Talha Uğurluel Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf Kitap Tanıtımı

 • 26 Şubat 2016
 • 4.879 kez görüntülendi.
Talha Uğurluel Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf Kitap Tanıtımı

Talha Uğurluel  Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf Kitap Tanıtımı

Osmanlı’nın Şifreleri Pdf ile merhabalar arkadaşlar. Bugün sizlere son zamanlarda adından sıkça söz ettiren ve çok okunanlar listesindeki üst sıralardaki yerini alan Osmanlı’nın Şifreleri kitabını tanıtacağız. Yine söylüyoruz, sitemizden bu kitabı indiremezsiniz. Çünkü indirme linkleri yok. En alttaki reklamara basıp vay efendim niye kitap inmedi demeyin sonra 🙂 Talha Uğurluel – Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf
Aşağıda kitaptan kısa bir alıntı yayınlıyoruz. Alıntımızda maalesef yazım ve noktalama yanlışları da var ancak düzeltme fırsatımız olmadı. Mazur görünüz.
Kitap hakkında siz de kişisel görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

 

KİTAP TANITIMI: Talha Uğurluel – Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf indir

Osmanlı’nın Şifreleri

Talha Uğurluel – Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf indir
TİMAŞ YAYINLARI Osmanlı’nın Şifreleri

Öteki Gündem programıyla reytingleri alt üst eden Cansu Canan Özgen Osmanlı tarihi hakkında en çok merak edilen soruları soruyor, yediden yetmişe herkese ulaşan ve tarihi günümüze taşıyan üslubuyla göz dolduran Talha Uğurluel, bu sorulara konuyla alakalı hiçbir yerde bulunmayan görseller eşliğinde cevap veriyor. * Osmanlı’nın kuruluş döneminde düşünceleriyle hem halkı hem de yönetimdeki kişileri derinden etkileyen Mevlana ve Ahi Evran’ın hayatları…* Osmanlı Beyliği’nin en önemli kadın liderlerinden Hayme Ana’nın yönetimdeki yeri ve önemi…* Harmankaya Tekfuru Köse Mihal’in Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi ile bağlantısı ve Osmanlı tarihindeki yeri…

* Orhan Gazi’nin, tahtı tacı reddeden oğlu Rumeli Fatihi Süleyman Paşa’nın cihatla geçen yaşamı…

* Osmanlı’nın “first lady”lerinin yetiştiği Harem ve yönetici ekibin yetiştiği Enderun hakkında hiç bilinmeyen gerçekler…

* Topkapı Sarayı duvarlarındaki yazılar ve anlamları…

* Osmanlı sarayının en önemli görevlileri; Dârüssaâde ağası, akağalar ve karaağalar ve günümüze kalan hayır eserleri…

* Osmanlı toplumunda insanların kimlikleri görünüşlerinden nasıl belli oluyordu?

* Tanzimat sonrasında değişen ve Batılılaşan kıyafetler…

* Sürgün gibi görünen Osmanlı iskân politikasının tüm detayları…

* Osmanlı yönetim sisteminde bütün kararları padişah tek başına mı alıyordu?
gibi birçok konu, benzersiz görsel sunum eşliğinde Osmanlı’nın Şifreleri kitabında…

ÖNSÖZ Osmanlı’nın Şifreleri
Güzel işlerin ortaya çıkmasını herkes bekler. Bazıları sadece bekler, bazıları beklerken temenni eder, diler hatta dua eder, bazıları bunların yanında birilerini teşvik eder, bazıları da acaba o güzel işleri kimler yapacak, ya da sen. o. şu yapar mı acaba demeden kalkar ve o işin olması için bir adım atar. Gayret gösterir, emek verir. Neticede bu küçücük hareket dalgalar oluşturup farklı kitleleri etkilemeye, bu güzel işin büyümesine ve çok daha geniş toplulukların harekete geçmesine sebep olur.

Bir sunucu, bir tarihçi, bir TV programı bazen sıradanın dışına çıkmak ister. Herkesin yaptığını yapmamak, taklitçi olmamak, farklı özverilerle başarıyı en yukarısından yakalamak ister ve yukarıda yazdıklarım olur sırasıyla.

Daha önce konuk olduğum hiçbir programda, konuya hazırlanmak için benden kitap almaya evime araba gönderilmemişti. Konu ne olursa olsun günlerce o mevzuya çalışan sunuculara da rastlamamıştım. Hatta bazı kitaplarım üzerine yapılan programlarda sayfalarca el yazısı ile Cansu Canan Hanım’ın tuttuğu notları görünce başarının nereden geldiğini anlamak zor olmuyordu. Çünkü öteki Gündem de samimiyet vardı, çalışkanlık vardı, grup bilinci, ortak akıl ve özveri vardı. Tabi bu kadar kaliteli iş bir araya gelince de başarı arkasından geliyordu.

Hayatım boyunca hep kaliteli insanlar ile bir arada olmaya çalıştım. Beni hep güzele götüren, güzel işlere teşvik eden kişilerle oturup kalkmayı adet edindim. Böyle yaptığım için de hep güzel işlerin ve başarıların içinde oldum.
Türkiye’nin okumayı, araştırmayı ve irdelemeyi seven kesimlerinin en çok rakip ettiği program şimdi bir meyve veriyordu. Ve bu meyvenin hazırlanması için programın kıymetli sunucusu Cansu Canan Hanım ve muhteşem ekibi ile müthiş bir çalışma temposu içine girdik.
Herkesin merak ettiği, cevabı çelişkiler ile verilen, halalarda bir türlü oturmayan Osmanlı ile ilgili ne varsa döktük ortaya. Sonra bu uzaktan göründüğü gibi olmayan, yıllarca yabancıların anahtarları ile zorlanıp bir türlü açılmayan bu şifreli kilitleri kendi öz anahtarlarımız ile birer birer açtık. O kapıların arkasında gördüklerimize inanamayacaksınız. Aslında siz kokan, Anadolu kokan, bizim âdetlerimiz, örfümüz, anlayışımız kokan bize ait şeyler bulduk.
Koca bir tarihimizi hep başkalarının şifreleriyle çözmese çalışmanın meydana getirdiği bütün çıkmazları bir köşeve iterek bu kitabı okumalısınız. Sizde kendinizden çok şey bulacak ve bu toprakların bir insanı olarak aslında bu şifreleri çözecek anahtarın yıllardır yanınızda olduğunu fark edeceksiniz.
SUNUŞ
Tarih büyük ve ulu bir nehirse Osmanlı İmparatorluğu o nehrin en büyük kollarından biridir… Ne kadar yazılırsa yazılsın, ne kadar anlatılırsa anlatılsın, her zaman cevabını arayan başka sorular vardır.
Osmanlı imparatorluğu, tıpkı toprakta asırlarca kök salıp yükselmiş ulu bir ağaç gibi köklerinden dallarına, yapraklarından meyvelerine kadar sınırsız ayrıntıyı, bilinmezi ve şifreyi taşıyor. Bu ulu ağacın sadece bir kısmını, bilginin ışığı, yüreğimizin bilinci, imanımızın gücü ve de şanlı tarihimizin gururuyla kucaklamaya çalıştık.
Bu kitapla Osmanlı tarihinin görülmeyen noktalarına ulaşmak, merakları gidermek, sırları aydınlatmak ve şifreleri çözmek istedik. Ben sordum, Sayın Talha Uğurlucl, engin bilgisi vc derin birikimiyle yanıtladı. Osmanlı nın kuruluşundan saray yaşantısına, Haremden zamanın giyim kuşamına dair pek çok ana başlıkta Osmanlı nın Şifreleri’nin bir kısmını çözmeye çalıştık. Tüm bu çalışma vc gayretlerimiz neticesinde siz değerli okurlarımızın keyif ve merakla okuyacağı bir başucu kitabı hazırladık. İslam tarihinin en zorlu ve acılı zamanlarını yaşadığımız bugünlerde inşaallah Osmanlı tarihi dünyaya rehber olur, İslam’ın bayraktarı sultanlar da ilham olur.
TEŞEKKÜR
“Ama gözler gerçeği göremez ki. yüreği ile aramalı insan” dediğinde Küçük Prens, gözlerimi kapatıp kitabıma var güciimle sarılmıştım. Nereden bilebilirdim ki çocukken kurduğum bu hayal bir gün gerçek olacak…
Ne kadar heyecanlı olduğumu anlatmama bilmem kelimeler yeter mi? Bilmem ki anlatabilir miyim hislerimi bu satırlardan sizlere. dosdoğru aktarabilir miyim düşüncelerimi? Her şeyden önce bu kitabın hayata geçmesinde emeği ve hakkı olan o kadar çok insan var ki, onları tek tek saymam gerekir.
Nerede ve ne şartlar altında olursam olayım, hedeflerime ve hayallerime engel koymamayı, sevginin ve güzelliklerin enerjisinin her koşulda önümdeki yegâne ışık olduğunu bana öğreterek beni yetiştiren, her konuda verdiğim kararların arkasında çelik gibi durmayı öğreten, haklarını asla ödeyemeyeceğim, hayır dualarıyla her daim yanımda olan, yol göstericim, annem Zeynep ve babam Murat’a, küçük yaşına rağmen bana yeni ufuklar açan erkek kardeşim, gözbebeği m Ömer Faruk’a, beni benden daha çok düşünen, aldığım kararları uygulamada her daim yanımda olan, başarılarımı başarısı bilen yol arkadaşını, dostum Hülya Arslan Akoğul’a, tanıdığım en mükemmeliyetçi ve çalışkan insan, birlikte çalışıyor olmaktan dolayı kendimi çok şanslı hissettiğim, bu kitabı yazarken çok emeği geçen canım editörüm Aynur Coşana ve yaptığım işi hobim haline getirip keyiHe çalışmamı sağlayan, bütün yükü birlikte sırtladığımız, güçlükleri birlikte aştığımız tüm ekip arkadaşlarıma, hayallerimi gerçekleştirmeme vesile olan Timaş Yayın Grubu’na. değerli fikirleriyle bu kiubı oluşturduğumu/ Sayın Talha Uğurlucl’c ve özellikle hayatımın her alanında desteklerini hissedeceğim siz değerli okurlarıma teşekkür ederim.
Caıısu Canan özgen
KİTAPTAN ALINTI: Osmanlı’nın Şifreleri
Büyük Osmanlı tarihinin filizlendiği ilk yıllara gidelim. Beylik zamanında ilk fifreler atılıyor ve tarih değiştiren süreçler yaşanıyor- Örneğin. Osman Gazı ailenin en küçük çocuğu olduğu halde, babası Ertuğrul Gazi’nin vefatından sonra beyliğin başına geçiyor. Burada bağlantılı birkaç soru sormak istiyorum. O devirde beylik yönetmenin kuralı nedir? Yönetim babadan oğula geçer, diye ana bir kural var. Ama birden fazla oğul varsa, ne oluyor? Çünkü taht kavgasının büyük gerilimlere yol açtığını da biliyoruz, örneğin kardeş katli başlıyor. Dolayısıyla Osman Gazi beyliğin başına geçiyor mu. geçiriliyor mu?
Ahileri. “Biz daha büyüğüz beyliği biz yönetmeliyiz.” dememişler midir?
Osmanlı Beyliği’ni devlet yapan unsurlardan biri de bu-dur. Baktığınız zaman kuruluş devrinde, hem Osman Gazi’de hem oğlu Orhan Gazi’de hem de onun oğlu 1. Murad döneminde
bunu görüyoruz. Yanı liyakat kimdeyse, kabiliyet kimdeyse öne o geçiriliyor. Hiçbir zaman, “benim yaşım daha büyük, daha zenginim, daha tecrübeliyim.” denmiyor. Aralarındaki en güçlü kişiye görev tevdi ediliyor. Kayı boyuna baktığımızda Ertuğrul Gazi’nin çocukları içinde en küçük kardeş Osman Gazi fakat küçük olmasına rağmen abileri F.rtuğrul Gazi ölünce, “en liyakatlimiz sensin” diyerek onu başa geçirmeleri aslında OsmanlI’nın çok sağlam temeller üzerine kurulduğunu gösteriyor. Yani burada evvela liyakate önem vermek, daha sonra büyüklerin tavsiyelerine kulak verme anlayışı söz konusu.
Evtet. aslında çok mantıklı. devlet yönetimi çocuk oyuncağı değildir. Yetenek, konuya hakimiyet ve yöneticilik vasfı gerektirir Peki ne oldu da bozuldu hu kural, neden devam etmedi?
Keşke yüzyıllar boyunca Osmanlı böyle devam etseydi, o büyüklüğünü hiç bozmacıydı ve zayıflamasaydı. Sonraki yüzyıllarda koltuk sevdası, makam-mansıp arzuları devreye girince görüyoruz ki kavgalar çıktı, zayıflıklar oldu, hiç istenmediği halde kardeş katli ya da çocuk şehzade katli hatta ış devlet adamlarının katline kadar vardı. Fakat kuruluş döneminde özellikle ilk üç padişah zamanında hu türden olayların yaşanmadığını görüyoruz. Bu da temcilerin sağlam atıldığı anlamına geliyor.
Dediniz ki, “Büyüklerine danışıyorlardı, o yüzden böyle ihtilaflar yaşamadılar. Sıkıntı çekmediler.’ Danıştıklar, büyükler kimlerdi?
Mesela Dımun Fakih ya da Şeyh Edebali. Şeyh Edebali deyince aklımıza hemen basit bir rekke şeyhi gelmemeli. Şeyh Edebali ogün ahi” dediğimiz teşkilatın zirve isimlerinden biridir. Ahiliği iyi anlamak gerekiyor. O günlerde Anadolu da Moğol istilası var ve düzen bozulmuş. Anadolu Selçuklu yönetimi Çift başlı bir hale getirilmiş. Moğol istilasının yaşandığı o günlerde Anadolu’nun dirlik ve düzeninin sağlasın iki önemli hareket var. Mevlevilik ve Ahilik. Mevlevilerin başında Konya da yaşayan Mevtana Celaleddin-i rumi Hazretleri bulunuyor. Ahilerin başında ise Kırşehir’de ikamet eden Ahi Evran var. Biri Konya’da diğeri Kırşehir’de öyle bir teşkilatlanmışlardır ki Anadolu’nun en ücra köylerine kadar bu hareketler yayılmıştır. Aslında o günün Miislüm.ınlarında bir yılgınlık var. neden mi? Orta Asya’dan kopup gelen inançsız ve vahşi Moğollar, “Müslümanları nasıl yenebilirler?” diye hem kendi ırklarını hem de dinlerini sorgulamaya başlamışlar. Dolayısıyla değerlerinden bir soğuma söz konusu, bir kaçış var. Böyle sıkıntılı bir dönemde Mevlana ve Ahi Evran gibi iki adaın çıkıp, “hayır siz özelsiniz, siz inancınızla güçlusünüz. böyle bir sıkıntı olabilir ama bundan dersler çıkarmak lazım, bu bizim bazı hatalarımızın neticesidir, silkinip kendimize gelmeliyiz,” diyorlar vc Anadolu’yu yeniden toparlıyorlar.
Şeyh Edebali’den sonra Fahreddin-i Rumi’ler. Molla Fc-nari’lcr. Emir Sultan lar. Hacı Bayram-ı Veli ler. Akşermeddin. Zenbilli. Fbussuud Efendi vb. daha nice âlimler hep padişahla* un yanında bulunmuş ve onları eğrildikleri yerde doğrultmaya çalışmışlardır.
Evet Mevlana da Ahi Evran da hem İslam dünyasında hem de ^ Anadolu halklarında çok önemli bir yere sahipler. Yani hu iki zat-ı muhterem, düşünceleri ile hem halkı hem de yönetimdeki kişileri etkiliyorlar doğal olarak. Öyle değil mı?
Evet, Anadolu Selçuklu’nun son vezirleri de bu hareketin içindeler. Yani bu sadece iki tekke şeyhinin hareketi değil. Onlar da zaten tekke şeyhi falan değil, çok geniş kitlelere hitap edebilme gücüne sahip özel insanlar. Bir nevi devrinin müceddidi gibiler. Mesela Sahip Ata Fahreddin Ali. Emir Karatav ya da Muineddin Pervane…
Bunlar o donemde bahsettiğim Ahi Evran ve Mevlana’nın yanından hiç ayrılmıyorlar. Sahip Ata Mevlana’nın dünürü. Mevlana’nın ortanca oğlu Alaaddin Çelebi ile Sahip Ata’nın kızı evlidir. Mevlana’nın Sahip Ata’va mektupları var. hepsi “ey vezirlerin sultanı” diye başlıyor. Bir hiyerarşi var. sorunun cevabına gelecek olursak da işte bu hiyerarşinin devamında Ahi Evran’ın en yakın talebelerinden biri kim? Osman Gazi’nin kayınpederi olan Şeyh Edcbali. Şeyh F.debali deyince bizim aklımıza Bilecik gelir ama aslında Eskişehir civarındadır kendisi.
Bugün Bilecik’teki tekkesinin bahçesinde yatıyor,
ARKA KAPAK Osmanlı’nın Şifreleri
öteki Gündem programıyla reytingleri alt üst eden Cansu Canan örgen Osmanlı tarihi hakkında en çok merak edilen soruları soruyor, yediden yetmişe herkese ulaşan ve tarihi günümüze taşıyan üslubuyla güz dolduran Talha Uğurlu bu sorulara konuyla alakalı hiçbir yerde bulunmayan görseller eşliğinde cevap veriyor.
Osmanl’nın kuruluş döneminde düşünceleriyle hem halkı hem de yönetimdeki kişileri derinden etkileyen Mevlana ı ve Ahi Kvranin hayatları…
Osmanlı Beyliğinin en önemli kadın liderlerinden Havme Ana nın yönetimdeki yeri ve önemi…
Harmankaya Tekfuru Köse Mihal’in Osmanlı’nın kurucusu Osman Gazi ile bağlantısı ve Osmanlı tarihindeki yeri…
Orhan Gazinin, tahtı tacı reddeden oğlu Rumeli Fatihi Süleyman Paşanın cihatla geçefl yaşamı…
Osmanlı nın “ftrst lady”lerinin yetiştiği Harem ve yönetici ekibin yetiştiği Enderun hakkında hiç bilinmeyen gerçekler…
Topkapı Sarayı duvarlarındaki yazılar ve anlamları…
| Osmanlı sarayının en önemli görevlileri; Dârü&saâde ağası. I akagalar ve karaagalar ve günümüze kalan hayır eserleri…
Osmanlı toplumunda insanların kimlikleri görünüşlerinden nasıl belli oluyordu?
Tanzimat sonrasında değişen ve Ratılılaşan kıyafetler…
Sürgün gibi görünen Osmanlı iskân politikasının tüm detayları…
Osmanlı yönetim sisteminde bütün kararlan padişah tek başına mı alıyordu?
gibi birçok konu, benzersiz görsel sunum eşliğinde Osmanlı’nın Şifreleri kitabında…
Satın almak için online kitap satış mağazalarına bakabilirsiniz.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 18 YORUM
 1. ahmetik dedi ki:

  Sensizlik depremiyle hancı düştü; han düştü

 2. ali tastan dedi ki:

  Bir gece yansıyınca kente Sibir dağından

 3. EMİN ÇAP dedi ki:

  benzemesin diye özgürlük mutlaka paylaşılacak suç ortağı bir sevgiliyle

 4. Kemal Emre Sayar dedi ki:

  Böyle olunca, işte böyle perişan olur; ve kalemini vücudunda en uygun kılıfa sokup, suspus, oturursun!

 5. Hakan Tüfekçi dedi ki:

  Talha Uğurluel – Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf indir (Tanıtım)

 6. Ramih Muştu dedi ki:

  Fikrin yok, hakikatin yok, bilgin yok, ihlâsın yok, güvenin yok; ve düşün, bunlardan tek tek pay almış olarak ne çapta ahlâkın yok! ..

 7. BÜLENT GÜZEL dedi ki:

  İyi ki paylaştıız, bunu arıyordum.

 8. Ayşe dedi ki:

  Bu Talha Uğurluel – Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf indir (Tanıtım) yazısına bayılıyorum.

 9. Atilla Taş dedi ki:

  Talha Uğurluel – Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf indir (Tanıtım) yazısı PDFKitaplik.com sitesinde de vardı.

 10. HALİL ÇİÇEKLİ dedi ki:

  Ahmet Kitap Tanıtım kategorisindeki Talha Uğurluel – Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf indir (Tanıtım) yazısı için sağol. Bu yazıya bayıldım.

 11. Çetin Keçeli dedi ki:

  Kitap Tanıtım türünde çok güzel bir paylaşım.

 12. fatih dedi ki:

  indirmeyin. Kitaplar .exe dosyası olmaz.

  1. Ahmet dedi ki:

   Sitemizde kitap indirme yoktur efendim. Kitap tanıtımları var sadece. indir diye çıkan reklamlar var sadece.

 13. NİHAT DİLSİZ dedi ki:

  Bu Talha Uğurluel – Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf indir (Tanıtım) yazısı için teşekkürler.

 14. jules verne dedi ki:

  İnsanları kandırarak reklamlardan para kazanıyorsunuz

  1. Ahmet dedi ki:

   Konuyu okumadan direkt indir butonlu reklama tıklarsanız böyle düşünmeniz çok normal. Ancak konu başlığında ve konunun açıklamasında zaten indirme linklerinin olmadığı ve bunun bir tanıtım yazısı olduğunu yazmışız. Niye kitabı satın almak yerine indirmeye çalışıyorsunuz? Ben de bunu merak ediyorum.

   Kimseyi kandırdığımız yok. Sitemizin hosting ve diğer giderleri için reklamdan kazanmamız lazım. Bunun için de indir butonlu reklamlar kullanıyoruz. Ancak her yazımızda ve her kitap tanıtım konumuzda sitemizden kitap indiremeyeceğinizi yazıyoruz ancak kimse konuları okumadığı için direk bu indirme butonlarına basıp kitap çalmaya çalışıyor. KORSANA HAYIR.

 15. KAZIM PAYDAŞ dedi ki:

  Talha Uğurluel – Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf indir (Tanıtım) için sağolun, beğendim.

 16. Özkan Karaçoban dedi ki:

  Talha Uğurluel – Cansu Canan Özgen Osmanlı’nın Şifreleri Pdf indir (Tanıtım) için sağolun, beğendim.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test