Google’den Toplu Url Kaldırma Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

 • 03 Mayıs 2016
 • 1.188 kez görüntülendi.
Google’den Toplu Url Kaldırma Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

 

Google’den Toplu Url Kaldırma Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Google’den Toplu Url Kaldırma

Merhabalar arkadaşlar ve sevgili webmasterlar. Bugün sık sık konusu açılan ve ve benim de bir zamanlar nasıl yapılır diye çok merak ettiğim bir konuyu sizlerle paylaşacağım. Google’den Toplu Url Kaldırma konumuz biraz uzun oldu ama Google’den Toplu Url Kaldırma önemli bir konu olduğu için detaylı anlatmaya çalıştım. Google’den Toplu Url Kaldırma konusunda aklınıza takılan biir şeyler varsa yorum olarak belirtiniz lütfen.

Arkadaşlar bildiğiniz gibi sitemizde konu yazarken bazen başlık ya da link değişimi yapabilmekteyiz. Ya da birileri sitemize girdikten sonra biraz sonra örneğini vereceğim gibi sitemizden url yazarak belli başlı dosyalara ulaşmaya çalışır.  ( Admin Paneline ulaşmaya çalışma gibi) Ancak sitenizde bu url’yi bulamadığında Bulunamadı Hatası ile karşılaşacaktır. Bu durum Google için de geçerli. Daha önce index almış bir sayfanızda ya da yazınızda başlık değişikliği yaptığınızda sayfa ve konunun url yapısı da buna bağlı olarak değişecektir. Google botları sitenizi belli periyotlarla ziyaret etmektedir. Bu ziyaretler sırasında indexlediği eski yazılarda değişiklik var mı yok mu diye onlara da bakar. İşte tam bu sırada url’si değişmiş olan yazı ya da sayfanın eski haline ulaşamayacak ve hata verecektir.

Bu hatalar çok fazla olursa da size şu şekilde mail ile bildirim göndermektedir.

Googlebot, http://www.AlanTurkce.com web sitesinde bir 404 (bulunmadı) hatası döndüren URL sayısında belirgin bir artış olduğunu tespit etti. Bu durum, olumsuz kullanıcı deneyimine yol açacak bir hizmet kesintisinin veya yanlış yapılandırmanın göstergesi olabilir. Bu sorun Google’ın söz konusu URL’leri arama sonuçlarından çıkarmasına yol açacaktır. Söz konusu URL’ler mevcut değilse herhangi bir işlem yapılması gerekmez.”

Panik olmanıza gerek yok arkadaşlar. Mailden de anlaşılacağı üzere google bulunamadı hatası veren linkleri belli bir süre sonra indexinden silmektedir. Ancak bu zaman zarfında sitemize o bulunamayan link üzerinden gelen kullanıcılar için olumsuz bir imaj vermiş oluruz. Bizim için eksi bir durumdur yani.

Url hataları neden olur ?

 • Yanlış yapılan 301 yönlendirmeleri
 • WordPress ‘te kalıcı bağlantı ayarlarının değiştirilmesi sonrası 301 ile yönlendirme yapmama
 • Yönlendirme yapılmadan link yapısının değiştirilmesi
 • Site haritasında hala eski linklerin yer alması
 • Anti seo çalışmaları
 • Sitenin hacklenmesi
 • WordPress sitelerde warez tema veya eklentilerin kullanımına bağlı olarak oluşan lüzumsuz alt sayfalar ( Örneğin /plugins/feedback.php? )

Bunu çözmenin pratik bir yolu var. Şimdi bunu açıklamaya çalışalım.

Google’den Toplu Url Kaldırma Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

Öncelikle arkadaşlar bu dediklerimi uygulamak için illa ki googleden mail beklemenize gerek yoktur. Belli aralıklarla Google Webmaster, Google Search Console alanında sitemizde Tarama Hatalarını kontrol etmenizde fayda var. Şimdi adım adım Googlede Toplu Url Kaldırma Nasıl Yapılır sorusuna cevap verelim.

1.Adım: Önce Google toplu url kaldırma eklentisini chrooma kuruyoruz. Toplu kaldırma işlemini bu eklenti sayesinde yapacağız. Bu eklenti sayesinde url kaldırma alanına toplu dosya seçme seçeneği ekleniyor. Bu eklentiyi Chroom tarayıcınıza ekledikten sonra ikici adıma geçiyoruz.

2.Adım: Google Webmaster Tools Search Console adresine giriş yapıyoruz. ve incelemesini yapmak istediğimiz siteye tıklıyoruz ve 3.adımdaki resimde olan ekrana girmiş oluyoruz.

3.Adım: Resimde kırmızı alanla gösterdiğim Tarama Hataları linkine tıklayıp sitemizdeki tarama hatalarını göreceğiz.

Google’den Toplu Url Kaldırma Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)

4.Adım: Tarama hataları sayfasından googlenin sitemizde ulaşamadığı ve hatayla karşılaştığı urlleri göreceğiz. Özellikle masaüstü ve mobil urlleri kontrol edin. Çünkü mobilden giren ziyaretçiler de bulunamadı hatasıyla karşılaşabilirler. Linklerimizi inceledikten sonra bunların gerçekten ulaşılır olmadıklarını kontrol etmenizde fayda var. Çünkü bazen bootların sitemizdeyken herhangi bir sorundan ulaşamadığı bir url sonradan düzelip ulaşılabilir hale gelebilir. Eğer hatasız bir url’yi kaldırırsanız google sitenizdeki o konuyu indexten siler.

 

5. Adım: Url’leri kontrol ettikten sonra aşağıdaki resimdeki adımları uygulayınız. önce tüm urlleri işaretlememiz lazım. Ancak sitemizde hatalı url sayısı çok fazlaysa bu ekranın sağında bulunan GÖSTER yazısının yanındaki sayıyı 500 yapın. Sonra tüm linkleri seçin. İndir butonuna tıklayın. Açılan pencereden Google Dokümanları seçip tamam diyoruz.

 

6.Adım: Açılan ekrandan aşağıdaki resimdeki gibi sadece linklerin olduğu alanı komple seçip kopyala diyoruz. Sonra masaüstünüze bir adet txt yani yeni metin belgesi oluşturuyoruz. Bu yeni metin belgesini açıyoruz ve kopyaladığımız bu linkleri oraya yapıştırıyoruz.Kaydet deyip metin belgesini kaydediyoruz ve kapatıyoruz.

 

7. Adım:  Bu adımda işlemimiz bitmiş oluyor. Öabt Türkçe Öğretmenliği

Önce Google Dizin sekmesine tıklıyoruz. Ordan URL’leri kaldır linkine tıklayın. Chrooma kurduğumuz eklenti sayesinde görselde 3. olarak işaretlediğim alan açılmış oldu. Burdan Dosya Seç’e tıklıyoruz. Az önce linkleri kopyaladığımız Yeni Metin Belgesini seçip tamam diyoruz. Sonra göreceğiniz gibi bu sayfamız linkleri tek tek kaldırmaya başlayacaktır. İşlemler sürerken bu sayfa sürekli yenilenecektir. Bu normaldir. Her silinme kuyruğuna eklenen url ile sayfa yenilenecektir. Bilgisayarınızı rahat kullanmak için bu url’ler kaldırılma dizinine eklenirken siz chroom penceresini aşağıya çeki ve kendinize yeni pencere açıp işlerinizi yapın. O sayfa arka planda linklerinizi silme kuyruğuna eklesin.

 

Url kaldırma sırasında Beklemede uyarısı çıkacaktır linklerinizde. Bu linklerin kaldırılması için googleye haber iletildiğini. Linklerin silinme kuyruğuna alındığını göstermektedir.

 

Hepsi bu kadar arkadaşlar. Oldukça uzun bir yazı oldu sanırım ama kusura bakmayın. Detaylı anlatmaya çalıştım. Atladığım yerler olmuşsa kusura bakılmasın. Sizlerden ricam eğer bu konuyu sitenizde paylaşacaksanız Allah Rızası için www.AlanTurkce.com‘dan alıntı yaptığınızı belirtiniz. Konu altında kaynak linki mutlaka ekleyiniz. Emeğe saygı için.

Bu makale AlanTurkce.com için yazılmıştır.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. ali dedi ki:

  aynı içeriği yazan bir çok makaleye karşın anlaşılır dilde yazdığın için seni tebrik ediyorum.
  faydalı oldu teşekkürler dostum

  1. Ahmet dedi ki:

   Rica ederim. Faydalandıysanız ne mutlu bana 🙂

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test