2017 KPSS Lisans Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? indir

  • 15 Aralık 2016
  • 827 kez görüntülendi.
2017 KPSS Lisans Başvuruları Ne Zaman Yapılacak? indir

2017 KPSS Lisans Başvuruları Ne Zaman Yapılacak?

2017 kpss lisans başvuruları ne süre yapılacak? 2017 KPSS başvuru tarihleri açıklandı.2017 KPSS Lisans sınav tarihi OSYM’nin resmi web sitesinden resmen duyuruldu.

– Kamu Personel Seçme sınavı (2017 KPSS Lisans) (Genel kabiliyet, Genel Kültür, Eğitim Bilimleri) 21 Mayıs 2017’de gerçekleştirilecek, neticelar 16 Haziran 2017’de duyurulacak. Sınava başvurular ise 14-27 Mart 2017’de alınacak.

– KPSS Lisans Alan Bilgisi, 28 Mayıs 2017’de yapılacak, sonuçlar 16 Haziran 2017’de açıklanacak. Sınav başvuruları 14-27 Mart 2017’de alınacak.

– KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT),16 Temmuz 2017’de yapılacak, neticelar 4 Ağustos 2017’de duyurulacak.

KPSS Lisans sınavına başvuracak adaylar için mühim açıklamalar yapıldı. Imtihan müracaat tarihleri içinde başvuru yapamayan adayların sınava ne olursa olsun giremeyeceği açıklandı.

2017 KPSS LİSANS SINAV TARİHİ NE zaman?

KPSS Lisans sınavı Mayıs-Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacaktır. İki oturumda gerçekleştirilecek olan KPSS 2017 Lisans imtihan müracaat tarihleri de açıklandı.

2017 KPSS LİSANS SINAV BAŞVURU TARİHLERİ NE zaman?

2017 KPSS Lisans imtihanı başvuruları 14-27 Mart 2017 tarihleri içinde alınacaktır.
2017-KPSS’ye lisans mezunları ile bir lisans programından mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabileceklerdir. Bir lisans programından mezun olan veya mezun olabilecek durumda olan adaylardan milli Eğitim Bakanlığı’nın öğretmenlik kadrolarına atanmak isteyenler ile Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde vazife almak isteyenlerin de 2017-KPSS’ye müracaat yapmaları gerekmektedir. Tüm adayların 2017-KPSS’nin Cumartesi Sabah oturumuna katılmaları zorunludur.

2017-KPSS’ye (ÖABT dâhil) başvurma işlemleri, 14-27 Mart 2017 yapılacaktır. Başvurular, başvuru merkezlerince yürütülecektir. Müracaat merkezleri ÖSYM’nin İnternet adresinde yayımlanacaktır. Müracaat süresi uzatılmayacaktır. Müracaat süresi içinde başvurusunu tamamlamayan adayların 21-28 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak 2017-KPSS’ye, 16 Temmuz 2017 tarihinde yapılacak ÖABT’ye katılmaları mümkün değildir.

Sınava katılmak isteyen adaylar, Kılavuz ile Aday başvuru Formuna, başvurma süresi içinde ÖSYM’nin (http://www.Osym.Gov.Tr) İnternet adresinden ulaşacaklardır. Kılavuz dağıtımı ve satışı yapılmayacaktır.

2017-KPSS Lisans Kılavuzunda başvurma, imtihan, değerlendirme ve yerleştirme ile ilgili detaylı bilgiler yer verilmiştir. Sınava başvuracak adayların bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekmektedir.

Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınmış diplomaların denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esasları belirleyen 6 Kasım 2010 tarih ve 27751 sayılı Resmi Gazete’de piyasaya çıkan “Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Denklik Yönetmeliği” ile Yükseköğretim Genel Kurulunun 01.03.2013 tarihindeki kararı ihtarnca, yurt dışında alınan diplomaların denkliğinin kabul edilebilmesi için Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına Öğretmenlik Meslek Bilgisi alanında başvuran adaylardan, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca haklarında sınava girme kararı alınanların KPSS Eğitim Bilimleri imtihanına girmeleri gerekmektedir. Bu durumdaki adayların da 2017-KPSS’ye kılavuzdaki kurallara uygun olarak müracaat yapmaları gerekmektedir.

Adayların başvurularını tamamlamış olduktan sonra müracaat süresi içinde ÖSYM’nin (http://ais.Osym.Gov.Tr) İnternet adresinden müracaat bilgilerini denetim etmeleri gerekmektedir.

2017 KPSS’DE UYGULANACAK TESTLERİN KAPSAMLARI

2017’de yapılacak KPSS’de sual sayısı ve alan testlerinin süresi ne kadar? ÖSYM tarafınca KPSS Lisans sınavında alan testlerinde soru sayısı 30 olarak belirlendi. Bu yolla çok uzun olması sürekli itiraz konusu olan sınav sürelerinin de azaltılması sağlandı.

Bu doğrultuda 2017-KPSS Lisans imtihanından itibaren alan testlerinin süresi, pazar sabah ve öğleden sonrasında 160’ar dakika olacak. Hukuk, çalışma ekonomisi ve sanayi ilişkileri, ekonomi, ekonometri, işletme, istatistik, maliye, kamu yönetimi, muhasebe, uluslararası İlişkiler alanlarından ise 30’ar sual sorulacak.

Önceki senelerdeki KPSS’de uygulanan Genel yetenek ve Genel Kültür testlerinin kapsamı ve yaklaşık ağırlıkları, uyumu sağlamak amacıyla, 2017-KPSS Lisans sınavında da aynen uygulanacak.

2017 KPSS’de sual sayısı ve sınav süreleri ne kadar?

Mayıs-Temmuz 2017 tarihlerinde yapılacak KPSS lisans düzeyinin soru sayısı 30 olarak belirlendi.Geçen yıl,ÖSYM tarafından KPSS LİSANS sınavında Pazar günü uygulanan alan testlerinde sual sayısının 30 olarak belirlenmiştir. Bu yolla çok uzun olması sürekli itiraz konusu olan sınav sürelerinin de azaltılması sağlanmıştır. Bu doğrultuda, 2014-KPSS Lisans imtihanından itibaren alan testlerinin soru sayısı ve sınav süresi aşağıdaki şeklinde olacaktır.” denildi.

KPSS’de pazar günü uygulanan alan testleri ve sual sayıları

Pazar Sabah (160 dakika)

Hukuk (30)

İktisat (30)

İşletme (30)

Maliye (30)

Muhasebe (30)

Pazar Öğleden sonrasında (160 dakika)

Çalışma Ekonomisi ve endüstri İlişkileri (30)

Ekonometri (30)

İstatistik (30)

Kamu Yönetimi (30)

Genel kabiliyet ve Genel Kültür testlerinin kapsamı değişmedi

KPSS’de yüksek puan almanın 10 püf noktası

1- KPSS’ye Çalışmaya süreında Başlayın

Birçok öğrencinin yaptığı yanlışı siz yapmayın. Nedir bu yanlış? Sınava bir iki ay kala çalışmaya başlamak… Eğer KPSS’den yüksek puan almak istiyorsanız 8-10 ay öncesinden çalışmaya başlayın; çünkü öğrendiklerinizin tamamen oturması uzun bir süre gerektirir.

2- KPSS’den Başka Bir Hedefiniz Olmasın

KPSS’ye hazırlanırken, bununla birlikte ALES, KPDS, yüksek lisans, ikinci üniversite şeklinde hedefleriniz yada faaliyetleriniz olmasın..

3- Kendinizi bir anda Bıktırıp, sonra Gevşemeyin

yine meydana getirilen bir yanlış, büyük bir hevesle başlamış olan aşırı çalışma ve sonradan bırakmadır. İlk günler bir-iki saatle başlayıp yavaş yavaş çalışma temponuzu artırın.

4- Matematik Bilgilerinizi Oturtun

Öğrenilmesi uzun bir süreç isteyen ilk derslerden bir tanesidir matematik. Bunun için de matematik çalışmaya vakitında adım atmak ve asla pes etmemek gerekir.

5- Başarı ayrıntılarda Gizlidir

KPSS’den yüksek puan alanların detaylara örutubet veren kişiler olduğu bilinmektedir. Geneli hepimiz bilir; önemli olan özele girmektir. Çoğu kez sorular hiç umulmayan ayrıntılardan gelir?

6- Özet Çıkarmaya Üşenmeyin

KPSS’de başarılı olmak için kesinlikle çalıştığınız mevzuların özetlerini çıkartıp notlar tutun. Bu sayede rahat yine etme şansınız olur.

7- konuları İyice Kavramadan Testlere Geçmeyin

Çok soru çözmeniz gerekiyor tabii ama mevzular üzerinde iyice çalışıp anlamadan sorulara geçerseniz çok zorlanırsınız. Ve daha da önemlisi vakit kaybedersiniz.

8- Herhangi Bir Dersi Gözden Çıkarmayın

KPSS’den yüksek puan almak istiyorsanız, zor basit ayrımı yapmadan bütün derslere yoğunlaşmalısınız.

9- tecrübe etme ve kontrol Çözmek İçin süreınız Kalsın

mevzularınızı bitirmek için son günleri beklemeyin. Sınava üç ay kala, mevzularınız bitmiş olsun. Artık bol bol sual çözüp, denemelerle kendinizi deneyin ve noksan mevzularınızı yeniden gözden geçirin.

10- zamanla Yarışın

KPSS’de çoğu aday zamanın yetmediğinden şikayetçi olur. Bunun de yöntemi denemelerde kendinize vakit kotası koymak doğrusu zaman içinde yarışmaktır. Bu sayede zaman konusunda da egzersiz yapmış olursunuz.

KPSS A-B ve C grubu kadrolar

KPSS A grubu kadrolar mesleğinizle ilgili yönlendirmede rağmenıza çıkmaktadır. Meslek dışında ilk defa bir kamu kuruluşuna başvurmak isteyen adaylar B ve C kadrosuna bakılırsa sınıflandırılmaktadır.

KPSS A grubu kadro

Bakanlıklar, başbakanlık, genel müdürlük düzeyindeki alanlardan kaynaklanır. Bu sınav sonucunda kurumların kendine özel uyguladığı sınavlara ek olarak adaylar doğal olarak tutulur. KPSS A grubu kadrolar üniversite mezunları için geçerlidir diyebiliriz. Eğer bir kamu müesseseunda çalışmak istiyorsanız Kamu personeli seçme imtihanına muhakkak girmelisiniz daha sonrasında azca önce belirttiğim şeklinde kurumların kendine has imtihanlarına doğal tutulacaksınız.

KPSS B ve C grubu kadrolar

KPSS A grubu haricinde kalan kadrolar diye nitelendirebiliriz. Lise mezunu ve dengi okullar bu gruba gore kadrolanacaktır. Bu kadro için şartlar daha değişikdır; askerlik, sicil kaydı, sıhhat, suç durumu vs… Belirli bir taban puanı yoktur. Genel dereceye göre ve kurumların alımına göre başarı durumu belirlenir. Örneğin geçtiğimiz dönemlerde 78 ile meydana getirilen atama bu dönem 69 ile belirlenebilir, bu genel başarı durumuna bağlıdır.

KPSS, Genel kabiliyet, genel kültür, eğitim bilimleri ve KPSS A grubu olmak üzere dörde ayrılmaktadır. Örnekleyecek olursak mühendis olmak isteyen bir dostumızın genel kültür ve genel yetenek testlerini cevaplamasını onun için yeterlidir. Fakat öğretmen adayı bir dostumızın ek olarak eğitim bilimleri testini cevaplaması şarttır.

KPSS’ye girmeden de işgören olabilirsiniz

İşte 657 sayılı Kanunun 59’uncu maddesine göre sınav şartı aranmayan kadrolar..

Hangi kadroların istisnai kadro olduğu 657 sayılı Kanunun 59’uncu maddesinde yer almaktadır. İşte bu maddeye gore imtihan şartı aranmayan kadrolar:

“Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği ile Türkiye Büyük Millet Meclisinin memurlukları,Başbakan Başmüşaviri, müdafa Sanayii Müsteşarlığı ile Toplu Konut İdaresi Başkanlığına ait Başkan, Başkan yardımcısı, Hukuk Müşaviri, Daire Başkanı, Uzman, Uzman desteksı, Müşavir Avukat ve Şube Müdürleri (Uzman),Başbakan Müşavirlikleri, Özelleştirme İdaresi Başkanlığında Başkan, Başkan desteksı, Başkanlık Müşaviri, Daire Başkanı, Proje Grup Başkanı ve Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Başbakanlık ve Bakanlık Müşavirlikleriyle Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliklerine, Başbakanlık Basın Müşavirliği, Türkiye İstatistik Kurumu Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Gelir İdaresi Başkanlığında Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği, Bakanlar Kurulu Sekreterliği ,milli savunma Bakanlığı ile Türk Silahlı Kuvvetleri kadrolarında veya kadro açıklamalar bölümünde özel nitelikli olarak gösterilen vazife bölgeleri, Özel Kalem Müdürlükleri ,Valilikler ,Büyükelçilikler, Elçilikler, daimi Temsilciliklere, dış kurumlarda çalışma müşavirlikleri nezdinde görevlendirilecek sendika uzmanlıkları, Din İşleri Yüksek Kurulu Üyelikleri, milli İstihbarat Teşkilatı memurlukları, milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği Müşavirlikleri, Hukuk Müşavirliğine ve Genel yazman Sekreterliği,”

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test