Türkçe, Avrupa Birliği’nin 25. Resmi Dili Oldu

 • 29 Nisan 2016
 • 1.142 kez görüntülendi.
Türkçe, Avrupa Birliği’nin 25. Resmi Dili Oldu

Türkçe, Avrupa Birliği’nin 25. Resmi Dili Oldu

Nisan 2016’da Avrupa Parlemantosu, Türk dilinin Avrupa Birliği‘nin (AB) 25. resmi dili olması teklifini onayladı. Türkçe, Avrupa Birliği’nin 25. Resmi Dili Oldu

Bu bilgi şu şekilde soru olarak karşımıza gelebilir:
Çıkabilecek Güncel Soru: Türkçe, aşağıdaki kurumlardan hangisinde resmi dil olarak kullanılmamaktadır?
Çıkabilecek Güncel Soru: Nisan 2016’da Türkçe’yi resmi dil olarak kabul eden uluslararası kuruluş aşağıdakilerden hangisidir?

 

“Türkçe AB’de resmi dil oldu”

İngiliz Daily Express gazetesi, Türkçe’nin Avrupa Birliği’nin resmi dillerinden biri olarak kabul edildiğini yazarak bunu da ”dehşet verici” olarak yorumladı. Türkçe, Avrupa Birliği’nin 25. Resmi Dili Oldu

Türkçe, Avrupa Birliği’nin 25. Resmi Dili Oldu
İngiltere’nin tabloid gazetelerinden Daily Express, Türkiye’yi “İslam ulusu” olarak nitelendirdiği haberinde, hiçbir AB üyesi ülke Türkiye’nin üyeliğini desteklememişken, Türkçe’nin AB’nin resmi dili yapılmasının korku uyandırdığını ileri sürdü.

 Haberde Kıbrıs Rum Kesimi Lideri Nicos Anastasiades’in Hollandalı AB Dönem Başkanı’naAkdeniz Adası’nda yapılan yeniden birleşme anlaşmasına uyumu desteklemek için TürkçeyiAvrupa Birliği’ndeki 24 resmi diline ekleme girişimine milletvekillerinin 133’e karşı 375 evet oyu verdikleri kaydedildi.

Gazete buna karşın 28 üyeli Avrupa Birliği’nden hiçbir seçmenin Türkiye’nin birliğe üye olması yönünde oy kullanmadığına dikkat çekti.

Gazete, Türkiye’nin Brüksel’den sığınmacı krizine karşı 5 milyar Sterlin ödenek alacağını ve Türk vatandaşlarının bu yıl Avrupa’ya vizesiz seyahat edebilmelerine olanak sağlanacağını buna karşın Türkiye’nin nüfusunun 2018’e kadar Almanya’yı geçeceğini, Türkiye’nin gayri safi milli hasılasının İngiltere’nin çeyreğinden daha az olduğunu ve yeni göçmen dalgası için bir tehdit oluşturduğunu yazdı.

Daily Express, İngiltere’deki sağcı UKIP lideri Nigel Farage’nin Britanya’nın AB’de kalmasını oylamanın Türkiye’nin AB’ye üyeliğini oylamak anlamına geleceğini bunun da İngiltere’ye çok büyük sayıda göçmeni getireceği açıklamasına yer verirken eski Gölge İçişleri Bakanı David Davis’in Türkiye’nin üyeliğini desteklemenin AB’nin Britanya’nın ulusal güvenliğine yardım etmediği anlamına geldiği ifadelerini kullandı

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. arda b. dedi ki:

  Güzel gelişmelerden biri tabi ama bugun david cameron un basın toplantısına bakarsak
  Turkiye anca 3000 bin li yıllarda ab’ye girer gibi esprili bir açıklama yaptı
  Gidişat pek iyi görünmüyor

  1. Ahmet dedi ki:

   Aynen sıkıntılı bir durum maalesef.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test