Puslu Kıtalar Atlası İhsan Oktay Anar Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 13 Mart 2015
  • 1.414 kez görüntülendi.
Puslu Kıtalar Atlası İhsan Oktay Anar Pdf E-Kitap Tanıtımı
Puslu Kıtalar Atlası İhsan Oktay Anar Pdf E-Kitap

 

 

Puslu Kıtalar Atlası İhsan Oktay Anar Pdf E-Kitap Tanıtımı

 

Karanlığın, yılan kavi sokakların, demkeşlerin, paranın hüküm sürdüğü Galata’nın, karın deşip boğaz kesen, husye burup göz çıkartan hikâyelerin, zagon üzerine öttürenlerin, bahtsızların, yolcuların, rüya görenlerin, maceracıların şehrindeyiz. Uzun İhsan Efendi’nin yedi iklimde, dört bucakta, yeraltında ve yerüstünde gezinen dünya atlasında… İhsan Oktay Anar’ın unutulmayan ilk romanı Puslu Kıtalar Atlası, bu defa İlban Ertem’in masalsı çizgileriyle çizgi roman olarak karşımızda. Beş yıl süren, kolay anlatılamayacak bir emek, tutkuyla dolu bir sadakat, civa gibi bir sayfadan diğerine akıp giden ustalık… İlban Ertem, Türkçe edebiyatta eşi benzeri olmayan bir uyarlamayla magnum opus’unu gün yüzüne çıkarıyor. Oyunbaz ve zifiri… Büyük bir “resimli roman”.
(Tanıtım Bülteninden)

VE DÜNYA BİR MASALDIR…”

vakit; 1600’lı yılların sonu.
Yer; Konstantiniye, şu demek oluyor ki İstanbul.

“Yaşanılanlar, görülenler ve öğrenilenler ne kadar acı olursa olsun, serüven insanoğlu için büyük bir nimetti. Çünkü dünyadaki en büyük mutluluk, bu Dünya’nın şahidi olmaktı”.
(S. 91)

Padişahların, saltanat sahiplerinin sofralarından kalkıp İhsan Oktay Anar’la birlikte İstanbul’un şarap kokan sokaklarında dolaşıyor, irin kokan odalarında oturuyor; inmeli damlalı, kör sağır dilsiz insanlarının sofralarına oturuyoruz bu kitapla beraber. Kitabı sayfa sayfa saran soru, sayfa sayfa bizi de sarmış oluyor nihayetinde:

“Düş görüyorum, öyleyse ben varım. Varım fakat ben kimim?”
Sahi ya, kimdik hepimiz…

“…Bu dünyada insanların korkmuş olduğu tek şey öğrenmekti. Acıyı, susuzluğu, açlığı ve üzüntüyü öğrenmek onların uykularını kaçırıyor, bu yüzden daha rahat döşeklere, daha leziz yiyeceklere ve daha neşeli dostlara sığınıyorlardı…”, diyor İhsan Oktay Anar bu romanda.

Arap İhsan’ın elinde bir kitap vardır. İstanbul’a gelerek, kendisine kazık atmak isteyen Kubelik’i bulmuş ve ondan intikamını almaktan, bu çok merak ettiği kitabı çevirttirmesi şartıyla vazgeçmiştir. Kubelik kitabı çeviri ettirmiş ve Arap İhsan’a geri vermesi için de Uzun İhsan Efendi’ye teslim etmiştir. Uzun İhsan Efendi de, Rendekar (Rene Descartes) isimli bir yazara ait olan ve “Zagor Üstüne Öttürme” ( Yöntem Üzerine konuşmalar) adını taşıyan bu eseri merak eder ve okumaya adım atar.

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. KADİR ÇADIRCI dedi ki:

    Bir cezir yaşadım ki, yaşanmamiş, mazide

  2. Ali İnanç dedi ki:

    Puslu Kıtalar Atlası İhsan Oktay Anar Pdf E-Kitap indir için teşekkürler. Bunun gibi paylaşımların artması dileğiyle.

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test