Seksen Dört. Güncelliğini hiçbir zaman kaybeymeyen bir başyapıttır; yalnızca yarına değil, bugüne de ilişkin bir uyarı çığlığıdır.

1984 George Orwell Pdf E-Kitap Tanıtımı

Kitabın ana karakteri olan Winston Smith her vatandaş şeklinde ona ne söyleniyorsa yapan sıradan bir vatandaştır. Çevresinde yaşananlara tam anlam veremeden kendisine ne söyleniyorsa yapan, propagandalara katılan fakat evine gittiğinde gizli saklı gizli saklı düşüncelerini yazmaktadır. Icra ettiğinın suç olduğunu bilmektedir fakat neden olduğunu bilmeden arzularını dinleyerek yazmaya devam eder.

Yaşamına bigün Julia adında esrarlı bir hanım girer. Partiye bağlı ve propagandalarda etken yer alan kadının ona gizemli bakışları dikkatinden kaçmaz. Bir gün Julia Winston’a bildiri gönderir ve onunla görüşmek istediğini söyler. Hanım erkek ilişkisinin yasak olduğu bir zamanda ikili aşklarını itiraf eder ve gizli bir şekilde beraber olurlar.

Yaptıklarının suç bulunduğunu bile bile fikir polisinden gizlenerek bir araya gelmeye ve yaşamın tadını çıkartmaya çalışırlar. Fakat birliktelikleri uzun sürmez ve fikir polisi tarafından yakalanırlar. Hemen öldürülmek yerine beyin yıkama işlemine sokulurlar. Winston’a dört parmak gösterilir ve  kaç parmak gösterildiği sorulur. Dört cevabını verdiğinde ise işkence görür. Zamanla gördüğün şeyin zihninin bir oyunu bulunduğunu söyler ve dört parmak gördüğü için zihnini sorunlu görmeye adım atar. Seanslar bu şekilde devam eder ve Winston parmaklar yayınlandığinde ne cevap vermesi icap ettiğini öğrenmek ister. Bazen 3 kimi zaman ise 5 cevabını verir fakat işkenceleri durduramaz. Sonunda ona sorulduğunda bilmediğini söyler ve bir sonraki aşamaya geçilir.

Winston’un çeşitli işkencelerden geçerek beyni yıkanır. O da propagandanın bir parçası olur. Ama kalbinin derinliklerinde bir aşk vardır fakat zihninden tamamen silinmiştir.

1984 – Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanı özgürlüğü iki kere ikinin dört bulunduğunu söyleyebilmek olarak tanımlıyor. Winston’un yaşadığı dünyada ise iki kere iki parti ne derse odur anlamına geliyor. Farklı bir şey düşünmek suçtur ve cezası ölümdür. İnsanların ona her söylediğine inanmak zorundadır ve ne istenirse yapmak zorundadırlar.

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test