Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir

  • 02 Nisan 2016
  • 1.150 kez görüntülendi.
Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir

Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir

Bileşikler ve formüller konu anlatımına aşağıdan ulaşabilirsiniz.Herkese iyi çalışmalar dileriz…
Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir

Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir

Bir Kitaptan Bir Sayfalık Alıntı

En sevdiğim hizmetkârım olan Amaria, İncil okuyordu. İngiltere’deki kadınlarımdan hiç biri duaların sarayda yüksek sesle okunmasındaki ironiyi anlamıyorlardı. Buradaki kadınların pek azı benimle beraber Aquitaine’e, Saraylı Aşk1’ın doğduğu, yetiştiğim yere dönebilirdi. Ama eğer Henry, sarayımda yüksek sesle dualar okunduğunu duysaydı, anlardı. Eğer burada olsaydı, benimle beraber gülerdi. Henry dine ve onun sahte tuzaklarına ne kadar az inandığımı herkesten daha iyi bilir.

Kadınlarım en iyi biçimde Hıristiyanlık dersi almışlardı. Hem onlara hem de kendime bunu hatırlatmak zorundaydım, ben de onlara Latince ve yüksek sesle okutuyordum. Yüksek sesle dualar okuyorlardı ve bana dindarlığı öğretiyorlardı. Bu da benim için en büyük ironiydi. Babamın öğrenmemi istediği üçüncü dili dinlemekten hoşlanıyordum. Ana dilim olan d’oc dili ve elbette Paris Fransızcası’ndan sonra…

Özellikle bir kadın sesini dua okurken dinlemekten hoşlanıyordum. Çoğu rahibin okumayı bilmediği bir dünyada benim kadınlarımın, o zayıf varlıkların, tüm o kuvvete ve güce sahip erkeklerin çoğunun yapamadığı bir şeyi yapıyor olmaları benim için büyük anlam ifade ediyordu.

Babam öleli çok oluyordu ama katedrali hâlâ duruyordu. Amana okurken, diğer kadınlarım da babamın Poitiers’teki katedraline yeni mihrap örtüsü olacak devasa dokumayı nakışla işliyorlardı. İyi iş çıkartıyorlardı, herhangi bir esnafın çıkartacağından daha iyi ve böylece elleri çalışırken, zihinleri kötülükten uzak duruyordu.

Öğleden sonra ilerlerken ve aydınlık yavaş yavaş zayıflamaya başladığında, en sevdiğim ozan Bertrand’ı yukarıya çıkıp bize bir şarkı söylemesi için çağırmayı düşündüm. Bu düşünceyi henüz dile getiremeden şato hizmetlileri gelerek akşam için mumları yaktılar ve gündüz lambalarını götürdüler.

Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir

Henry’nin maskaraları kızı bana getirdiklerinde neredeyse akşam olmuştu. Atkısı kirlenmişti, ipek elbisesi yolculuk yüzünden buruşmuş ve lekelenmişti. Bir daha giyilemeyecek hale gelmişlerdi. Güneşin yumuşak ve gitgide azalmakta olan ışığında gözlerini kırpıştırarak durdu.

Kadınlarım, kızın darmadağınık görünümüne açıkça güle-meyeceklerini bilirlerdi, en azından ben gülmelerine izin verene

dek… Dişlerinin arasına sıkışmış olan kahkahanın benden gelecek ilk onayla açığa çıkacağını anladım. Buna fırsat vermedim.

Prenses arkasından dalga geçildiğini ve ben izin verirsem yüzüne karşı da dalga geçileceğini anlamış gibiydi ama onlara aldırmadı. Leydilerime bir kez bile bakmadı. Gözlerini bana dikti.

Koltuğumdan ayağa kalktım ve ona baktım, eski aşığımın gözlerinin içine baktım. Kız bakışlarımdan kaçmadı veya korkup çekilmedi. Louis’nin çocuğundan böyle bir davranış beklemiyordum. Onun yerine kahverengi gözleri benimkilerle nadiren gördüğüm bir içtenlikle buluştu. Kararlı bakışlarıyla beni ölçüyor gibiydi ve sanki benim ondan hoşlanmamı umuyordu.

Çocuk Louis’nin kızıydı ama en az benim kadar güçlüydü. O gücü görmek tüm savunmamı indirdi. Ona gülümsedim.

Kız reverans yaparak, doğruldu. Küçük bir kızdı ama onu düzgün bir kadın yetiştirmiş olmalıydı çünkü incelikle hareket ediyordu. Bir an birinin kıza dans etmeyi öğretmiş olup olmadığım merak ettim. Eğer birisi henüz öğretmediyse, ben öğretmeye yemin ettim.

Gülümsememle birlikte kızın gözlerinde daha önce orada olmayan bir parıltı belirdi. Kız bana bir arkadaşıymışım, ikimiz eşitmişiz gibi bakıyordu. Louis’nin sarayında Henry beni ilk kez gördüğünden beri kimse bana böyle bakacak cesareti bulamamıştı. Bu kızın bakışlarında kendi kızlarımda görmediğim bir güç vardı, ne kadar ararsam arayayım asla göremediğim… Şimdi onu bu kızda görüyordum.

“Hoş geldin, Prenses Alais.”

Kız yine reverans yaptı ama bu kez diğeri kadar eğilmedi. Gözümü Henry’nin maskarasına çevirdim ve eğilene kadar ona baktım.

“Vexin Kontesi, Fransa prensesini önüme yol yorgunu ve kirli halde getirdin.”

Sör Reginald, her ne kadar Shrewsbury şövalyesi de olsa, tekrar eğilecek muhakemeye sahip değildi. Henry’nin benim hiçbir zaman kraliçe olmamam gerektiğini düşünen adamlarından biri olduğunu anladım. Önemsiz bir şövalyenin beni yargılamaya kalkışmasına sinirlenmem gerekirken aksine, bu durum ilgimi çekti. Neredeyse yüzüne gülüyordum ama daha dikkatli düşündüğümde, gülmek yerine onu korkutmaya karar verdim. Kahkahamı yutarak, prensesin gözlerinin içine baktım.

Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir

Prenses Alais, bana doğru gülümsedi, sanki iki komplocuyduk ve bu adama oyun oynuyorduk. Gülümsediğinde, sanki odada güneş doğmuştu. Kız, Sör Reginald’m önümde eğilip büküldüğünü izlerken, ondan nefret ettiğini fark ettim. Kızın evinden buraya kadar gerçekleştirdiği uzun yolculukta, onu rahatlatmak için hiçbir şey yapmamıştı. Muhtemelen akşamlan kıza bakması için bir kadın görevlendirecek kadar duyarlı değildi. Tıpkı Louis’nin kızın yanında bir kadın göndermeyi düşünememesi gibi…

Erkeklerin aptallığı gülümsememin daha da artmasına neden oldu ve gördüğüm kadarıyla prenses de ağzını eliyle kapatıyordu. Kahkahasını bastırmaya ve yutmaya çalıştı ama iki komplocu birbirimize baktığımızda, o başansız oldu.

Kızın kahkahası bir çanın tatlı tatlı çalması gibi havada çınladı. Tıpkı babamın Poitiers’teki şapelinde bir zamanlar çalan çan gibiydi. Kahkahasında kendimi duyar gibi oldum. Babamın her zaman benden çekip aldığı, tıpkı Henry’nin de her zaman yaptığı gibi. Yıllar süren bir sessizlikten sonra, içimde o eski vurdumduymaz kahkaha yeniden doğdu. Onu ne tutabildim, ne de geriye çekebildim.

Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. MAHMUT ORMANCIOĞLU dedi ki:

    Bileşikler Formüller Konu Anlatımı Ders Notları Pdf indir Çok öğretici olmuş.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test