YGS sınav soruları açıklandı mı?

13 Mart Pazar günü gerçekleştirilen Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın soruları henüz açıklanmadı. Ancak YGS sınav sonuçlarının 25 Mart tarihinde açıklanacağı ÖSYM tarafından duyuruldu. Devamı haberimizde.

  • 14 Mart 2016
  • 948 kez görüntülendi.
YGS sınav soruları açıklandı mı?

YGS sınav soruları açıklandı mı?

Eğitim ve öğretim alanında birçok değişik sisteme şahit olduk. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı’nın yapmış olduğu çalışmalar; öğrencilere daha iyi eğitim sunabilmek için oldukça ileri gitmiştir. Günümüz teknolojisinden bahsedecek olursak bu dönemde yapılan yenilikler akıllı tahta, tablet üzerinden eğitim, bilgisayar ekranı üzerinde ders kitapları ve buna benzer birçok teknolojik etkinlik günümüzde çocuklarımıza iyi bir eğitim için sağlanmış durumdadır.

Bu alınan eğitim sonucu sınavlara giren öğrenciler bir şekilde sınavlardan önce sınavlarının ortalama kaç puan geleceğini hesaplamaya çalışmaktadır. Bu hesaplama uzun süren bir işlemdir ve bunun bir garantisi olmadığı da söylenebilir. Bu nedenle internet üzerinden çeşitli siteler öğrencilerin bu sınav öncesi hesaplama işlemini yapabilmeleri için sorgulama sekmeleri oluşturmuşlardır. Öğrencilerimiz hem bu şekilde vakit kazanıyor hem de sınav sonucu bekleme heyecanını az da olsa üzerinden atabilmektedirler.

YGS PUAN HESAPLAMA İÇİN TIKLAYINIZ!

YGS SINAV SONUÇLARI İÇİN TIKLAYINIZ!

Yukarıda verilen linkler bilgilendirme amaçlıdır.

YGS sınav soruları açıklandı mı?

Şimdi biraz YGS sınavından bahsedelim. YGS sınavı tüm Türkiye genelinde yapılmakta olan bir sınavdır ve bu sınav öğrencilerin gideceği üniversiteleri belirleyen sınavın ilk adımıdır. Puan türlerine göre bölümlere ayrılmış olan bu sınavda sayısal, eşit ağırlık, sözel ve yabancı dil olmak üzere dört grup bulunmaktadır. Bu dört grup YGS sınavında ortak olarak değerlendirilmektedir. Ve bir sonraki aşama için bu sınava girmek zorunludur. Sadece YGS sınavı ile öğrenci alabilen üniversite bölümleri de vardır. Bu üniversitelerin genellikle 2 yıllık bölümlerine YGS puanı ile girilmektedir.

YGS sınavında ayrılmış olan bu dört grup sınav sonuçlarına göre şu şekilde sonuçlarını alacaklardır. YGS 1, YGS 2, YGS 3, YGS 4, YGS 5 ve YGS 6 şeklinde değerlendirilen sonuçların ne ifade ettiğini aşağıda sizler için anlatmış bulunmaktayız.

YGS 1 ve YGS 2 sayısal bölümü temsil etmektedir. Yani temel matematık, geometri ve fen bilimleri netlerinden oluşur.

YGS 3 ve YGS 4 sözel bölümü temsil etmektedir. Sosyal Bilimler ve Türkçe netlerinden oluşur.

YGS 5 ve YGS 6 ise eşit ağıtlık bölümünü temsil etmektedir. Temel matematik, geometri ve Türkçe netlerinde oluşmaktadır.

YGS başvuru sürecinden bahsedelim kısaca. YGS başvurusunu yapacağınız tarihleri okulunuzdan veya çevrenizden mutlaka öğrenmeniz gerekmektedir. ÖSYM resmi sitesinden yapılan YGS başvurusu için 2016 yılında belirlenen sınav ücreti 55 TL’dir. 55 TL’yi anlaşmalı bankaların kartsız işlemler bölümünde bulunan ÖSYM seçeneğine basarak yatırmanız gerekmektedir. Sınav başvuru süreci ve ödeme yapma işlemi takip edilmesi gereken bir süreçtir. Belirli bir zaman aralığında yapılan başvuru, gününü kaçırdığınız zaman bir dahaki yıl yapılacak olan YGS sınavını beklemek durumunda kalırsınız. Bu nedenle ödemenizi ve başvurunuzu yaptığınızdan emin olmanız sizin yararınıza olacaktır.

Sınava giriş belgesi ise ücreti ödedikten sonra, ÖSYM internet sitesinden yapmış olduğunuz başvuru formunuzun çıktısıdır. Yani sınava girmeden önce yapılması gereken diğer bir işlem de giriş belgesini çıkarmaktır. Giriş belgeniz olmadan sınava girebilmeniz mümkün değildir. Sınava giderken yanınızda sadece sınava giriş belgeniz ve nüfus cüzdanınızın olması gerekmektedir. Yanınızda bulundurduğunuz harici eşyalar sınava alınmamaktadır.

 

 

 

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Tuba Kucukarslan dedi ki:

    Ahmet teşekkürler

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test