İçimizdeki Şeytan Sabahattin Ali Pdf E-Kitap Tanıtımı

  • 13 Mart 2015
  • 1.373 kez görüntülendi.
İçimizdeki Şeytan Sabahattin Ali Pdf E-Kitap Tanıtımı

İçimizdeki Şeytan Sabahattin Ali Pdf E-Kitap Tanıtımı

İçimizdeki Şeytan Sabahattin Ali Pdf E-Kitap Tanıtımı

“İsteyip istemediğimi doğru dürüst bilmediğim, fakat neticesi aleyhime çıkarsa istemediğimi iddia ettiğim bu nevi söz ve fiillerimin daimi bir sorumluünü bulmuştum: Buna içimdeki şeytan diyordum, müdafaasını üzerime almaktan korktuğum tüm hareketlerimi ona yüklüyor ve kendi suratıma tüküreceğim yerde, haksızlığa, tesadüfün cilvesine uğramış bir mazlum gibi nefsimi şefkat ve ihtimama layık görüyordum. Halbuki ne şeytanı azizim, ne şeytanı? Bu bizim gururumuzun, salaklığımızın uydurması… İçimizdeki şeytan pek de kurnazca olmayan bir kaçamak yolu… İçimizdeki şeytan yok… İçimizdeki aciz var… Tembellik var… İradesizlik, bilgisizlik ve bu tarz şeylerin hepsinden daha korkunç bir şey: hakikatleri görmekten kaçmak itiyadı var…” Bu romanında, toplumsal gündemin kişilikler üzerindeki baskısını ve kuvvetsiz insanoğlunun “kapana kısılmışlığını” gösteriyor Sabahattin Ali. Aydın geçinenlerin karanlığına, “insanoğlunun içindeki şeytan”a keskin bir bakış.

Kitap, iki üniversite öğrencisi olan Ömer ve Nihat’ın vapurda konuşurlarken Ömer’in birkaç sıra öndeki kanepelerden birinde oturan güzel bir genç kızı fark etmesiyle adım atar. Bu sırada da vapur iskeleye yanaşır. Ömer kızı gözden kaybetmemek için gözlerini ondan ayırmadan ilerlemeye adım atar. Bu sırada Nihat da bir rezillik çıkacağı düşüncesiyle arkadan Ömer’i takip etmektedir. Ömer tam kıza sesleneceği sırada kızın tarafındaki yaşlı bir hanımın ona seslendiğini duyar. Bu kadın uzak akrabadan Emine Teyze’dir. Ömer kıza odaklandığından teyzesini fark etmemiştir bile. Emine Teyze, kızın adının Macide bulunduğunu ve Balıkesir’de akraba ziyareti esnasında musikiye olan ilgisini öğrenip İstanbul’a getirdiğini söyler.

Türkçe
268 s. — 3. Hamur– Ciltsiz — 14 x 20 cm 
İstanbul, 1998
ISBN : 9789753638036

Kategorilere Göz Atın
  • Edebiyat (Roman – Öykü) Yerli / Cumhuriyet Dönemi Roman

Yeni Konulardan haberdar olmak için lütfen mail abonemiz olun.

Mail adresinizi buraya yazınız:

Açılan Pencereden Güvenlik Kodunu Gir.Sana Gelecek Olan Doğrulama Linkine Tıkla.Aboneliğiniz Aktif.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. SELMA YİĞİT dedi ki:

    içimizdeki Şeytan Sabahattin Ali Pdf E-Kitap indir Oku yazısı bir şiir alıntısı Ne hasta bekler sabahı, Ne taze ölüyü mezar.

  2. YALÇIN COŞKUN dedi ki:

    Sitenize bayıldımmmm..

BİR YORUM YAZ

Bir Cevap Yazın

test